Akcja Dopalacze - środki zastępcze

W kwietniu bieżącego roku na terenie całego kraju Państwowa Inspekcja Sanitarna przystąpiła do akcji informacyjnej pod hasłem: „Dopalacze – środki zastępcze”, która ma na celu przede wszystkim profilaktykę uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży.
W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o substancjach, które posiadają psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków. Są to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć sklepów stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie ich producenci w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”.
Aktualna wiedza na temat ryzyka związanego z używaniem „dopalaczy” jest bardzo ograniczona, ale wiele wskazuje na to, że przyjmowanie tych substancji wiąże się z ryzykiem zdrowotnym, w tym także z uzależnieniem. Zagrożenie związane z używaniem substancji psychoaktywnych jest szczególnie wysokie w przypadku młodych osób, których organizmy są niezwykle podatne na wszelkie szkody zdrowotne.
Mamy zatem do czynienia z nowym niebezpiecznym zjawiskiem, z którym próbują się zmierzyć wszystkie kraje europejskie, ale jak dotychczas żaden z nich nie znalazł skutecznego rozwiązania. W Polsce dokonywane są stałe zmiany regulacji prawnych wprowadzających substancje używane w „dopalaczach” na listę substancji kontrolowanych. Zmiany prawa nie są jednak w stanie nadążyć za wprowadzaniem przez producentów do obrotu coraz to innych substancji. Dlatego też tak ważne są reakcje społeczne potępiające praktyki handlarzy „dopalaczami” oraz kampanie poszerzające wiedzę i świadomość społeczną dotyczącą „dopalaczy” i zagrożeń, jakie ze sobą niosą.
Więcej informacji na temat „dopalaczy” można znaleźć na stronie internetowej prowadzonej przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii: www.dopalaczeinfo.pl.
PSSE Racibórz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany