Rada Miasta przyjęła uchwałę. Mamy Rondo Zamkowe

Większością 18 głosów ZA przy jednym wstrzymującym i braku głosów przeciwnych Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy Rondo Zamkowe.
Przy okazji dyskusji nad projektem uchwały radny Henryk Mainusz oraz Piotr Klima zaapelowali, by przygotować się należycie do obchodów 100-lecia święceń kapłańskich abp. Józefa Gawliny (1892-1964) z podraciborskiego Strzybnika, Biskupa Polowego Wojsk Polskich, weterana bitwo pod Monte Cassino. Radny Mainusz przypomniał na trwające od lat zabiegi Kazimierza Głowackiego ze Związku Polaków w Niemczech, by to właśnie pochodzący z ziemi raciborskiej hierarcha był patronem ronda przy Mechaniku. - Żadne pismo w tej sprawie, o ile sobie przypominam, nie dotarło - mówił wiceprezydent Dominik Konieczny, a radny od razu zastrzegł, że intencją jego wypowiedzi nie jest torpedowanie nazwy Rondo Zamkowe a jedynie wskazanie na potrzebę uhonorowania kapłana i włączenia się miasta w obchody 100-lecia jego święceń, tym bardziej, że mocny akcent z tym związany planowany jest w gm. Rudnik. - Racibórz nie może się znaleźć poza tym wydarzeniem - dodano.
Uzasadnienie do uchwały o nadaniu nazwy Rondo Zamkowe
Nadaje się nazwę "Rondo Zamkowe" dla ronda u zbiegu dróg wojewódzkich: nr 919 ul. Armii Krajowej, nr 935 ul. Bosackiej, Placu Mostowego oraz drogi gminnej nr 290 262 S ul. Zamkowej na terenie miasta Racibórz. Wnioskodawcami nadania nazwy ronda jest Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski oraz Poseł Ziemi Raciborskiej Michał Woś, którzy we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach, ogłosili plebiscyt na nazwę nowo powstałego ronda przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 919 i nr 935. W plebiscycie przedstawiono następujące propozycje:
* Rondo Zamkowe
* Rondo Ostróg
* Rondo im. Księcia Mieszka I Raciborskiego
* Rondo im. Witolda Pileckiego
* Rondo im. Powstańców Śląskich
* Rondo im. Anny Walentynowicz
W ankiecie 66,9 % głosów oddano na nazwę Rondo Zamkowe. Rada Miasta Racibórz, poprzez nadanie nazwy nowemu rondu u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Bosackiej, Placu Mostowego i Zamkowej, zaakcentuje bezpośrednie sąsiedztwo jednego z największych raciborskich zabytków - Zamku Piastowskiego - czytamy w dokumencie.
Przypomnijmy, że głosowanie odbyło się na naszym portalu. Prace na modernizacją DW 935 ruszyły jesienią 2015 r. od wyłonienia wykonawcy dokumentacji na odcinku od Ronda Solidarności w Raciborzu (skrzyżowanie z DK 45) do granic Rybnika (odcinek 19,7 km). To droga wojewódzka, podległa marszałkowi. Inwestorem w jego imieniu jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji wojewoda śląski wydał 31 października 2018 r., z końcem ubiegłej kadencji samorządu. Decyzja o jej realizacji zapadła w Katowicach już w tej kadencji, w czasie gdy odpowiedzialnym za sprawy drogownictwa w zarządzie województwa był raciborzanin Michał Woś, dziś poseł i wiceminister sprawiedliwości. Przetarg na wyłonienie wykonawcy objął budowę ronda przy Mechaniku oraz modernizację odcinka od ronda przy Auchan przez Brzezie, Pogrzebień, Kornowac do Rzuchowa. Ten drugi etap jest obecnie realizowany. Wykonawcą jest firma Drod-Bud Częstochowa. Koszt to 103,5 mln zł.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz