Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie14 maja 202322:07

Wibor- wpływ na wysokość raty kredytu

Wibor- wpływ na wysokość raty kredytu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

WIBOR to wskaźnik który ma bardzo ważne znaczenie dla polskiego systemu finansowego. dodatkowo jest to wskaźnik który ma bardzo duży wpływ na życie kredytobiorców. wahania wskaźnika WIBOR mogą spowodować znaczny wzrost raty kredytu lub jej obniżenie.

 

Co to jest WIBOR?

Wskaźnik WIBOR to skrót od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten określa wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym.  oznacza to że na podstawie stopy procentowej WIBOR banki komercyjne udzielają sobie wzajemnie pożyczek.

Bardzo ważną informacją jest ta że wskaźnik WIBOR jest zmienny ustalany jest on codziennie o godzinie 11:00 i ma on kluczowe znaczenie dla rynku finansowego w  kraju.

Wysokość  wskaźnika WIBOR

Stawka WIBOR określana jest na podstawie średniej arytmetycznej które wyliczona została ze stóp procentowych wskazanych przez banki.  średnią arytmetyczną oblicza się po odrzuceniu skrajnych wartości.

Stawka WIBOR ustalana jest niemal codziennie o godzinie 11:00 a Proces ten nazywa się fixingiem. Stawka WIBOR obowiązuje na polskim rynku.  Innym wskaźnikiem referencyjnym  jest na przykład stawka LIBOR.  Libor to stopa procentowa transakcji międzybankowych na rynku w Londynie dla wybranych walut.

Stawka WIBOR -  jak wpływa na ratę kredytu?

WIBOR jest jednym z elementów na podstawie których Bank oblicza oprocentowanie kredytu.  Aktualnie  wysokość stawki WIBOR ma wpływ na wysokość rat przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej.  oznacza to że raty mogą drastycznie wzrastać lub maleć.

WIBOR to wskaźnik który jest zmienny w czasie.  Podczas zaciągania kredytu hipotecznego należy pamiętać że tak naprawdę nie poznamy dokładnej kwoty wszystkich rat.  w zależności od wskaźnika WIBOR (1M, 3M, 6M)  Bank aktualizuje wysokość oprocentowania  w określonym czasie.  Dla wskaźnika WIBOR 3M  jest to zwykle raz na trzy miesiące.  Wtedy kredytobiorca ma pewność że przez trzy miesiące rata kredytu nie wzrośnie ani nie zmaleje.

Bezpieczny WIBOR

Trwają prace nad nowymi regulacjami które mają zapewnić ochronę kredytobiorcą przed niewłaściwymi praktykami manipulowania stawką WIBOR.  Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji to po referencyjna byłaby bezpieczniejsza a także bardziej przejrzysta dla samych banków oraz kredytobiorców.

Prace te są prowadzone aby dostosować stawkę WIBOR do nowych standardów w Unii Europejskiej oraz zabezpieczyć kredytobiorców przed manipulacjami stawką WIBOR. 

WIBOR  - unieważnienie umowy kredytowej

Czy wiesz, że kancelaria wibor występuje o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej? To pierwsza kancelaria w Polsce, która złożyła pozew o unieważnienie WIBOR. Doświadczeni specjaliści oferują bezpłatną poradę prawną oraz analizę umowy kredytowej, która oparta jest na zmiennej stopie WIBOR. 

Po analizie umowy kredytowej, klient może zdecydować się na podjęcie współpracy z kancelarią. Wtedy prawnicy rozpoczynają negocjację z bankiem. Jeżeli negocjacje nie przynoszą pożądanych rezultatów, sprawa zostaje skierowana do sądu. 

WIBOR - jaki wskaźnik wybrać?

Kredytobiorca wybiera wskaźnik WIBOR dostosowany do jego potrzeb oraz możliwości finansowych. Skorzystać może z następujących opcji: WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M. Każdy wskaźnik charakteryzuje się odpowiednim okresem. 

Wybierając kredyt z WIBOREM 1M raty są niższe, jednak istnieje duże ryzyko, że raty kredytu wzrosną w porównaniu do kredytu z wyborem 6M. Ryzyko to jest mniejsze w przypadku kredytu z WIBOREM 6M, który ma wyższe raty, jednak ryzyko ich wzrostu jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kredytu z WIBOREM 1M. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Reklama
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Aktualności2 czerwca 202308:36

Eko-Okna rosną w oczach. Będzie praca dla 500 osób

Eko-Okna rosną w oczach. Będzie praca dla 500 osób - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202308:56

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
fot. oficjalny profil D. Wacławczyka, wiceprezydenta Raciborza, arch. redakcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Strony Partnerskie31 maja 202311:52

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO]

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już po raz drugi we współpracy z magistratem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu zorganizowała Dzień Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci jak i uczniowie raciborskich szkół średnich.

red.
Aktualności1 czerwca 202308:14

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.