Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 maja 202507:44

Walka z mafią śmieciową znalazła swój finał przed sądem

Walka z mafią śmieciową znalazła swój finał przed sądem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli postępowanie przeciwko członkom działającej na Śląsku „mafii śmieciowej”. Zarzuca się im porzucenie w warunkach zagrażających ludziom i środowisku przynajmniej 5300 ton niebezpiecznych odpadów. Koszt ich utylizacji został oszacowany na kwotę 54 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Śledczy ustalili, że jej członkowie od grudnia 2020 do końca 2022 roku, na terenie województwa śląskiego i łódzkiego, zajmowali się nielegalnym obrotem odpadami niebezpiecznymi, ich transportem, a następnie składowaniem i porzucaniem w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz środowisku.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił ostatecznie na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do sądu aktu oskarżenia przeciwko 8 podejrzanym w wieku od 29 do 54 lat. Sprawcom tym zarzucono popełnienie 16 przestępstw, dotyczących głównie organizacji, nielegalnego obrotu, transportu i porzucania odpadów niebezpiecznych, ale także działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw na szkodę towarzystw leasingowych. Wśród oskarżonych znalazła się kierująca grupą kobieta.

Sprawcom udowodniono porzucenie składowanych w nieodpowiednich warunkach niebezpiecznych odpadów w pięciu różnych lokalizacjach. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że były to substancje, mające w swoim składzie szereg związków organicznych o właściwościach rakotwórczych, toksycznych, drażniących lub żrących, w łącznej ilości przynajmniej 5300 ton. Koszt usunięcia nielegalnie zgromadzonych odpadów został oszacowany na kwotę 54 milionów złotych.

Wobec 7 objętych aktem oskarżenia sprawców, sąd, na wniosek prokuratora, zastosował tymczasowy areszt, a wobec ostatniego - środki zapobiegawcze o charakterze „wolnościowym”.

W związku z tym, że podejrzani ze swojego przestępczego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.