Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202209:07

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach zdobyła II miejsca w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego - edycja 2022 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.

Wisła jest gospodarzem tegorocznego Forum Sołtysów. Obrady potrwają dwa dni – 6 i 7 października. W ramach Forum rozstrzygnięto także kolejną edycję konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. Delegacja z gminy Krzyżanowice odebrała wczoraj puchar, dyplom i 5000 zł w gotówce za zdobycie II miejsca w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje. To był w tym roku jedyny raciborski akcent w konkursie. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca odebrał wójt gminy Grzegorz Utracki w towarzystwie organizatorów procesji sołtysa Romana Herbera, Alfreda Grzybka, Gerarda Grzibka oraz radnego gminy Krzyżanowice Waltera Witeczka.

Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne – zaakcentował w swoim wystąpieniu online marszałek Jakub Chełstowski, który ze względu na mnogość obowiązków, nie mógł osobiście uczestniczyć w Forum.

W pierwszym dniu Forum uczestniczyli m.in. radni Sejmiku: przewodniczący Jan Kawulok, wiceprzewodnicząca Beata Kocik, Agnieszka Biegun, Maria Materla, Bartłomiej Kowalski, Zbigniew Przedpełski i Jarosław Szczęsny.

- Oficjalnie mamy trzy poziomy samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Ale nieformalnie możemy także mówić o czwartym – jest nim instytucja sołtysa, która przecież jest łącznikiem w tej współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych. Jak ważnym, pokazała pandemia. Nigdzie nie zabrakło świeżego chleba, czy wszelkich innych produktów spożywczych, które codziennie goszczą na naszych stołach. Wieś wykonuje tą pracę u podstaw – podkreślił Jan Kawulok.

Do Wisły, ze względu na posiedzenie w Parlamencie Europejskim, nie mogła przyjechać także europoseł Jadwiga Wiśniewska. Połączyła się jednak online z uczestnikami Forum.

- Dziękuję za troskę o wieś, bo jest ona naszym dobrym wspólnym. Wymiana doświadczeń, współpraca sprawia, że polska wieś wciąż się rozwija. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratuluję. Nagrody i wyróżnienia to dowód, że jesteście świetnymi gospodarzami – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

W kategorii Piękna Wieś wygrały Rudołtowice w gminie Pszczyna. Na drugim miejscu uplasowały się Czyżowice (gmina Gorzyce w powiecie wodzisławskim. Trzecie miejsce zajęła Wilcza (gmina Pilchowice powiat gliwicki).

Autor: slaskie.pl, fot. UG Krzyżanowice, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 listopada 202523:41

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe emocje podczas weekendu za nami. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik na szczeblu od II ligi do C klasy. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 listopada 202519:47

Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO]

Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W pochmurne, listopadowe popołudnie na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu odbyło się spotkanie trzynastej kolejki III grupy klasy okręgowej. Ósma w tabeli Unia Racibórz podejmowała przedostatni zespół – LKS Naprzód 32 Syrynia. Choć różnica punktowa i miejsce w tabeli wskazywały na faworyta, to drużyna gości przyjechała z zamiarem walki o pełną pulę punktów i długo stawiała gospodarzom zacięty opór.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202509:35

Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO]

Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

2 listopada, w Dzień Zaduszny LKS Nędza zmierzył się z Kolejarzem Chałupki. Spotkanie obfitowało w dużą ilość akcji, goli, oraz interwencji bramkarzy, a zakończyło się pewną wygraną przyjezdnych.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202516:33

Remontada w Górkach Śląskich. Rezerwy Zameczku odwróciły losy meczu [FOTO]

Remontada w Górkach Śląskich. Rezerwy Zameczku odwróciły losy meczu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Spotkania w niskich ligach piłkarskich z reguły obfitują w wiele ciekawych akcji na boisku, a na trybunach w przeróżną atmosferę - czasem piknikową, czasem pełną emocji. Tak samo było i tym razem, 2 listopada w Górkach Śląskich, w meczu z rezerwami Zameczku Czernica.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Nasz Racibórz 10.10.2025
10 października 202508:24

Nasz Racibórz 10.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.