Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202113:37

Niecodzienne urządzenia w Arboretum. Do czego służą?

Niecodzienne urządzenia w Arboretum. Do czego służą? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu pojawiły się niecodzienne urządzenia. Dowiedz się do czego służą i w jakim celu zostały umieszczone.

Jak się dowiadujemy, raciborski ogród botaniczny od kilku lat współpracuje z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach. Działania te mają na celu sprawdzanie terenu Arboretum pod kątem obecności różnych gatunków obcego pochodzenia, które mogą w istotny sposób zagrozić roślinom. Prowadzono badania mają również umożliwić odpowiednio szybką reakcję w przypadku stwierdzenia obecności tych garunków. Na szczęście, do tej pory nie stwierdzono obecności obcych organizmów w raciborskim ogrodzie botanicznym oraz otaczającym go lesie. Mimo to okresowe kontrole są konieczne. W związku z tym, jeśli podczas spaceru napotkacie w lesie takie urządzenie jak na fotografii, to musicie wiedzieć, że jest to nic innego, jak pułapka na chrząszcza o nazwie popilia japońska.

Chrząszcz ten jest gatunkiem wybitnie polifagicznym. Rozwija się na liściastych roślinach zielnych i drzewiastych. Znany z występowania na ponad 300 gatunkach roślin. Samice składają jaja w ziemi, pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Wybierają wilgotne obszary porośnięte trawami. Larwy całe życie przebywają w glebie, gdzie odżywiają się początkowo martwą materią organiczną, a następnie korzeniami roślin, często bardzo silnie je uszkadzając. Larwy są budowy typowo pędrakowatej. W pełni wyrośnięte osiągają długość ok. 3 cm. Ich ciało jest mocno zgięte w płaszczyźnie grzbietobrzusznej, barwy białawej, z brązową głową i odnóżami. Przepoczwarczenie następuje w glebie. Postaci dorosłe występują na nadziemnych częściach roślin, którymi się odżywiają. Chrząszcze szkieletują liście poprzez wyjadanie tkanki pomiędzy nerwami, pozostawiając samo unerwienie. Uszkodzone liście mogą brązowieć i opadać. Zjadają również płatki kwiatów i owoce, tworząc nieregularne, duże wyżerki. Żerują z reguły gromadnie, atakując roślinę od wierzchołka, a w miarę jej zjadania przesuwają się ku dołowi. Substancje wydzielane przez uszkodzone rośliny przywabiają inne chrząszcze na miejsce żerowania. Szkodniki rozprzestrzeniają się naturalnie przez przeloty dorosłych chrząszczy. Gatunek rozwlekany również wraz z glebą, w której występują jego stadia przedimaginalne oraz z przesyłkami zasiedlonego materiału. Popilia japońska jest szkodnikiem podlegającym obowiązkowi zwalczania.

aaa.[23]

Autor: oprac. (greh), fot. FB/Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.