Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 listopada 201918:47

Raciborzanie z wizytą w ZDF. Na żywo obserwowali realizację programu

Raciborzanie z wizytą w ZDF. Na żywo obserwowali realizację programu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

To już prawie tradycja, że listopad rozpoczyna się wyjazdem grupy 10 uczniów CKZiUnr 2 „Mechanik” na praktykę zagraniczną do Moguncji (Mainz). Rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu wspierającego kształcenie zawodowe w ramach projektów ERASMUS + , akcja mobilność zawodowa KA1. 

Projekt pt: „Rozwiń zawodowe skrzydła z Erasmusem” wszedł w fazę praktycznej realizacji. Od niedzieli 3 listopada uczniowie z klas IIIe T (technik elektryk/elektronik) oraz IIIfT (technik informatyk) przebywają na zagranicznej praktyce zawodowej. W niedzielę nasza grupa, po wstępnym rozlokowaniu się, poznawała Moguncję oraz zakres działalności firm, do których uczniowie udadzą się na praktykę zawodową. Każdy poznał trasę do swojego zakładu oraz podstawowe zasady i regulamin pracy.

W poniedziałek rano uczniowie zostali serdecznie przywitani przez dyrektora partnerskiej szkoły BBS 1-Gewerbe und Technik, Rudigera Tauschka, a także współpracowników, Rolfa Goettelmanna i Gitte Wiedemutht.

Po zajęciach w szkole BBS1, po spotkaniu z dyrektorem i zwiedzaniu pracowni – zwłaszcza technicznych, pojechaliśmy do fabryki szkła laboratoryjnego – firma QVF a obecnie De Dietrich. Poznaliśmy proces produkcji specjalistycznych instalacji i szkła laboratoryjnego dla przemysłu chemicznego, farmaceutycznego i laboratoriów, zwiedzając firmę De Dietrich w Mainz. Zobaczyliśmy też, jakie rozwiązania automatyki przemysłowej zastosowano w firmie, chociaż wiele prac nad formowaniem produktów przebiega przy użyciu prostych narzędzi.

Wtorek był przeznaczony na spotkanie z burmistrzem i wizytę szkoleniową w ZDF. W ratuszu spotkała nas miła niespodzianka - zostaliśmy powitani przez szefa wydziału edukacji urzędu i jednocześnie burmistrza dzielnicy Hartenberg po polsku. Serdeczne słowa po polsku (mimo, że uczniowie znają język niemiecki) już na samym początku „ociepliły klimat” spotkania.

Popołudnie przeznaczyliśmy na poznanie „od środka” medialnego koncernu ZDF, którego centrala i studia przygotowujące wiele programów znajduje się właśnie w Moguncji. Zajęcia w ZDF zakończyliśmy udziałem w Hallo Deutschland. Uczniowie Mechanika mogli na żywo obserwować realizację programu.

Uczniowie po szkoleniach bhp rozpoczęli od środy praktyczne zdobywanie doświadczeń i nowych kwalifikacji zawodowych – każdy w innej firmie. Wśród firm, gdzie uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności jest m.in. firma Dorr, Dornhoffer Ries-elektro, Aeron IT czy też Karstadt.

Na czas po pracy oraz w weekendy opiekunowie przygotowali bogaty program kulturalny. W planie był np. udział w otwarciu „sezonu” karnawałowego 11.11 o godzinie 11.11, czy też kibicowanie drużynie Mainz 05 w meczu Bundesligi przeciwko drużynie Union Berlin oraz zwiedzanie wystawy „Tag der Technik” Instytutu Fur Lehre und Weiterbildung" i poznanie technik druku (w Moguncji jest perwszy egzemplarz Biblii drukowanej przez Gutenberga). Ponadto zaplanowano spotkania z rówieśnikami ze szkoły BBS1, zwiedzanie miasta i słynącej z winiarstwa okolicy, czy też wyjazd do Speyer.

Autor: Konrad Hajdasz - CKZiU nr 2 Mechanik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja27 września 202208:24

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/ZSO nr 1
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.