Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 lipca 202308:59

Pojemność silnika a cena OC - jakie są zależności?

Pojemność silnika a cena OC - jakie są zależności? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Rzeczywiste oraz średnie ceny OC motocykla stanowią wypadkową bardzo wielu czynników - część z nich związana jest z samym motocyklem, część zaś z właścicielem, który z maszyny korzysta na co dzień. Towarzystwa ubezpieczeniowe do swoich analiz wykorzystują zarówno dane dostarczone przez klienta, jak i bardzo precyzyjne dane dotyczące historii ubezpieczeniowej czy statystyk wypadków. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak marka, model i rok produkcji motocykla, a także - co ciekawe - pojemność silnika. Dlaczego zależność: pojemność silnika a cena OC istnieje? Skąd biorą się te związki? Wyjaśniamy.

 

Wiemy już, że odpowiedź na pytanie, czy pojemność silnika wpływa na cenę OC motocykla?, jest twierdząca. Nie jest to, rzecz jasna, jedyny aspekt, który powinien zainteresować właściciela, jednak to właśnie na nim skupimy się w poniższym tekście.

Dlaczego pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Na początku zastanówmy się, dlaczego pojemność silnika ma znaczenie w kontekście obliczania kosztów OC. Co ważne, nie jest to zasada działająca jedynie w przypadku motocykli - również pojemność silnika samochodu będzie miała znaczenie przy wyliczaniu OC auta.

Po pierwsze, w przypadku dużej pojemności silnika znacznie częściej bierzemy pod uwagę wysoką moc i prędkość motocykla. Im większe parametry, tym wyższe prędkości można osiągać, co zwiększa ryzyko wypadku drogowego i poważnych ich konsekwencji. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę i naliczają wyższe składki, by zrekompensować sobie potencjalnie większe ryzyko związane z użytkowaniem pojazdu.

Po drugie, większa pojemność silnika, także w odniesieniu do pojemności silnika samochodu, może wiązać się z większymi kosztami naprawy po wypadku lub kolizji. Często trzeba opłacić wówczas specjalistyczne części, co może prowadzić do wyższych kosztów naprawy. Ubezpieczyciele muszą uwzględnić także i te potencjalne wydatki przy ustalaniu składki. Dlatego właściciele motocykli o większej pojemności silnika często płacą wyższe składki za swoje polisy OC.

Jaki jest wpływ pojemności silnika na koszty OC? OC a pojemność silnika - zmiana ceny

Skoro wiemy już, że pojemność silnika warunkuje polisę OC, pora odpowiedzieć na pytanie, jaka jest to zależność. Rozbieżności rzeczywiście są dość znaczne. Z przykładowej kalkulacji wynika, że przeciętne OC wykupione dla sportowej wersji motocykla Yamaha wynosi:

• ok. 130 zł - w przypadku pojemności silnika 125 cm3,

• ok. 280 zł - przy pojemności silnika 599 cm3,

• ok. 320 zł - przy pojemności 995 cm3.

Są to szacunki wyliczane w odniesieniu do doświadczonego kierowcy, posiadającego prawo jazdy już od dłuższego czasu. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z jeszcze wyższymi składkami. Można natomiast w powyższym zestawieniu zaobserwować, że choć rozbieżności cenowe są znaczne, nadal nie są wygórowane. Dodatkowo można wykorzystać moc porównywarek, by znaleźć najniższą cenę ubezpieczenia OC.

Co jeszcze wpływa na wysokość składki OC?

Pojemność silnika nie jest  jedynym czynnikiem, który wpływa na cenę ubezpieczenia OC motocykla. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje wiele dodatkowych aspektów, które są brane pod uwagę przez ubezpieczycieli. Najważniejsze z nich to: wiek i doświadczenie kierowcy, historia jego jazdy, marka i model motocykla, rocznik pojazdu, miejsce zamieszkania, zastosowanie motocykla (hobby czy codzienny dojazd) oraz liczba zgłoszonych szkód lub mandatów w przeszłości.
 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.