Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202612:09

22 czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG uroczyście obchodzili w Opolu 35. rocznicę powstania Straży Granicznej.

22 czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG uroczyście obchodzili w Opolu 35. rocznicę powstania Straży Granicznej. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz ich rodzin, odprawionej w Katedrze Opolskiej. Mszy przewodniczyli biskup Paweł Stobrawa oraz kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. kpt. SG Piotr Marciniak, a w liturgii ekumenicznie uczestniczyli: biskup Wojciech Pracki – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – oraz dziekan ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas. Po mszy uczestnicy przemaszerowali na plac Kopernika w Opolu, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Była to także okazja do świętowania 18. rocznicy działalności opolskiej Placówki SG.

Gospodarzem uroczystości był Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, któremu towarzyszył Komendant Placówki SG w Opolu płk SG Jerzy Łukasik. Poczet flagowy oraz kompanię honorową wystawił Karpacki Oddział SG. Obecni byli także: Wojewoda Opolski Monika Jurek, Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, Starosta Opolski Henryk Lakwa, przedstawiciele dyplomacji, przedstawiciele Policji na czele z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Krzysztofem Buchałą, przedstawiciele Straży Pożarnej na czele z Komendantem Wojewódzkim PSP w Opolu st. bryg. Arkadiuszem Kuśmierskim, żołnierze Wojska Polskiego na czele z Dowódcą 10. Brygady Logistycznej w Opolu gen. bryg. Mieczysławem Spychalskim, przedstawiciele więziennictwa, służb specjalnych, Lasów Państwowych, służby zdrowia i prokuratury, reprezentanci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz współpracujących z nami szkół ponadpodstawowych, szefowie współdziałających służb mundurowych i instytucji z terenu województwa opolskiego, kadra kierownicza ŚlOSG, a także osoby, które poprzez obowiązki zawodowe i służbowe oraz pełnione funkcje społeczne wspierają Straż Graniczną.

Rozpoczynając tegoroczne obchody, Komendant Śląskiego Oddziału SG przywitał zgromadzonych gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym, w szczególny sposób dziękując funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom za pełnioną służbę oraz wkładany w nią wysiłek i poświęcenie, podkreślił szczególną rolę Straży Granicznej w systemie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podkreślił także fakt doskonale układającej się współpracy pomiędzy Śląskim Oddziałem SG a innymi służbami mundurowymi oraz instytucjami współpracującymi z nami na terenie całego regionu.

Jak co roku święto było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom za ich wzorową pracę i służbę. Wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej. Śląski Oddział SG został uhonorowany Srebrną Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

Ważną chwilą tegorocznej uroczystości było ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG. Błogosławieństwa udzielili im kapelan Śląskiego Oddziału SG ks. kpt. SG Piotr Marciniak oraz dziekan ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas.

Z okazji 35-lecia powołania Straży Granicznej Śląski Oddział SG zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem „Straż Graniczna za 35 lat”. W swoich pracach młodzi ludzie przedstawili własną wizję przyszłości formacji. Nagrody uczniom wręczył Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

Oficjalna część uroczystości została zwieńczona odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defiladą funkcjonariuszy.

W części artystycznej tegorocznych obchodów zgromadzeni wysłuchali koncertu – wspólnie na scenie wystąpili zespół Oberschlesien oraz Orkiestra Reprezentacyjna SG. Po raz kolejny byliśmy świadkami niezwykłego, monumentalnego widowiska, łączącego ciężkie, industrialno-metalowe brzmienia z dostojeństwem i elegancją orkiestry formacji mundurowej. To muzyczny mariaż dwóch światów – ognia i munduru – który tworzy wybuchową, ale zarazem niezwykle podniosłą atmosferę.

Dziękujemy naszym wspaniałym artystom, a także wszystkim osobom, które ogromnym nakładem sił i środków zaangażowały się w organizację naszego święta!

Autor: ślosg, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.