Rondo Zamkowe. Tak zagłosowali nasi Czytelnicy

Spośród 3111 głosów, jakie oddano w naszym plebiscycie, nazwa Rondo Zamkowe zdobyła aż 2081 (66,9 proc.).
Raciborzanie najczęściej mówią rondo przy Mechaniku. Niewykluczone, że oficjalna nazwa będzie brzmieć Rondo Zamkowe. Taką nazwę w plebiscycie wybrali nasi Czytelnicy.
Nowo powstałe rondo - przypomnijmy - zostało udostępnione mieszkańcom Raciborza w listopadzie. Czeka teraz na swoją nazwę. Dlatego z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i posła Ziemi Raciborskiej Michała Wosia (pracując jako członek zarządu województwa odpowiadał za infrastrukturę) pod patronatem medialnym Naszego Raciborza i we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach, ogłosiliśmy w dniach od 14 do 17 stycznia plebiscyt na nazwę ronda przy Mechaniku.
Wyniki ankiety zostaną przedstawione raciborskim radnym z prośbą o uwzględnienie głosów mieszkańców przy podejmowaniu odpowiedniej uchwały. Decyzja o nadawaniu nazw ulic i obiektów jest kompetencją Rady Miasta.
Tak głosowano
Rondo Zamkowe 2081 66.9%
Rondo Ostróg 554 17.8%
Rondo im. księcia Mieszka I Raciborskiego 279 9.0%
Rondo im. Witolda Pileckiego 94 3.0%
Rondo im. Powstańców Śląskich 78 2.5%
Rondo im. Anny Solidarność Walentynowicz 25 0.8%
Łącznie głosów 3111
Jak uzasadniono propozycje nazwa?
1. Rondo im. Anny Solidarność Walentynowicz
Opozycjonistka PRL, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych - Anna Walentynowicz. Była już legendą za swojego życia. Bezpośrednim powodem rozpoczęcia strajku z Stoczni Gdańskiej w 1980 r., było zwolnienie tej bezkompromisowej kobiety z pracy. Kilkukrotnie bywała przed swoją śmiercią w 2010 r., w naszym mieście. Fakt niedawnej 40. rocznicy powstania „Solidarności” przez warunki pandemiczne nie był wystraczająco dobitnie podkreślony.
2. Rondo im. Powstańców Śląskich
Obchodzimy w tym roku 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Byłoby to równocześnie nawiązanie do patronów ostrógskiej szkoły podstawowej (nosi ona imię Powstańców Śląskich), a także odwołując się do wojskowych tradycji, nawiązywałoby do nazwy sąsiedniego ronda po drugiej stronie Odry, które nosi imię Żołnierzy Niezłomnych oraz pobliskiej ul. Armii Krajowej.
3. Rondo im. Witolda Pileckiego
Bohater II Wojny Światowej, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Po wojnie oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Uhonorowanie tego Wielkiego Polaka byłby zaszczytem dla miasta, a wybrane miejsce doskonale współgra z sąsiadującymi: Rondaim. Żołnierzy Niezłomnych oraz ul. Armii Krajowej.
4. Rondo im. księcia Mieszka I Raciborskiego
Nadanie rondu nazwy pierwszego księcia raciborskiego, późniejszego władcy senioralnego Polski, może być podkreśleniem bogatej historii Raciborza jako pierwszej stolicy Górnego Śląska, a pobliskie położenie koło zamku podkreśla spójność tej propozycji.
5. Rondo Zamkowe
Bezpośrednie sąsiedztwo jednego z najważniejszych raciborskich zabytków może zostać dodatkowo zaakcentowane nadaniem rondu nazwy Zamkowe, co komponowałoby się z nazwą ulicy prowadzącej na Zamek Piastowski.
6. Rondo Ostróg
Rondo znajduje się w dzielnicy Ostróg. W pobliżu ronda do niedawna funkcjonował sklep “Berliniok”, na którym widniał charakterystyczny napis z nazwą dzielnicy. Napis został przez lokalnych entuzjastów miasta zabezpieczony i po ich zgodzie oraz odpowiednim zaaranżowaniu na środku ronda, mógłby być ciekawym akcentem i znakiem rozpoznawczym dzielnicy.
Przypomnijmy, że budowa ronda oraz modernizacja części ul. Bosackiej to element przebudowy DW 935 Racibórz-Rybnika. Inwestycja kosztowała 11 590 932 zł. Inwestorem jest - poprzez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - samorząd województwa śląskiego. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu województwa.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz