Szpital Rejonowy w Raciborzu na minusie przez nadwykonania. Apel Rady Powiatu do ministra zdrowia

Szpital Rejonowy w Raciborzu zamknął 2025 rok stratą przekraczającą 9 mln zł. Zdaniem władz placówki, wynik finansowy byłby dodatni, gdyby NFZ uregulował płatności za tzw. nadwykonania, których łączna wartość przekroczyła 10,7 mln zł. Sytuacja ta stała się zarzewiem gorącego sporu politycznego podczas sesji Rady Powiatu, w trakcie której radni podjęli uchwałę w sprawie apelu do ministra zdrowia oraz Funduszu o wypłatę zaległych środków.
Ponad 9 mln zł straty za 2025 rok odnotował Szpital Rejonowy w Raciborzu. Wynik finansowy lecznicy byłby dodatni, gdyby NFZ zapłacił za tzw. nadwykonania. W obliczu trudnej sytuacji finansowej, Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie apelu do ministra zdrowia oraz funduszu o rozliczenie zaległych kwot.
Temat apelu wywołał duże emocje podczas sesji Rady Powiatu. Powodem była kwestia autorstwa inicjatywy – podobny apel chcieli wystosować już w kwietniu 2025 roku radni Lepszego Powiatu oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas jednak ich wniosek został zablokowany przez rządzącą większość: Koalicję 15 Października oraz Razem dla Ziemi Raciborskiej. Radni Lepszego Powiatu (Szymon Bolik, Krzysztof Bajerski, Paweł Klima) wytknęli to zarządowi, oskarżając go wprost o zawłaszczenie ich wcześniejszej inicjatywy. Starosta Grzegorz Swoboda tłumaczył, że apel w obecnym momencie jest w pełni uzasadniony, ponieważ zarząd dysponuje już pełnym obrazem finansów szpitala na koniec 2025 roku. Łączna wartość niezapłaconych świadczeń, wykonanych ponad przyznany limit i ryczałt, wyniosła 10 709 803,05 zł. Szpital, choć podejmuje próby odzyskania tych środków poprzez wnioski i apele, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej – tak skonstruowana jest umowa z NFZ, która wyklucza przekucie nadwykonań w formalne roszczenia prawne.
Projekt uchwały w sprawie apelu stał się kolejną okazją do politycznych przepychanek. Żadna ze stron – zarówno opozycja, jak i starosta – nie chciała ustąpić, przerzucając się argumentami, a następnie spierając o zapisy w uchwale oraz procedurę zgłaszania poprawek.
Przedłużającą się dyskusję przerwał dyrektor szpitala, Ryszard Rudnik, który dał do zrozumienia, że kłótnia nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, gdyż sama uchwała daje jedynie złudzenie realnego wpływu na decyzje NFZ. – Powinniśmy to przyjąć dla zasady – podsumował dyrektor. Szpital, jako jednostka podległa powiatowi, potrzebuje wsparcia rady, by wyeksponować powagę problemu, jakim jest kolejny rok strat wynikających z systemowego niedoszacowania kontraktów.
Szpitale powiatowe w Polsce niemal w całości przynoszą straty lub balansują na granicy opłacalności. Główne przyczyny to zbyt niskie kontrakty, brak pełnej refundacji za nadwykonania oraz ogromne koszty wynagrodzeń kadry medycznej, której zarobki rosną mimo ograniczonych środków finansowych placówek. Problem ten narastał od czasów poprzednich rządów, które wprowadziły ustawowe podwyżki dla personelu bez zapewnienia wystarczającego finansowania, jednak nie został rozwiązany przez obecną administrację rządową. Zdaniem dyrektorów szpitali powiatowych, rząd nie posiada realnego programu naprawczego dla ochrony zdrowia. W tle dyskusji pojawiają się doniesienia o możliwej redukcji liczby szpitali lub likwidacji oddziałów, w tym porodówek. Zjawisko to pogłębiane jest przez niekorzystne trendy demograficzne, które w perspektywie kolejnych lat będą generować dodatkowe wyzwania dla niewydolnego finansowo systemu opieki zdrowotnej. TEKST UCHWAŁY










![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)










![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)



















![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)








Komentarze (4)
Dodaj komentarz