22 czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG uroczyście obchodzili w Opolu 35. rocznicę powstania Straży Granicznej.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz ich rodzin, odprawionej w Katedrze Opolskiej. Mszy przewodniczyli biskup Paweł Stobrawa oraz kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. kpt. SG Piotr Marciniak, a w liturgii ekumenicznie uczestniczyli: biskup Wojciech Pracki – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – oraz dziekan ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas. Po mszy uczestnicy przemaszerowali na plac Kopernika w Opolu, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia. Była to także okazja do świętowania 18. rocznicy działalności opolskiej Placówki SG.
Gospodarzem uroczystości był Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, któremu towarzyszył Komendant Placówki SG w Opolu płk SG Jerzy Łukasik. Poczet flagowy oraz kompanię honorową wystawił Karpacki Oddział SG. Obecni byli także: Wojewoda Opolski Monika Jurek, Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, Starosta Opolski Henryk Lakwa, przedstawiciele dyplomacji, przedstawiciele Policji na czele z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Krzysztofem Buchałą, przedstawiciele Straży Pożarnej na czele z Komendantem Wojewódzkim PSP w Opolu st. bryg. Arkadiuszem Kuśmierskim, żołnierze Wojska Polskiego na czele z Dowódcą 10. Brygady Logistycznej w Opolu gen. bryg. Mieczysławem Spychalskim, przedstawiciele więziennictwa, służb specjalnych, Lasów Państwowych, służby zdrowia i prokuratury, reprezentanci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz współpracujących z nami szkół ponadpodstawowych, szefowie współdziałających służb mundurowych i instytucji z terenu województwa opolskiego, kadra kierownicza ŚlOSG, a także osoby, które poprzez obowiązki zawodowe i służbowe oraz pełnione funkcje społeczne wspierają Straż Graniczną.
Rozpoczynając tegoroczne obchody, Komendant Śląskiego Oddziału SG przywitał zgromadzonych gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym, w szczególny sposób dziękując funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom za pełnioną służbę oraz wkładany w nią wysiłek i poświęcenie, podkreślił szczególną rolę Straży Granicznej w systemie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podkreślił także fakt doskonale układającej się współpracy pomiędzy Śląskim Oddziałem SG a innymi służbami mundurowymi oraz instytucjami współpracującymi z nami na terenie całego regionu.
Jak co roku święto było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom za ich wzorową pracę i służbę. Wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej. Śląski Oddział SG został uhonorowany Srebrną Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.
Ważną chwilą tegorocznej uroczystości było ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG. Błogosławieństwa udzielili im kapelan Śląskiego Oddziału SG ks. kpt. SG Piotr Marciniak oraz dziekan ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas.
Z okazji 35-lecia powołania Straży Granicznej Śląski Oddział SG zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem „Straż Graniczna za 35 lat”. W swoich pracach młodzi ludzie przedstawili własną wizję przyszłości formacji. Nagrody uczniom wręczył Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.
Oficjalna część uroczystości została zwieńczona odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defiladą funkcjonariuszy.
W części artystycznej tegorocznych obchodów zgromadzeni wysłuchali koncertu – wspólnie na scenie wystąpili zespół Oberschlesien oraz Orkiestra Reprezentacyjna SG. Po raz kolejny byliśmy świadkami niezwykłego, monumentalnego widowiska, łączącego ciężkie, industrialno-metalowe brzmienia z dostojeństwem i elegancją orkiestry formacji mundurowej. To muzyczny mariaż dwóch światów – ognia i munduru – który tworzy wybuchową, ale zarazem niezwykle podniosłą atmosferę.
Dziękujemy naszym wspaniałym artystom, a także wszystkim osobom, które ogromnym nakładem sił i środków zaangażowały się w organizację naszego święta!























![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)











![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)






![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)















![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany