Historia |
Region: |
Pomiędzy Pragą a Warszawą. Konflikt graniczny pod Raciborzem 1945-1947
Historia na weekend. Polsko-czechosłowacki spór granicznych o Racibórz-Kłodzko-Głubczyce ma bogatą literaturę. Paweł Newerla kreśli jednak precyzyjny obraz powiatu raciborskiego tamtego czasu, sięgając do burzliwych czasów końca I wojny światowej i plebiscytu.
Więcej »Ciekawostka na weekend. Napoleoński ostrzał widziany z okolic Raciborza
Parafia w Sławikowie umieściła na swoim profilu FB ciekawy filmik z widokami z wieży miejscowego kościoła. W 1807 r. z wiatraka w Sławikowie obserwowano napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Gdzie się znajdował?
Więcej »20 stycznia 1320 r. koronowano Władysława Łokietka, wnuka księcia raciborskiego
Dziś mija 701. rocznica tego wydarzenia, które zamykało rozbicie dzielnicowe w Polsce. W Raciborzu mało kto wie, że po kądzieli w Łokietku płynie raciborska krew, a w rodzinnym mieście jego matki zrodziła się myśl zjednoczeniowa Polski.
Więcej »Święty Dominik i początki raciborskich dominikanów
Jak dotąd w raciborskiej literaturze nie podnoszono wątku obecności w Raciborzu założyciela zakonu dominikańskiego, św. Dominika (Domingo de Guzmán Garcés) - pisze Christoph Sottor.
Więcej »Wielki łowczy cesarz Wilhelm II i skandal pod Raciborzem
W Archiwum Państwowym w Raciborzu udało się odnaleźć plany słynnego cesarskiego polowania na Łężczoku z 1910 roku, które zakończyło się skandalem. Urażony cesarz Wilhelm II nigdy potem nie odwiedził dóbr księcia von Ratibor.
Więcej »Wspomnienie liturgiczne św. Tomasza Becketa, patrona raciborskiej kaplicy
Dziś, 29 grudnia w kościele katolickim obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Tomasza Becketa - patrona kaplicy zamkowej. Zachęcamy do zapoznania się poniższą lekturą - zachęca Grzegorz Nowak z zamku w Raciborzu.
Więcej »Felix Przyszkowski - raciborski król wina cz. 2
Specjalnością firmy Felix Przyszkowski jest import win węgierskich na teren Niemiec i zapewne żaden z zakładów winiarskich w Niemczech nie osiągnął takich wyników, nie mówiąc o ich przekroczeniu. Nawet na terenie Węgier nie ma takich firm handlujących winami, które mogłyby poszczycić się takimi zapasami najlepszych win górno-węgierskich i węgierskich słodkich win medycznych, jakie ma Felix Przyszkowski - pisano o słynnym składzie win z Raciborza (Ratibor). Druga część historii króla win, Felixa Przyszkowskiego, zredagowana przez Pawła Newerlę.
Więcej »Felix Przyszkowski - raciborski król wina
- Dotarł do naszych rąk egzemplarz wydawnictwa „Historisch-biographische Blätter – Industrie, Handel und Gewerbe” (Listy historyczno-biograficzne – Przemysł, handel i rzemiosło). Jest to numer specjalny z 1902 roku, który w całości jest poświęcony hurtowni win Felixa Przyszkowskiego (1846–1910) - pisze Paweł Newerla.
Więcej »Miejsca rozrywkowe dawnego Raciborza
Führer durch Ratibor und Umgebung” (Przewodnik po Raciborzu i okolicy) z 1891 roku, wydany w oficynie Leo Woerl’a, warty wtedy 50 fenigów, opisuje znany raciborski historyk Paweł Newerla. Jest trzecia, niestety już ostatnia część cyklu.
Więcej »Mija 100 lat od śmierci Augusta Bernerta, najlepszego dotąd włodarza Raciborza
Po Auguście Bernercie pozostał zapomniany grób na cmentarzu Jeruzalem, most w ciągu ul. Piaskowej noszący kiedyś jego imię i długa lista dokonań. Rządził Raciborzem 35 lat. W tym miesiącu mija 100. rocznica jego śmierci.
Więcej »Najkrwawsza bitwa raciborzan. 260. rocznica bitwy pod Torgau
Listopad jest czasem wielu rocznic związanych z naszą małą ojczyzną. Jedną z nich, zupełnie nieznaną, jest kolejna rocznica bitwy pod Torgau, gdzie w starciu a Austriakami król pruski Fryderyk II i jego armia, pomimo bardzo trudnej sytuacji, wyszli z batalii zwycięsko. Było to jednak zwycięstwo pyrrusowe, okupione strasznymi stratami, także wśród naszych przodków z Raciborza - pisze dr Piotr Sput, prezes TMZR.
Więcej »Najstarszy przewodnik po Raciborzu cz. 2
W poprzednim odcinku przedstawiliśmy część ogólną najstarszego znanego przewodnika turystycznego po Raciborzu i okolicy. Teraz proponujemy zapoznać się ze szczegółami. Przypomnijmy, że chodzi o przewodnik turystyczny, wydany w drugim nakładzie przez Leo Woerl’a w Würzburgu i Wiedniu w 1891 roku - przypomina autor, Paweł Newerla.
Więcej »Najstarszy przewodnik po mieście Raciborzu
W Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorze „Polona”, stanowiącym tak zwaną „domenę publiczną” (jej zasób może być dowolnie wykorzystywany), pod numerem inwentarzowym 319.179, znajduje się niewielka książeczka pod nazwą „Führer durch Ratibor und Umgebung” (Przewodnik po Raciborzu i okolicy).
Więcej »Kelnerki witały sowieckiego ministra rolnictwa
Historia na weekend. W czasach PRL-u, opuszczone w 1945 roku przez niemieckich właścicieli pałace ziemi raciborskiej przeszły na łaskę państwa. Wnętrza rozkradziono, a same budowle popadły w ruinę. Pałac w Wojnowicach przetrwał, a jego historię z lat, kiedy mieścił siedzibę PGR-u opisuje Zbigniew Woźniak.
Więcej »Paweł Newerla pisze o cudzie gospodarczym XIX-wiecznego Ratibor
Historia na weekend. 170 tys. talarów zapłacił raciborski magistrat tytułem kosztów ulokowania stacji kolejowej w pobliżu centrum miasta. 20 tys. talarów musiano wyasygnować na wykupienie dodatkowych udziałów w spółce. Udostępniono ponadto sześć hektarów gruntów. Ale opłaciło się! To był początek raciborskiego cudu gospodarczego.
Więcej »Dzieje kolei na ziemi raciborskiej - linie lokalne
Historia na weekend. Paweł Newerla w najnowszym szkicu kreśli dzieje połączeń kolejowych Raciborza z Opawą przez Krzanowice, Głubczycami przez Pietrowice Wielkie oraz Gliwicami przez Nędzę i Rudy.
Więcej »Paweł Newerla i dziejach kolei na ziemi raciborskiej
Ukazała się druga część nowego autorskiego tekstu znanego badacza dziejów ziemi raciborskiej, tym razem poświęconego kolejnictwu.
Więcej »Paweł Newerla o dziejach kolei na ziemi raciborskiej
Historia na weekend. Znany raciborski historyk przygotował szkic obrazujący dzieje kolejnictwa na ziemi raciborskiej.
Więcej »Wakacje 2020. Podążaj tropem polskiej husarii ze starymi mapami
Przez ziemię raciborską wiedzie Szlak Husarii Polskiej, ale nie ma on nic wspólnego z prawdziwą trasą przejazdu polskiej armii pod wodzą króla Jana III Sobieskiego.
Więcej »Z Raciborza na wojnę z bolszewikami
W rocznicę bitwy warszawskiej przypominamy sylwetkę weterana wojny polsko-bolszewickiej gen. Kazimierza Raszewskiego, służącego w latach 1885-1896 w pułku huzarów raciborskich. Paweł Newerla kreśli historię placówek pocztowych na ziemi raciborskiej.
Więcej »« poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | następna » |
Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1030 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 82% |
Wschód słońca: | 06:38 |
Zachód słońca: | 17:21 |
Partnerzy portalu |
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |