Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 stycznia 202214:34

Najgroźniejsi przestępcy wtopieni w tłum. Udają kogoś innego

Najgroźniejsi przestępcy wtopieni w tłum. Udają kogoś innego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Najbardziej poszukiwani przestępcy rzadko kiedy chowają się latami przed wymiarem sprawiedliwości po lasach czy w piwnicach. Częściej żyją między nami, udając kogoś innego. To właśnie im jest poświęcona najnowsza kampania medialna Europolu i ENFAST: „Ukrywają się w zasięgu wzroku” - informuje śląska policja.

ENFAST

to sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców, której aktywnym uczestnikiem jest polska Policja. Dzięki uruchomieniu strony internetowej Europe’s Most Wanted i corocznym kampaniom od 2016 r. zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły z tej strony. Obecnie opublikowanych jest na niej 54 poszukiwanych przestępców, w tym trzech z Polski, z Jackiem Jaworkiem na czele. Wszyscy przestępcy w najnowszej kampanii poszukiwani są na podstawie ENA (europejskich nakazów aresztowania) za zabójstwa, handel narkotykami czy handel ludźmi.

Kampania „Ukrywają się w zasięgu wzroku”, która rozpoczęła się w grudniu 2021 r., przykuwa uwagę trzema intrygującymi spotami filmowymi. Ich bohaterowie to sprzedawca mięsa z nożem w ręku, farmaceuta w aptece i taksówkarz wiozący kobietę. Tacy szarzy ludzie, na których nie zwraca się często uwagi. Przedstawione historie nie opierają się na prawdziwych wydarzeniach, ale dodana do nich odrobina dramatyzmu zwraca uwagę. Daje do myślenia, pobudza czujność.

– Poszukiwani przestępcy często zmieniają nie tylko swój wygląd i dane osobowe, ale także prowadzą całkiem inne, normalne życie. Zakładają nowe rodziny, są przykładnymi obywatelami i zgodnymi sąsiadami – mówi koordynatorka Punktu Kontaktowego ENFAST w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.


1-378375_g

NA DRUGIM KOŃCU ŚWIATA

– Sprawa, która najbardziej utkwiła mi w pamięci, sięga 1985 r. – mówi koordynatorka ENFAST. – W Polsce doszło wtedy do zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety, a podejrzany w sprawie młody Polak wręcz zapadł się pod ziemię. Na 32 lata! Sprawa wydawała się beznadziejna, ale… dzięki działaniom policji włoskiej skierowanym wobec fałszerzy dokumentów wyszło, że pewien spokojny mieszkaniec Włoch, niemający konfliktów z prawem, posiadający rodzinę, osiadły w okolicach Modeny, tak naprawdę może być kimś innym. To był właśnie poszukiwany Polak i doskonale sobie żył. Stworzył zupełnie inną tożsamość, a jego żona nie miała bladego pojęcia o mrocznej przeszłości i prawdziwej naturze męża. Ta sprawa była wyjątkowa, bo człowiek wykreował sobie drugie życie i tak funkcjonował przez kilkadziesiąt lat, a nikt w jego otoczeniu nie wiedział, kim on naprawdę był i co zrobił.

Kampanie medialne prowadzone przez ENFAST przynoszą efekty. „Bohaterem” poprzedniej, skupionej na przestępcach seksualnych, był Dariusz Z., który z Polski uciekł na koniec świata. Co i tak okazało się niewystarczające.

– Dzięki informacjom uzyskanym w toku kampanii krok po kroku udało nam się tego człowieka zlokalizować na jednej z małych wysepek na Filipinach, gdzie prowadził pensjonat. Nikt w jego otoczeniu nie podejrzewał, że on w swoim poprzednim życiu na terenie Europy dopuszczał się czynów pedofilskich. Podjęliśmy niestandardowe działania, by tego człowieka zatrzymać i przetransportować do stolicy w Manili. Aktualnie, ze względów proceduralnych, w dalszym ciągu przebywa w filipińskim więzieniu – mówi koordynatorka.

JAK IGŁA W STOGU SIANA

„Łowcy cieni”, jak określa się funkcjonariuszy Wydziału I Zarządu III Centralnego Biura Śledczego Policji, od dziesięciu lat odbierają spokojny sen i wolność poszukiwanym przestępcom.

– Niektórzy z nich, ukrywając się, potrafią zerwać wszystkie dotychczasowe kontakty i więzi. O Andrzeju K. z grupy przestępczej z Ostrowa Mazowieckiego przez cztery lata nikt nic nie wiedział. Odnalazł się w Warszawie, pracował w firmie budowlanej i ocieplał budynki. Gdy go zatrzymaliśmy, poprosił, byśmy powiadomili o tym jego matkę. Kobieta szczerze się ucieszyła: „O Jezu, to on żyje!”. Pseudokibic z Łodzi, rozprowadzający narkotyki wśród kibiców, ukrywał się w wynajętym mieszkaniu w rodzinnym mieście. Nawet jego żona nie znała tego adresu. Gdy go zatrzymaliśmy, ona przyjechała zabezpieczyć lokal i zrobiła mu awanturę: „To nawet ja nie wiedziałam, gdzie mieszkasz, a Policja cię znalazła!” – mówi funkcjonariusz CBŚP.

Duże miasta dają anonimowość. Powstają w nich całe osiedla, w których wiele mieszkań jest przeznaczonych na wynajem. Tam praktycznie nikt nie zna swoich sąsiadów, nie wie, kim są, nie rozmawia z nimi. Ale i w starych budynkach wciąż zmieniają się lokatorzy i nawet stali mieszkańcy nie mają pojęcia, kto żyje za ścianą.

– Pewien poszukiwany przez nas pan z Warszawy ukrywał się ze swoją dziewczyną we Wrocławiu. Nawet „dzień dobry” mówił sąsiadom. Potem byli bardzo zdziwieni, jak uciekając przed nami, skakał po balkonach – mówi funkcjonariusz CBŚP.

DOLCE VITA

Mężczyzna, którzy przerzucał do Polski narkotyki, ukrywał się na południu Hiszpanii. Jego słabym punktem mogła być rodzina, a zwłaszcza dzieci, bo te zazwyczaj nie potrafią kłamać. Jednak nie jego. Te były wyuczone, by wszystkim mówić, że nie mają kontaktu z tatą. – Takich ludzi naprawdę trudno jest złapać. Człowiek cień, nieuchwytny – mówi policjant, który go dopadł. – Ale każdy z nich kiedyś popełnia błąd i wtedy go mamy.

W Hiszpanii stara się ukryć wielu przestępców z Polski. Zazwyczaj podają się za biznesmenów i prowadzą dostatnie życie, choć tak naprawdę wciąż robią to, co poprzednio.

– Przestępcy chętnie inwestują w nieruchomości. Bogdan S. zajmował się oszustwami na duże sumy, które zainwestował w agroturystykę. Miał wielką posesję na Opolszczyźnie, a goście postrzegali go jako starszego pana, który pomagał synowi i jego żonie w prowadzeniu interesu. Gdy go zatrzymaliśmy, kosił trawę.

Mafioso z Camorry, Luigi B., ścigany przez trzy lata za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, piekł pizzę w Nowym Targu. Ponoć była nawet smaczna, a jedna z nich, ułożona według przygotowanej przez niego receptury, nosi nazwę „Luigi”. Inny Włoch, Antonio C., skazany przez sąd w Neapolu na 10 lat i 10 miesięcy więzienia za międzynarodowy handel narkotykami oraz udział w tworzeniu struktury mafijnej klanu „Contini”, przez sześć lat ukrywał się na Podkarpaciu. Funkcjonował jako przedstawiciel handlowy, prowadząc życie przykładnego członka rodziny.

ONI SĄ WŚRÓD NAS

Twórca mafii wnuczkowej Arkadiusz Ł., ps. Hoss już kilka razy był zatrzymywany. Gdy się ukrywał, przeobrażał się w innego człowieka. W kolejnym wcieleniu po ulicy chodził w kasku przebrany za robotnika, choć w wynajętym na Żoliborzu mieszkaniu miał złote żyrandole. Sebastian W., który na terenie stolicy sprzedawał dużo narkotyków, był niezwykle czujny, ale także dbał o swoją tężyznę fizyczną. Nie ćwiczył w jakiejś piwnicy, tylko w hotelowej siłowni w centrum Warszawy. Tupet? Nie, raczej wyrachowanie.

– W takich miejscach, gdzie nie ma stałych klientów, ludzie też stają się anonimowi – mówi policyjny „łowca cieni”. – Innego poszukiwanego pana zatrzymaliśmy w sklepie dużej sieci ze sprzętem sportowym.

Poszukiwani przestępcy robią wszystko, żeby nie rzucać się w oczy i nie zostać rozpoznanym. – Osoby te bardzo często ukrywają się przez wiele lat, muszą więc stworzyć sobie nowy wizerunek, zmienić wygląd i tożsamość. Dopasować się do środowiska. Te osoby są wśród nas – mówi koordynatorka ENFAST. – I na to właśnie zwraca uwagę nasza kampania „Ukrywają się w zasięgu wzroku”.

Autor: KWP Katowice/Andrzej Chyliński, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 maja 202215:23

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny przyjęto dziś, 16.05, w godzinach rannych. Po raz ostatni był widziany w sobotę 14 maja.

red., fot. OSP Markowice, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności17 maja 202211:07

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO]

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia w raciborskim Urzędzie Stanu Cywilnego spotkało się dziś osiem par z Raciborza.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności17 maja 202215:10

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Wisienką na torcie będzie wieczorny, warty 40 tys. zł pokaz laserów. Firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies ma na koncie mapping 3D raciborskiego INTRO Festivalu.

red., fot. arch. portalu/INTRO Festival 2019
Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
54
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202219:15

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO]

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nasz sobotni artykuł miał blisko 40 tys. odsłon, a w niedzielę park dosłownie pękał w szwach. Obiekt powstał dzięki unijnemu wsparciu. Dziś mieliśmy okazję zdobyć więcej informacji na jego temat.

(waw)
Reklama
Aktualności16 maja 202208:36

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę (14 maja br.) w ramach „Dnia Otwartego” kilkadziesiąt osób, wśród których dominowały dzieci zwiedziło Przedszkole Terapeutyczne i Szkołę pod szyldem Słonecznej Krainy. Zobaczcie, jak zmienił się budynek dawnej bursy, potem filii SP 15 oraz PWSZ przy Lwowskiej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:24

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali cztery zdarzenia. Działania prowadzono w Nędzy, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Aktualności16 maja 202213:36

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO]

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Nędza:

Wielomilionowa inwestycja w gminie Nędza nie tylko odpowiada na wezwania do ochrony środowiska - ochrony czystości wód, ale także otwiera szerokie pole do inwestowania w gminie. Bez kanalizacji sanitarnej trudno liczyć na nowych mieszkańców oraz inwestorów.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202212:09

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO]

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

W poniedziałek, 16 maja władze miasta w osobach prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka z udziałem dyrekcji Sądu Rejonowego w Raciborzu, Marzeny Korzonek i Krzysztofa Miki dokonały symbolicznego posadzenia kolejnych krzewów w raciborskim Szlaku azalii i różaneczników.

(greh)
Reklama
Aktualności17 maja 202209:37

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Damian Matioszek
Aktualności16 maja 202220:57

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zamek piastowski w Raciborzu. Tu historia łączy się z nowoczesnością. Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

ogłoszenie
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:12

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prace trwają od późnej jesieni 2020 r. Jak dotąd nie udało się pozyskać wsparcia z resortu kultury. - Kolejny raz raciborski wniosek nie zyskał wsparcia w Warszawie - ogłoszono w niedzielę z ambony.

(waw), fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama
Aktualności16 maja 202208:21

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta będą mogli zadecydować na co wydana zostanie część pieniędzy z raciborskiego budżetu. Nikt lepiej niż sami raciborzanie nie może wiedzieć na co najlepiej spożytkować te pieniądze. 

red., UM
Aktualności16 maja 202209:34

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Czternaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Działania prowadzono praktycznie w całym powiecie. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

(waw)
Reklama
Aktualności16 maja 202220:33

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. - Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek - piszą na portalu zrzutka.pl.

red.
Kultura i edukacja17 maja 202217:34

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od kilku lat raciborska biblioteka propaguje sztukę pięknego pisania wśród młodzieży poprzez organizację konkursu kaligrafii dla uczniów. Po raz pierwszy jednak organizatorzy zadali dorosłym pytanie, czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo?

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.