Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 marca 202307:45

Przyjaciele z Europy badają swoją międzywojenną historię. Workshop i raciborzanie w Brukseli

Przyjaciele z Europy badają swoją międzywojenną historię. Workshop i raciborzanie w Brukseli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Grupa raciborzan uczestniczyła, 22-26.02, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw w kolejnym spotkaniu roboczym dużego projektu historycznego StadtRäume (Starurbs), którego realizację zaplanowano na lata 2020-2023.

Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych i Muzeum w Raciborzu. Wszystkie te instytucje wiążą od kilkunastu lat umowy o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik” oraz Stowarzyszenia Odra 1945.

Ważne spotkania

Tym razem spotkanie miało charakter bardziej uroczysty i oficjalny. Do uczestnictwa zaproszono bowiem przedstawicieli władz miejskich miasta partnerskich (przedstawicielem Raciborza był wiceprezydent Dawid Wacławczyk), przedstawicieli regionów z krajów uczestniczących w projekcje oraz przedstawicieli Rady Naukowej, która współrealizowała projekt. W posiedzeniach i prezentacjach uczestniczyło także wielu ważnych polityków i urzędników z kilku europejskich instytucji z Brukseli.

Przedstawicielem politycznym regionu (Śląska) był Adam Banaszak z Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który od 2007 roku jest przedstawicielem polskich samorządów w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli. Przedstawicielem Rady naukowej był zaś Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Prócz wymienionych osób w spotkaniu uczestniczyli; koordynator projektu ze strony Raciborza, prezes TMZR, dr Piotr Sput, dr Renata Sput (TMZR i ANS), Anna Musioł i Robert Lasak (Odra 1945) oraz reprezentujący grupę młodzieżową Grzegorz Fiołka z CKZiU nr 2 „Mechanik z Raciborza”.

Od środy do soboty odbyło się wiele oficjalnych spotkań, prezentacji projektu i naszej całej międzynarodowej grupy. Uczestnicy zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego, wiele innych instytucji unijnych, Muzeum (Dom Historii Europejskiej) w Brukseli oraz muzea i instytucje kultury.

Udana prezentacja naszego miasta

Jednym z ważniejszych spotkań była prezentacja dorobku dotychczasowych badań, zasobów archiwalnych oraz prac nad projektem, która miała miejsce w piątek 24 lutego w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Racibórz reprezentowali dr Renata Sput, dr Piotr Sput, Adam Banaszak i Rafał Rogulski. Dr Renata Sput przedstawiła w swym wystąpieniu, uzupełnianym prezentacją multimedialną, najważniejsze zagadnienia związane z historią polityczną, ekonomiczną, społeczną oraz kultury międzywojennego Raciborza. Przybliżyła zasób bibliograficzny, ikonograficzny, archiwalny związany z badaniami nad tym okresem. Przedstawiła też stopień zaawansowania prac nad projektem i jego rezultatami końcowymi.

Nasz projekt

Warto dodać, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

W latach 2020-2023 realizujemy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 800 000 euro).

Nasi partnerzy w Brukseli

We wspomnianym przedsięwzięciu brali udział przedstawiciele władz samorządowych miast partnerskich, historycy z miejscowych uczelni, przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast; Bracknell z Anglii, Jülich, Leverkusen i Schwedt z Niemiec, Raciborza, Lublany ze Słowenii, Oulu z Finlandii i Villenueve d'Ascq z Francji. Z większością tych organizacji raciborzanie, członkowie TMZR, pracownicy Akademii Nauk Stosowanych, stowarzyszenia Odra 1945, pracownicy Urzędu Miasta Racibórz, Muzeum w Raciborzu oraz CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu współpracują już od wielu lat.

Dr Piotr Sput Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.