Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 kwietnia 202321:09

Tak obecne władze widzą plac Długosza przyszłości [WIZUALIZACJE]

Tak obecne władze widzą plac Długosza przyszłości [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po zwrocie unijnych pieniędzy na zagospodarowanie placu Długosza pozyskanych przez Mirosława Lenka i fiasku projektu Eko-Okien prezydent Dariusz Polowy pokazał dziś jak chce zagospodarować to miejsce.

Tuż przed wyborami poprzedni prezydent pozyskał 6,3 mln zł dotacji unijnej na zagospodarowanie placu Długosza, ale po zwycięstwie Dariusza Polowego inwestycja została wstrzymana. W lutym 2019 r. swój projekt zgłosiły Eko-Okna. Proponowane wówczas rozwiązanie to wielofunkcyjny, nowoczesny, ale umiejętnie wkomponowany w śródmieście obiekt mieszczący szkołę, show room, strefę badań, pomieszczenia na startupy, mieszkania, strefę zdrowia i sportu, audytorium, a także rekreacyjny zielony dach i podziemny parking na 300 miejsc. Kilka miesięcy później radni wyrazili zgodę na sprzedaż, do której nigdy nie doszło.

- Niestety, to się nie powiodło - mówił dziś, 12.04. w hotelu Racibor, prezydent Dariusz Polowy. - Należy oddać im sprawiedliwość, że jest wiele czynników zahamowania realizacji tego przedsięwzięcia, m.in. pandemia i związana z nią niepewność inwestycyjna - dodał.

Wbrew tej niepewności spółka z Kornic zamiast placu Długosza nabyła jednak budynek byłego Getinu przy Batorego (po adaptacji sprzedaje tu dziś mieszkania), działkę przy Opawskiej-Kochanowskiego-Lwowskiej, a także rozpoczęła budowę zakładów w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim oraz osiedla domków w Kornicach. Co do placu Długosza nie wydała jak dotąd oficjalnego komunikatu tłumaczącego odstąpienie od głośnego projektu.

Oddane unijne wsparcie, pozyskane przez M. Lenka, częściowo odzyskano w formie dotacji dla zagospodarowania lewostronnych bulwarów wedle projektu pozostawionego przez poprzedników przy Batorego.
- Dla raciborzan, dla mnie osobiście, sprawa zagospodarowania placu Długosza jest ważna i cały czas podejmuję działania, żeby to zrealizować, aby wykorzystać potencjał tego miejsca - mówił dziś Polowy, od lat nagabywany przez radnych o plan dla centralnego placu w mieście. Brak efektów działań opozycja stawiała wśród powodów nieudzielenia prezydentowi wotów zaufania. Rok przed końcem przedłużonej kadencji wiadomo już, co zamierza obecna głowa miasta.

- Będę robił wszystko, żeby zagospodarować ten plac, żeby było na nim coś więcej niż planowana wcześniej kawiarenka internetowa, pralnia publiczna i szalet – wspomniał przed omawianiem swojej koncepcji prezydent. Słowa o kawiarence i pralni już wcześniej spotykały się z krytyką ze strony M. Lenka. - Jak można sprowadzać projekt za sporą kwotę do roli niczego? By nie przesądzać zagospodarowania tego placu, gmina zdecydowała się na pozyskanie środków w połączeniu z programem przeciwdziałaniu złym zjawiskom. Trzeba było jednak trochę naciągać fakty. Jak wiadomo udało się środki pozyskać. Miało powstać Centrum Usług Sąsiedzkich, a nim jak wiadomo powinny być usługi sąsiedzkie, czyli pralnia, kawiarenka. To był projekt za 10 mln, miał doprowadzić do rewitalizacji Placu Długosza, by nie trzeba było się za niego wstydzić. Pan też brał udział w konsultacjach jako strona społeczna. Po czterech latach, mówienie źle o tym projekcie dla obrony swej pozycji, obarczania mnie winą, za coś, czego nie robiłem jest nie na miejscu - mówił były prezydent na jednej z komisji Rady Miasta dokładnie rok temu.

Na mocy porozumienia i umowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podejmie się próby znalezienia inwestora dla nieruchomości. To 8343 m kw. przeznaczone w planie przestrzennym pod zabudowę usługową.

Obecne władze rozważają trzy opcje zagospodarowania placu - wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, poprzez sprzedaż inwestorowi prywatnemu (w przetargu KSSE) lub w wariancie mieszanym (wspólne działania ARP, KSSE i miasta).

Władze proponują dwa warianty zabudowy:
I
pow. biurowa: 2900 m2
pow. handlowo-usługowa: 4600 m2 pow. mieszkaniowa 7200 m2
II
pow. biurowa: 1500 m2
pow. handlowo-usługowa: 3500 m2 pow. mieszkaniowa: 5000 m2

Zaplanowano cztery piętra wraz z patio, funkcje handlowo -usługowe, mieszkalne, biurowe oraz parking na poz. -1

dlugosz2

dlugosza1

W prezentacji prezydenta wzmiankowano również o powołaniu spółki celowej (SPV), wniesienie do niej aportu, realizacji przez spółkę inwestycji - budowy wielofunkcyjnego kompleksu o łącznej powierzchni 14 700 m kw. GLA (wariant I) lub 10 000 m kw. GLA (wariant 2), eksploatacji nieruchomości, pełnienie przez operatora (Agencji Rozwoju Przemysłu) niektórych funkcji wsparcia dla SPV.

Czytaj też: Karma wraca, czyli klątwa placu Długosza o zgłaszanych przez ostatnie lata pomysłach na pl. Długosza. Jak dotąd na koncepcjach i wizualizacjach się kończyło. Czy tak będzie i tym razem?

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.