Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202113:37

Niecodzienne urządzenia w Arboretum. Do czego służą?

Niecodzienne urządzenia w Arboretum. Do czego służą? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu pojawiły się niecodzienne urządzenia. Dowiedz się do czego służą i w jakim celu zostały umieszczone.

Jak się dowiadujemy, raciborski ogród botaniczny od kilku lat współpracuje z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach. Działania te mają na celu sprawdzanie terenu Arboretum pod kątem obecności różnych gatunków obcego pochodzenia, które mogą w istotny sposób zagrozić roślinom. Prowadzono badania mają również umożliwić odpowiednio szybką reakcję w przypadku stwierdzenia obecności tych garunków. Na szczęście, do tej pory nie stwierdzono obecności obcych organizmów w raciborskim ogrodzie botanicznym oraz otaczającym go lesie. Mimo to okresowe kontrole są konieczne. W związku z tym, jeśli podczas spaceru napotkacie w lesie takie urządzenie jak na fotografii, to musicie wiedzieć, że jest to nic innego, jak pułapka na chrząszcza o nazwie popilia japońska.

Chrząszcz ten jest gatunkiem wybitnie polifagicznym. Rozwija się na liściastych roślinach zielnych i drzewiastych. Znany z występowania na ponad 300 gatunkach roślin. Samice składają jaja w ziemi, pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Wybierają wilgotne obszary porośnięte trawami. Larwy całe życie przebywają w glebie, gdzie odżywiają się początkowo martwą materią organiczną, a następnie korzeniami roślin, często bardzo silnie je uszkadzając. Larwy są budowy typowo pędrakowatej. W pełni wyrośnięte osiągają długość ok. 3 cm. Ich ciało jest mocno zgięte w płaszczyźnie grzbietobrzusznej, barwy białawej, z brązową głową i odnóżami. Przepoczwarczenie następuje w glebie. Postaci dorosłe występują na nadziemnych częściach roślin, którymi się odżywiają. Chrząszcze szkieletują liście poprzez wyjadanie tkanki pomiędzy nerwami, pozostawiając samo unerwienie. Uszkodzone liście mogą brązowieć i opadać. Zjadają również płatki kwiatów i owoce, tworząc nieregularne, duże wyżerki. Żerują z reguły gromadnie, atakując roślinę od wierzchołka, a w miarę jej zjadania przesuwają się ku dołowi. Substancje wydzielane przez uszkodzone rośliny przywabiają inne chrząszcze na miejsce żerowania. Szkodniki rozprzestrzeniają się naturalnie przez przeloty dorosłych chrząszczy. Gatunek rozwlekany również wraz z glebą, w której występują jego stadia przedimaginalne oraz z przesyłkami zasiedlonego materiału. Popilia japońska jest szkodnikiem podlegającym obowiązkowi zwalczania.

aaa.[23]

Autor: oprac. (greh), fot. FB/Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.05.2025
22 maja 202518:47

Nasz Racibórz 23.05.2025

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.