Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 czerwca 201510:00

W czerwcu raciborscy radni zajmą się wspieraniem przedsiębiorczości

W czerwcu raciborscy radni zajmą się wspieraniem przedsiębiorczości  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat wyczekiwany od lat. Rada Miasta w Raciborzu w końcu pochyli się nad problemem rozwoju przedsiębiorczości. Prezydent już przedstawił obszerny dokument, który analizuje temat, raportuje co dotychczas zrobiono i wskazuje, w jakim kierunku należy działać. 

- Zwiększenie potencjału gospodarczego Miasta Racibórz i wzrost liczby nowych miejsc pracy poprzez kreowanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i poziomu inwestycji - taki cel stawia sobie prezydent i rządzącą koalicja. Radni otrzymali już do dyskusji dokument pod nazwą Założenia do Programu Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz na lata 2015 - 2020. Będą go głosować na sesji 24 czerwca. Jak czytamy, "powyższy cel realizowany będzie poprzez działania w ramach wyodrębnionych 4 obszarów działań wspierających przedsiębiorczość:
I - Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej
II - Promocja inwestycyjna
III - Rozwój przedsiębiorczości
IV - Edukacja przedsiębiorczości i dostosowanie kwalifikacji młodzieży, studentów i osób
poszukujących pracy do potrzeb lokalnych przedsiębiorców".

Obszar I - Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej
1. Przeprowadzenie szczegółowej analizy lokalnej polityki przestrzennej miasta Racibórz oraz wprowadzenie rozwiązań mających na celu kreowanie warunków do rozwoju przedsiębiorczości poprzez:
1) Przeprowadzenie analizy założeń lokalnej polityki przestrzennej miasta (w tym Studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego, Planu Zagospodarowania Przestrzennego) w celu wygenerowania obszarów rozwojowych miasta przewidywanych na lokowanie inwestycji i podejmowanie działalności gospodarczej.
2) Opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla wyłonionych terenów rozwojowych miasta przewidywanych na lokowanie inwestycji i podejmowanie działalności gospodarczej.
2. Zwiększenie atrakcyjności miejskiej bazy inwestycyjnej poprzez:
1) Sukcesywne i kompleksowe uzbrajanie terenów inwestycyjnych stanowiących zarówno własność Miasta, jak i własność prywatną.
2) Zapewnienie atrakcyjnych warunków obrotu nieruchomościami obejmujących sferę produkcyjną, w tym wydzielenie gruntów do oddania w użytkowanie wieczyste oraz promocja tej formy nabywania nieruchomości.
3. Zapewnienie atrakcyjnych zasad korzystania z lokali użytkowych będących własnością miasta na cele gospodarcze, w szczególności dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy oraz spotykających się z utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez:
1) Zastosowanie preferencyjnych stawek czynszu za wynajmowane przez Miasto lokale użytkowe.
2) Kontynuację działań obejmujących oferowanie lokali użytkowych w ramach Ośrodka Współpracy Gospodarczej na preferencyjnych warunkach oraz promocja start - upów i inkubatorów.
3) Udoskonalenie dotychczasowego systemu sprzedaży lokali użytkowych stanowiących własność miasta.
4. Zapewnienie stabilnego systemu podatkowego w celu stworzenia atrakcyjnych warunków do inwestowania poprzez:
1) Wykonanie analizy udogodnień podatkowych w celu rozważenia możliwości wprowadzenia ulg w podatkach dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.
2) Utrzymanie ulgi podatkowej oferowanej przez miasto związanej z nakładami na inwestycje oraz informowanie na bieżąco potencjalnych inwestorów o istniejących udogodnieniach podatkowych.
5. Włączanie kolejnych obszarów miasta do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz realizacja działań związanych z uzbrojeniem terenów zlokalizowanych w strefie z przeznaczeniem na działalność MŚP, w tym:
1) Włączanie kolejnych obszarów miasta do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
2) Realizacja w ramach RPO WSL projektu pn. "Uporządkowanie i przygotowanie terenów inwestycyjnych typu brownfield, w tym kompleksowe uzbrojenie terenów w mieście Racibórz - ul. Cecylii i Komunalna" (pod warunkiem otrzymania dofinansowania), w ramach którego uzbrojenie obejmie powierzchnię 6,76 ha.
3) Realizacja działań mających na celu pozyskanie firm z sektora MŚP, które na terenie strefy zlokalizują swoją działalność (przeprowadzenie ankiet wśród przedsiębiorców, podpisanie deklaracji współpracy). 

Obszar II - Promocja inwestycyjna
1. Usprawnienie pracy Urzędu Miasta w zakresie czynności administracyjnych wykonywanych wobec inwestorów:
1) Ustalenie procedur i zasad obsługi inwestorów w celu usprawnienia procesu inwestowania.
2) Coaching inwestora czyli zapewnienie przez Referat Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora kompleksowej, osobistej i profesjonalnej opieki nad inwestorem aż do momentu sfinalizowania inwestycji tj. wsparcie inwestora na każdym etapie procesu inwestycyjnego i pozyskiwania decyzji administracyjnych, pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z inwestycją, itp.
3) Badanie opinii inwestorów w celu wyłonienia powodów, które skłoniły inwestora do zainwestowania bądź rezygnacji ze zlokalizowania inwestycji na terenie miasta.
2. Przygotowanie kompleksowej oferty inwestycyjnej oraz interaktywnej mapy inwestycyjnej Raciborza zawierającej podstawowe informacje o mieście i jego ofercie inwestycyjnej wraz z określeniem miejsc i warunków inwestowania, w tym:
1) Przygotowanie "banku danych" o nieruchomościach gminnych zlokalizowanych w mieście przeznaczonych do wykorzystania na cele gospodarcze (w tym z podziałem na tereny przemysłowe, usługowe, rekreacyjno-sportowe, itp.).
2) Wyodrębnienie kluczowych terenów inwestycyjnych do skomercjalizowania oraz opracowanie szczegółowych koncepcji ich zagospodarowania zawierających część opisową, wizualizację, prezentację połączeń drogowych, prezentację rozwiązań w zakresie infrastruktury technicznej i wstępne oszacowanie kosztów.
3) Rozbudowa strony internetowej miasta - zakładki prezentującej tereny inwestycyjne, w tym zamieszczenie koncepcji dot. wyodrębnionych do sprzedaży terenów, ich wizualizacji i zdjęć oraz udostępnienie oferty inwestycyjnej miasta na nowo tworzonym portalu dla przedsiębiorców - www.Silesiainfo.org.
3. Marketing terytorialny Raciborza czyli prowadzenie polityki informacyjnej i promocyjnej w zakresie prezentowania możliwości inwestowania na terenie miasta, w tym:
1) Nawiązanie współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w celu włączenia do ich oferty terenów inwestycyjnych miasta.
2) Podejmowanie przez Referat Przedsiębiorczości aktywnych działań mających na celu pozyskanie inwestora (promocja oferty inwestycyjnej na Facebooku, telefonowanie, wysyłanie do potencjalnych inwestorów pism z ofertą inwestycyjną, folderów promujących miasto, poszukiwanie inwestorów w prasie biznesowej, itp.).
3) Opracowanie nowych materiałów promocyjno - informacyjnych oraz publikacji na temat terenów inwestycyjnych w mieście oraz prezentujących koncepcje ich zagospodarowania (w j. polskim, j. angielskim, j. niemieckim, j. francuskim).
4) Udział w misjach gospodarczych, forach, konferencjach, targach inwestycyjnych o zasięgu regionalnym, krajowym i zagranicznym.
5) Przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej nt. bazy inwestycyjnej oraz oferowanych ulg podatkowych. 

Obszar III - Rozwój przedsiębiorczości
1. Rozpowszechnianie wiedzy nt. podstawowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej oraz opracowanie zintegrowanego systemu informacji dla przedsiębiorców i osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą poprzez:
1) Przygotowanie portalu internetowego dla przedsiębiorców www.Silesiainfo.org zawierającego kompendium wiedzy praktycznej z zakresu prowadzenia własnej firmy (niezbędne informacje dot. prowadzenia własnej firmy, informacje o systemie podatkowym, informacje o przeprowadzanych w mieście przetargach, ofercie inwestycyjnej, zapewnienie za pośrednictwem portalu możliwości przeprowadzenia konsultacji z instytucjami obsługującymi biznes, itp.).
2) Opracowanie poradnika - "Vademecum wiedzy dla przedsiębiorców".
2. Wspieranie działań związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej oraz pobudzanie rozwoju firm, w tym:
1) Promocja działań PUP i oferowanego przez PUP wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych (udostępnianie na portalu miejskim informacji na temat prowadzonych naborów, realizowanych przez PUP projektów, itp.).
2) Promocja wsparcia oferowanego dla innych grup niż osoby bezrobotne, w tym oferowanych przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach projektów unijnych, pożyczek preferencyjnych.
3) Kontynuacja działań realizowanych w ramach Ośrodka Współpracy Gospodarczej poprzez zapewnienie lokalnym przedsiębiorcom możliwości korzystania z oferowanych lokali
użytkowych, start - upów i Inkubatorów.
3. Wypracowanie systemu zachęt dla ludzi młodych chcących osiedlić się w Raciborzu:
1) Analiza możliwości przyznawania mieszkań komunalnych osobom młodym decydującym się na zamieszkanie w Raciborzu, w tym: osobom młodym podejmującym pracę w mieście, rozpoczynającym działalność gospodarczą.
2) Wyłonienie zasobu działek budowlanych do sprzedaży na preferencyjnych zasadach, tak by zmotywować ludzi młodych do zamieszkania i podejmowania pracy w Raciborzu.
3) Popularyzacja wśród pracodawców praktyk i staży studenckich jako doskonałego sposobu na pozyskiwanie wartościowych pracowników poprzez stworzenie na portalu gospodarczym www.Silesiainfo.org bazy praktyk i staży oferowanych na raciborskim rynku.
4) Organizacja konkursu wśród młodych ludzi na najlepszy biznesplan na prowadzenie firmy w Raciborzu w celu promocji przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi i zachęcenia ich do wiązania swojej przyszłości z Raciborzem.
5) Zapewnienie na terenie miasta preferencyjnych opłat za żłobki i przedszkola.
4. Uwzględnienie w rocznych "Programach Współpracy Miasta Racibórz z Organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego" konkursów na realizację zadań publicznych obejmujących działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.
5. Ścisła współpraca z organizacjami przedsiębiorców, realizacja wspólnych przedsięwzięć oraz rozbudowa lokalnej sieci instytucji wspierania biznesu poprzez:
1) Zapewnienie udziału przedstawicieli środowiska gospodarczego (tj. Konsultacyjnej Rady Gospodarczej, Raciborskiej Izby Gospodarczej, Cechu Rzemiosł Różnych) w tworzenie planów związanych z życiem gospodarczym miasta, w tym wspólne opracowanie "Programu Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2015-2020".
2) Realizację wspólnych przedsięwzięć gospodarczych mających wpływ na poprawę stanu rynku pracy oraz życia mieszkańców przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej (w tym: organizowanie wspólnych szkoleń i warsztatów praktycznych u przedsiębiorców, wydawanie wspólnych materiałów informacyjnych i szkoleniowych).
3) Nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniami i fundacjami działającymi na rzecz rozwoju przedsiębiorczości np. z fundacją "Twoja Inicjatywa Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości" w celu organizacji cyklicznych spotkań i warsztatów dla przedsiębiorców.
6. Podjęcie współpracy z instytucjami i podmiotami wspierającymi biznes i działającymi na rzecz przedsiębiorców w celu wspierania przedsiębiorczości w mieście:
1) Nawiązanie współpracy z ZUS, PUP, Urząd Skarbowy, Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną, Urzędem Celnym, Starostwem Powiatowym, Komendą Powiatową Policji w celu współtworzenia platformy www.Silesiainfo.org.
2) Współpraca z ZUS, Urzędem Skarbowym w celu zapewnienia w mieście tzw. jednookienowej obsługi przedsiębiorcy poprzez pełnienie dyżurów pracowników do obsługi przedsiębiorców.
7. Nawiązanie współpracy z lokalnymi bankami celem rozpropagowania ofert kredytowych dla przedsiębiorców.
8. Intensyfikacja działań promujących i upowszechniających przedsiębiorczość na terenie miasta oraz działań związanych z badaniami i rozwojem (B R), innowacyjnością oraz partnerstwem publiczno - prywatnym poprzez:
1) Organizację imprez promujących przedsiębiorczość, w tym wśród osób młodych (np. Raciborskie targi biznesu, Dni Przedsiębiorczości) oraz kontynuację dotychczasowych imprez, jak "Filary ziemi raciborskiej".
2) Upowszechnianie Odnawialnych Źródeł Energii w ramach Platformy Innowacji Energooszczędnych oraz dotacji dla przedsiębiorców na realizację zadań polegających na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła i/lub montażu ekologicznych systemów przygotowania ciepłej wody użytkowej.
3) Wyróżnianie co roku niedługo działających i odnoszących sukces w mieście przedsiębiorców (np. za stworzenie w mieście największej liczby miejsc pracy, za działania B R, itp.) i przyznawanie im nagród.
4) Upowszechnianie innowacji i B R na terenie miasta podczas różnorodnych spotkań i konferencji (B R i innowacje jako szansa zapewnienia wysokich zysków oraz prezentacja portfolio dostępnych instrumentów wsparcia w obszarze B R oraz innowacji).
5) Promocję formuły partnerstwa publiczno - prywatnego oraz wygenerowanie zadań i przedsięwzięć możliwych do zrealizowania w tej formie.
9. Bieżące wykorzystywanie finansowych środków unijnych na cele gospodarcze w związku z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej 2014 - 2020 poprzez przygotowanie i realizację projektów unijnych w zakresie wspierania MŚP oraz wspieranie przedsiębiorców w ubieganiu się o dofinansowanie:
1) Powołanie na terenie Ośrodka Współpracy Gospodarczej Centrum Informacji dla przedsiębiorców, w ramach którego zapewnione będą konsultacje w zakresie ubiegania się o dofinansowanie z UE na rozwój swojej firmy.
2) Monitoring organizowanych w ramach nowej perspektywy konkursów, tworzenie koncepcji realizacji projektów obejmujących rozwój i wsparcie przedsiębiorczości na terenie miasta oraz koordynacja ich przygotowywania i realizacji.
3) Udostępnianie na portalu internetowym www.Silesiainfo.pl informacji o trwających naborach i konkursach oraz w zakładce Działalność gospodarcza na portalu www.raciborz.pl.

Obszar IV - Edukacja przedsiębiorczości oraz dostosowanie kwalifikacji młodzieży, studentów i osób poszukujących pracy do potrzeb lokalnych przedsiębiorców
1. Dostosowanie miejskiej oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy oraz promocja i edukacja dot. przedsiębiorczości poprzez realizację projektów edukacyjnych i innych przedsięwzięć promujących przedsiębiorczość wśród dzieci i młodzieży, w tym:
1) Realizacja projektów edukacyjnych zapewniających dodatkowe zajęcia rozwijające u uczniów umiejętności deficytowe na lokalnym rynku pracy oraz zajęć promujących prowadzenie własnego biznesu działalności, w tym przygotowywania biznesplanu, oceny ryzyka w przyszłej działalności, wybór systemu podatkowego, organizacja wizyt i spotkań z przedsiębiorcami, itp.
2) Organizacja wymian młodzieżowych przy wsparciu środków unijnych (np. programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, programu ERASMUS ), których motywem będzie przedsiębiorczość.
3) Organizacja wydarzeń i imprez promujących przedsiębiorczość wśród dzieci i młodzieży (organizacja Dnia przedsiębiorczości, Targów Biznesu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; rozpowszechnianie wśród szkół i przedsiębiorców organizowanej przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości ogólnopolskiej inicjatywy pod patronatem Prezydenta RP pt. "Dzień przedsiębiorczości", przeprowadzenie w placówkach oświatowych "Raciborskiej Międzyszkolnej Olimpiady wiedzy nt. Przedsiębiorczości ".
4) Nawiązanie współpracy szkół ze środowiskiem gospodarczym w celu popularyzacji wiedzy z zakresu przedsiębiorczości poprzez organizację wykładów oraz zajęć praktycznych z dziedziny prowadzenia małej firmy.
2. Wzmocnienie współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w zakresie badania rynku pracy:
1) Podjęcie wspólnych działań obejmujących przeprowadzenie badań sytuacji ekonomicznej lokalnej gospodarki i rynku przedsiębiorstw w celu określenia bieżących i przewidywanych potrzeb szkoleniowych oraz przekwalifikowań, stworzenia  długoterminowej prognozy w zakresie kierunków rozwoju gospodarczego i określenia przyszłych potrzeb ilościowych odpowiednio zawodowo przygotowanych pracowników oraz wyłonienia branż gospodarczych istotnych dla miasta.
2) Zawarcie porozumienia obejmującego organizację i zapewnienie studentom praktyk w Urzędzie Miasta Racibórz i w miejskich jednostkach organizacyjnych.
3) Powadzenie polityki w zakresie przedsiębiorczości akademickiej oraz zachęcenie studentów do aktywnej działalności gospodarczej poprzez fuzję inkubatorów: tj. Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz start-upów i inkubatorów w ramach Ośrodka Współpracy Gospodarczej.
3. Realizacja idei uczenia się przez całe życie i budowy społeczeństwa opartego na wiedzy oraz stwarzanie możliwości elastycznej zmiany profilu kwalifikacji pracowników zgodnie z potrzebami rynku pacy.

TUTAJ możesz pobrać cały dokument

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202408:29

W mieszkaniu przy Ogrodowej ujawniono ciało kobiety

W mieszkaniu przy Ogrodowej ujawniono ciało kobiety - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202411:14

Raport 998. Powalone drzewo i dwa pożary

Raport 998. Powalone drzewo i dwa pożary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202408:23

Plenerowy koncert muzyki filmowej na zamkowym dziedzińcu

Plenerowy koncert muzyki filmowej na zamkowym dziedzińcu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 28 kwietnia, na przybyłych na Zamek Piastowski w Raciborzu czekała niezwykła muzyczna uczta w wykonaniu ponad 100 artystów.

Jan Ptak
Aktualności29 kwietnia 202408:52

Łubowicka procesja konna na bis! [FOTO i WIDEO]

Łubowicka procesja konna na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Około 60 koni pod jeźdźcami i w zaprzęgach wyjechało, 28.04. na szóstą już procesję błagalno-dziękczynną wokół Łubowic w gminie Rudnik.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202410:04

Pożar trawy w Kuźni Raciborskiej. To dzieło podpalacza [FOTO]

Pożar trawy w Kuźni Raciborskiej. To dzieło podpalacza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska, OSP Siedliska
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202421:51

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowo-weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowo-weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot.. archiwum portalu/Jan Ptak
Kultura i edukacja29 kwietnia 202420:24

Wirtualna mobilność uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu

Wirtualna mobilność uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.