Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 września 202310:36

Po wielkich planach zostały tylko wizualizacje. Radni cofnęli zgodę na sprzedaż pl. Długosza

Po wielkich planach zostały tylko wizualizacje. Radni cofnęli zgodę na sprzedaż pl. Długosza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To miało być mocne wejście w nową kadencję. Prezydent Dariusz Polowy zwrócił nawet unijną dotację na przebudowę placu Długosza, by otworzyć drogę Eko-Oknom. Po planach zabudowy placu Długosza pozostało jednak tylko wspomnienie.

- Uchwała z 29 maja 2019 r. w sprawie sprzedaży prawa własności działki położonej w Raciborzu przy ul. Jana Długosza 1 została podjęta na wniosek Prezydenta Miasta Racibórz w związku z jej przyszłym zagospodarowaniem wg koncepcji przedstawionej przez podmiot zainteresowany zakupem tj. firmę EKO-OKNA z Kornicy. Pomimo upływu ponad 4 lat Plac Długosza nadal stoi niezagospodarowany a jego stan zagraża korzystającym z niego mieszkańcom. Pomimo licznych deklaracji Prezydenta Polowego, dotyczących jego zagospodarowania, Rada Miasta oraz mieszkańcy zostali wyłączeni z procesu współdecydowania o przyszłości i wyglądzie najważniejszego centralnego placu miasta - czytamy w uzasadnieniu do uchwały przyjętej na poprzedniej sesji głosami większości radnych klubów Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych M. Fity.

W lutym 2019 r. Eko-Okna pokazały głośny projekt zabudowy pl. Długosza. Miasto w tym czasie miało już pozyskaną unijną dotację (6,2 mln zł) na jego przebudowę. Wystarczyło uruchomić przetarg. Prezydent Dariusz Polowy zrezygnował z inwestycji. Pieniądze wróciły do puli wojewódzkiej. Część udało się odzyskać na realizację projektu lewobrzeżnych bulwarów. Polowy miał gotowy projekt pozostawiony przez poprzednika.

W maju 2019 r. radni nie musieli podejmować uchwały w sprawie sprzedaży placu Długosza. Wciąż ważna była uchwała sprzed wielu lat. Podjętą nową, chcąc podkreślić wagę transakcji i znaczenie planów Eko-Okien. Potem wokół inwestycji zaległa cisza. Ratusz słał komunikat, że rozmowy trwają. W kwietniu tego roku oficjalnie potwierdzono, że nic z nich nie wyszło. Prezydent pokazał nowe plany, dotyczące budynków mieszkaniowo-usługowych. Pozyskaniem inwestora ma się zając Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak dotąd nie sygnalizowano powodzenia przedsięwzięcia.

Za podjęciem uchwały w sprawie cofnięcia zgody na sprzedaż głosowali radni: Białuska Irena, Czech - Majer Magdalena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Lenk Mirosław, Mainusz Henryk, Poznakowska Justyna, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał, Wyglenda Eugeniusz.

Autor: g.waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.