Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202108:42

Gmina Krzanowice. Fundusz Sołecki na rok 2022 rozdysponowany

Gmina Krzanowice. Fundusz Sołecki na rok 2022 rozdysponowany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Muszą to być jednak przedsięwzięcia mieszczące się w ramach zadań własnych gminy. Gmina Krzanowice przeznaczyła na ten właśnie cel kwotę 195 279,01 zł. Na zdjęciu zmodernizowany Urząd Miejski w Krzanowicach.

Podczas wrześniowych zebrań mieszkańcy poszczególnych sołectw podjęli uchwały związane wydatkowaniem tego budżetu. Ilość środków, którą otrzymuje sołectwo jest iloczynem dochodów bieżących gminy na liczbę jej mieszkańców, przy czym bierze się pod uwagę dochody bieżące gminy sprzed dwóch lat w stosunku do roku, w którym fundusz będzie fizycznie realizowany. Kto ile dostanie i na co zdecydowano się przeznaczyć przyszłoroczny budżet funduszu?

Sołectwo Bojanów za łączna kwotę 40 453,06 zł wykona kilka zadań. W pierwszej kolejności mieszkańcy chcą wyremontować chodnik na ulicy Wojnowickiej. Przeznaczą na to zadanie 30 000 zł Będzie to tak naprawdę drugi etap prowadzonych tam robót. Wykonanie inwestycji ma uatrakcyjnić wizerunek miejscowości oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów w tym rejonie. W ramach wsparcia aktywności oraz integracji mieszkańców sołectwa planuje się zakupić namiot ekspresowy w kwocie 2 536,06 zł, łatwy do rozstawienia oraz szybkiego złożenia. Do organizacji imprez plenerowych, festynów, dożynek, wydarzeń sportowych czy też strażackich, a nawet kiermaszy, odpustów parafialnych zachodzi konieczność zapewnienia miejsca posiłków, odpoczynku oraz zadaszenia chroniącego zarówno przed wysoką temperaturą, jak i deszczem lub wiatrem. Zazwyczaj wypożyczenie sprzętu – namiotów, ławek - wiąże się z wydatkowaniem środków finansowych, które można by było przeznaczyć na samą organizację wydarzenia np. atrakcje dla dzieci, animatorzy.

W dalszej kolejności za 1000 zł wykonane zostaną nasadzenia oraz rekultywacja terenów zielonych, która ma poprawić wizerunek miejscowości oraz znacząco zazielenić wieś tworząc tzw. strefy wypoczynku czy spotkań sąsiedzkich. Kolejne środki w kwocie 4 000 zł wesprą finansowo organizację festynu przez miejscową straż pożarna. Warto też podkreślić, że działania OSP na rzecz lokalnej społeczności to nie tylko ochrona przeciwpożarowa czy przeciwpowodziowa, ale także szeroko zakrojona działalność społeczna, kulturalna, integrująca mieszkańców Sołectwa. 1000 zł pozwoli wesprzeć działalność DFK, która kultywuje język mniejszości narodowej wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży Bojanowa. Nie zapomniano także o miejscowym klubie sportowym, który na rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców sołectwa otrzyma wsparcie 1000 zł. Ostatnim zadaniem, na które zdecydowano się przeznaczyć 1000 zł w ramach budżetu partycypacyjnego, jest zakup zabawek oraz pomocy naukowych dla przedszkola w Bojanowie. Ma to ulepszyć funkcjonowanie tej placówki.

44 013,10 zł trafi do Borucina. Całość tej kwoty zostanie przeznaczona na remont kuchni użytkowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Borucinie. Wyremontowane pomieszczenie będzie służyć nie tylko kołu gospodyń, ale także – pośrednio – wszystkim mieszkańcom. Kuchnia do tej pory była doposażana i remontowana w systemie gospodarczym a sprzęt używany się zużył, dlatego też gruntowny remont usprawni organizowanie rożnego rodzaju imprez, przygotowywanie posiłków. Jak twierdzą mieszkańcy większe możliwości organizacyjne wpłyną na zadowolenie mieszkańców i spowodują, że jeszcze chętniej będą uczestniczyć w życiu kulturalnym miejscowości.

Sołectwo Moravia (Krzanowice) będzie miało do dyspozycji 44 013,10 zł, z czego 20 000 zł. przeznaczy na doposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach m.in. w krzesła, rozkładane stoły oraz wózki do transportu stołów. Z sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach korzystają wszystkie stowarzyszenia, koła, instytucje działające na terenie gminy. Organizowane tam są bale przebierańców dla dzieci, bale karnawałowe, spotkania gminnego Koła Emerytów, prelekcje, wystąpienia, zatem niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie wyposażenie – wygodne krzesła oraz stabilne, o równej wysokości, łatwe do demontażu stoły.

Dla Klubu Sportowego 1905 Krzanowice zakupiona zostanie m.in. kosiarka żyłkowa, mata do siłowni oraz drzwi do kontenerów. Łączna kwota ma zmieścić się w 7 000 zł. Klub sportowy stawia na rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców sołectwa, rozwija sportowego ducha. Dba o kondycję, zdrowie fizyczne jak i psychiczne swoich zawodników. Stawia na rozwój talentów sportowych, pasji i zainteresowań. Zatem przeznaczona pomoc finansowa na dbanie o użytkowany obiekt jest w pełni uzasadniona.

Krzanowicka OSP otrzyma wsparcie 15 000 zł na zakup i montaż nowej bramy wjazdowej dla jednostki, po to by przyśpieszyć czas wyjazdu strażaków do akcji. Miejscowi ochotnicy opierają swoją działalność na służbie lokalnej społeczności. Bez ich pomocy niemożliwe byłoby utrzymanie obecnego stanu bezpieczeństwa w miejscowości oraz gminie.
Chór Cecylia także otrzyma wsparcie. 2 013,10 zł ma przyczynić się do promocji Gminy Krzanowice i Sołectwa Moravia na scenie międzynarodowej, chodzi tutaj głównie o utrzymanie dobrych kontaktów z partnerską miejscowością Salzbergen.

Sołectwo Pietraszyn z kwotą 25 703,65 zł wykona trzy inwestycje. Pierwsza związana jest z remontem i modernizacją obiektu sportowego miejscowego klubu, który jest centrum życia społeczno-kulturalnego wsi. Odbywają się tam różnorakie wydarzenia – imprezy, bale, pikniki profilaktyczne, spotkania klubu seniora, a nawet ogniska klasowe dzieci szkolnych, w związku z powyższym przeznaczenie środków na remont i modernizację obiektu sportowego jest w pełni zasadne. Koszt tej inwestycji wyniesie 10 000 zł.

Remontu remizy chcą także tamtejsi strażacy. Oni także dostana na tę inwestycję 10 000 zł. Warto podkreślić, że działania jednostki OSP Pietraszyn na rzecz lokalnej społeczności jest szeroko zakrojona nie tylko pod katem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, lecz także wspierają oni oraz inicjują szereg działań społecznych, kulturalnych integrujących ludzi.

Liftingu doczeka się także chodnik przy boisku sportowym. Jego remont ma zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko przechodniów, ale także rolników przejeżdżających sprzętem ciężkim oraz przyjeżdżających na mecze kibiców piłki nożnej w tym rejonie. Inwestycja ta ma wynieść około 5 703,65 zł.

Do Wojnowic trafi podobnie jak do Moravii czy Borucina 44 013,10 zł. Mieszkańcy sołectwa chcą wsparcia dla LKS Wojnowice głównie w remoncie budynku sportowego. Przyznanie środków klubowi w kwocie 13 000 zł jest w pełni uzasadnione, gdyż pozwoli na zadbanie o zarządzany obiekt. Klub sportowy pełni bardzo ważne rolę w lokalnym społeczeństwie: integruje mieszkańców wsi poprzez organizację rozgrywek sportowych, festynów, sparingów, a także pełni rolę wychowawczą – szkoli dzieci, młodzież, wzmacniając w nich ducha sportowej walki oraz uczy gry zespołowej. Klub ten ma także otrzymać wsparcie w zakupie suszarki do strojów piłkarskich.

Podobnie jak w innych sołectwa także i wojnowicka jednostka OSP mogła liczyć na głosy swoich mieszkańców. Dla członków OSP Wojnowice zostaną zakupione mundury koszarowe i buty. Pozwoli na godne reprezentowanie Gminy na zawodach strażackich na szczeblu gminnym, powiatowym. Jednostka wzbogaci się także o nowy agregat prądotwórczy. Całość budżetu przeznaczona dla tamtejszych strażaków to kwota 12 200 zł. Nie zapomniano również o szkole. ZS-P w Wojnowicach wnioskując o środki na doposażenie szkoły w niezbędny sprzęt, ma na względzie przede wszystkim dobro dzieci oraz stworzenie najmłodszym komfortowych warunków do nauki. Zaplonowano więc wyposażenie boiska sportowego do piłki siatkowej i koszykówki oraz doposażenie szatni w kwocie 18 813,10 zł.

Autor: źródło: DA/Krzanowice i okolice IV/2021, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja24 września 202217:35

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata!

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai już za nami. Cykl koncertów zakończyła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności24 września 202223:19

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO]

EPITAFIUM BŁAZNA - spektakl Kolektywu Kejos na pl. Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cyrk jest ostatnim schronieniem czystej sztuki - przekonuje wrocławski Kolektyw Kejos. Dziś, 24.09., warto było przyjść na pl. Dominikański i zobaczyć Epitafium Błazna.

(waw)
Kultura i edukacja24 września 202223:26

KANTOR TU JEST na finał raciborskiej OFF-ki [FOTO i WIDEO]

KANTOR TU JEST na finał raciborskiej OFF-ki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wystawiony dziś w RCK spektakl grupy teatralnej Latający Teatr Kantorowi, w reżyserii Magdaleny Miklasz, zwieńczył sceniczne epizody Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka i jubileuszu 30-lecia teatru Tetraedr.

(waw)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.