Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202210:24

Raport 998. Wielkie sprzątanie po nawałnicy

Raport 998. Wielkie sprzątanie po nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Czterdzieści pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP. Większość z interwencji dotyczyła usuwania skutków ulewnego deszczu, jaki nawiedził powiat raciborski piątkowego popołudnia. Prócz tego odnotowano kilka zdarzeń dotyczących agresywnych owadów oraz jedno zdarzenie drogowe.

Piątek, 1 lipca 2022

Piątkową służbę zdominowały interwencje związane z usuwaniem skutków ulewnego deszczu oraz porywistego wiatru. Pierwsze zdarzenie dotyczące interwencji związanej z załamaniem pogody odnotowano o godzinie 18.07 w Żerdzinach na ulicy Ocickiej. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o złamanym konarze drzewa, który tarasował przejazd drogą DW 416. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Strażackie działania polegały na usunięciu przeszkody z jezdni. Podobne zdarzenie odnotowane zostało o godzinie 19.23 w Kobyli na ulicy Głównej. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Działania służb polegały na usunięciu konaru z jezdni.

Prawdziwy wysyp interwencji związanych z załamaniem pogody rozpoczął się o godzinie 20.38. Właśnie wtedy do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że woda wdziera się na teren posesji położonej w Borucinie przy ulicy Kopernika. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe służb na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że drogą płynie strumień wody o głębokości około 30 cm, ale powoli zaczyna opadać. W związku z tym strażackie działania skupiły się na usunięciu naniesionego na jezdnię błota, które znajdowało się na odcinku około 100 m.

Informacje o kolejnych zdarzeniach wpływały do komendy przy Reymonta praktycznie co kilka minut. Strażaków dysponowano kolejno:

20.43 – Racibórz, ulica Willowa, zalana piwnica
20.44 – Borucin, ulica Rostka, zalana droga
20.48 – Racibórz, ulica Bojanowska, podnoszący się poziom wody w strumieniu
20.50 – Racibórz, ulica Reymonta, zalana jezdnia
20.51 – Racibórz, ulica, Księżycowa, zalana piwnica
20.53 – Racibórz, ulica Piaskowa, zalany wiadukt
21.03 – Racibórz, ulica Starowiejska, błoto na jezdni
21.05 – Maków, ulica Spółdzielcza, zalana kotłownia budynku gospodarczego
21.09 – Racibórz, ulica Sobieskiego, zalana piwnica
21.10 – Racibórz, ulica Opawska, zalana piwnica
21.16 – Pawłów, ulica Powstańców Śląskich, błoto na jezdni
21.23 – Kornice, ulica Spółdzielcza, pojazdy unieruchomione w rozlewisku
21.30 – Racibórz, ulica Słowackiego, alarm z czujki tlenku węgla
21.38 – Krzanowice, ulica Długa, błoto na jezdni
21.43 – Rudnik, ulica Powstańców Śląskich, błoto na jezdni
21.47 – Racibórz, ulica Leśna, pożar klosza przydrożnej latarni
21.53 – Racibórz, ulica Głubczycka, nieznana śliska substancja na jezdni (działania trwały do godziny 6.26)
21.56 – Strzybnik, ulica Długa, błoto na jezdni
22.40 – Rudnik, ulica Powstańców Śląskich, błoto na jezdni
23.14 – Pawłów, ulica Gamowska, błoto na jezdni

Nieco wcześniej, przed interwencjami związanymi z pogodą odnotowano także inne zdarzenia. O godzinie 17.13 dwa zastępy PSP pognały na ulicę Kościuszki w Raciborzu, gdzie w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego włączyła się domowa czujka czadu. Strażackie działania polegały na wykonaniu pomiarów oraz przewietrzeniu lokalu. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Z kolei o godzinie 18.13 odnotowano zdarzenie drogowe, do którego doszło w Rudniku na ulicy Szkolnej. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu skutera i samochodu osobowego seat ibiza. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe służb na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że 38-letnia kobieta kierująca skuterem straciła panowanie nad pojazdem, po czym uderzyła w bok samochodu osobowego. W wyniku uderzenia doznała obrażeń. Jako pierwsi ich opatrzeniem zajęli się strażacy. Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego podjęto decyzję o przetransportowaniu kobiety do szpitala. Dalsze strażackie działania polegały na odłączeniu akumulatora w skuterze oraz uprzątnięciu jezdni. Straty materialne oszacowano na kwotę 2 000 złotych.

- Sprawczynią zdarzenia była 38-latka kierująca skuterem, która uderzyła w bok seata ibizy kierowanego przez 24-letniego mężczyznę. Oboje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Kobieta została ukarana mandatem karnym – poinformował nadkom. Mirosław Szymański z KPP Racibórz.

Jak w niemal każdy dzień okresu letniego, także i w piątek, 1 lipca nie mogło obejść się bez interwencji związanych z owadami. Odnotowano je kolejno: o godzinie 18.53 w Budziskach przy ulicy Młyńskiej, o godzinie 18.50 w Rzuchowie, o 20.05 w Kuźni przy ulicy Kościuszki.

Sobota, 2 lipca 2022

W sobotę także nie brakowało strażackich interwencji. Pierwszą z nich odnotowano o godzinie 4.35 na ulicy Brzeskiej w Raciborzu, skąd napłynęło zgłoszenie o pożarze drzewa oraz konarze na jezdni. Do akcji zadysponowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Przyczyną zaprószenia ognia mogło być uderzenie pioruna.

O godzinie 5.36 jeden zastęp OSP udał się na ulicę Kościuszki w Kuźni Raciborskiej, skąd napłynęło zgłoszenie o gnieździe owadów. Strażackie działania polegały na jego usunięciu.

Przed godziną 8.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania zaczęły wpływać informacje o konieczności kolejnych interwencji, które były pokłosiem piątkowej burzy. Kolejno odnotowano:

7.46 – Kuźnia Raciborska, ulica Kozielska, konar na jezdni
8.53 – Racibórz, ulica Cegielniana, nieznana substancja na chodniku
9.44 – Samborowice, ulica Długa, błoto na jezdni
10.14 – Samborowice, ulica Średnia, błoto na jezdni
11.10 – Racibórz, ulica Hulczyńska, błoto na jezdni
11.53 – Samborowice, błoto na jezdni
13.48 – Racibórz, ulica Bema, nadłamany konar nad chodnikiem

Prócz tego odnotowane zostały także działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Prowadzono je na terenie całego powiatu: o godzinie 16.05 w Rudniku przy Powstańców Śląskich (osy), o godzinie 17.23 przy ulicy Szpitalnej w Wojnowicach (osy), o godzinie 19.01 w Samborowicach przy ulicy Długiej (osy) oraz o godzinie 21.18 przy ulicy Źródlanej w Raciborzu (osy). W tym ostatnim przypadku pożądlony został 63-letni mężczyzna, który nie wymagał jednak pomocy medycznej.

Dodatkowo, o godzinie 19.10 dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP pognały do Nędzy na ulicę Jana Pawła II, gdzie na terenie dawnego wysypiska śmieci doszło do pożaru. Ten na szczęście okazał się niewielki. Paliły się śmieci, których ugaszeniem zajęli się strażacy. Przyczyną pojawienia się ognia mogło być podpalenie.

Ostatnią weekendową interwencję odnotowano o godzinie 23.02 przy ulicy Słowackiego w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów z jednego z obiektów chronionych. Na miejsce zadysponowano strażaków z PSP Racibórz. Po ich dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania zagrożenia jednak nie stwierdzono.

Po pracowitym piątku i sobocie, niedzielna służba okazała się łaskawa. Nie odnotowano bowiem ani jednej interwencji.

Autor: red., fot. Filip Sulski, Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.