Radni z Nędzy przyjęli program współpracy z trzecim sektorem

Rada Gminy w Nędzy przyjęła program współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2016 rok. Na realizację zadań publicznych w ramach przyjętego programu przeznaczono kwotę nie mniejszą niż 260 700,00 zł.
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi jest podstawowym dokumentem określającym zakres i zasady współdziałania Gminy z trzecim sektorem. Określa cele i obszary współpracy, wyznacza priorytetowe zadania publiczne, a także formy i tryby ich realizacji, które mogą być zrealizowane przy wsparciu finansowym pochodzącym z budżetu Gminy Nędza.
Program współpracy Gminy Nędza z organizacjami pozarządowymi jest elementem lokalnego systemu polityki społeczno-finansowej gminy. Dokument ma pomóc w rozpoznawaniu i zaspakajaniu potrzeb mieszkańców oraz wzmocnić aktywność obywatelską w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
Program określa formy współpracy z organizacjami. Może się ona odbywać poprzez m.in.: zlecanie podmiotom programu realizacji zadań publicznych, finansowanych z budżetu gminy na zasadach określonych w ustawie, wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działań, konsultowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sfer współpracy, współpracy w zakresie pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł, w tym funduszy europejskich.
W 2016 roku Gmina będzie wspierać lub powierzać podmiotom programu realizację zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy, uznając jako priorytetowe zadania publiczne z zakresu:
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu (np. prowadzenie zajęć, treningów i zgrupowań kultury fizycznej i sportu dla dzieci i młodzieży z terenu gminy),
- ochrony i promocji zdrowia (np. organizacja opieki ludziom chorym, starszym i niepełnosprawnym w domu),
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego (np. organizacja przedsięwzięć wspierających propagowanie tradycji i kultury regionalnej, organizacja ogólnodostępnych przedsięwzięć kulturalnych integrujących lokalną społeczność, rozwój amatorskiego ruchu artystycznego w gminie),
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym (np. organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych ,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- przeciwdziałania bezdomności.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany