20-lecie Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego uczczone w Muzeum

Wystawa, wspomnienia i podziękowania – uroczyste obchody jubileuszu bractwa odbyły się 23 maja w Muzeum w Raciborzu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz, instytucji kultury oraz przyjaciół i sympatyków raciborskiego środowiska strzeleckiego.
W piątkowy wieczór, 23 maja 2025 roku, w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej w Raciborzu odbyły się uroczystości związane z 20-leciem działalności Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00 częścią oficjalną z przemówienia i otwarciem wystawy poświęconej historii i dorobkowi bractwa. Wystawa prezentowała dokumenty, fotografie, odznaki oraz replikę historycznego działa, będącą symbolem tradycji i patriotycznego ducha środowiska brackiego.
Bractwo powstało w 2005 roku, a jego pierwsze Walne Zebranie odbyło się 30 marca tego samego roku. Od początku działalności Raciborskie Bractwo wyróżniało się unikatowym na skalę krajową Kodeksem Honorowym, stanowiącym fundament zasad etycznych jego członków. Na czele Bractwa stanął Hetman Józef Karol Pluta, a jego zastępcą – Strażnikiem Tradycji i Honoru – został Marian Stanisław Zawisła. To właśnie w 2006 roku Bractwo doczekało się swojej siedziby, znanej jako „Klub pod Kokotem”, przy placu Króla Władysława Jagiełły 5/17.
Podczas uroczystości przypomniano również o symbolicznych wydarzeniach, które kształtowały tożsamość raciborskiego środowiska strzeleckiego – m.in. o żałobnym strzelaniu ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, przyjęciu Bractwa do Europejskiego Związku Strzelców Historycznych czy uhonorowaniu go sztandarem miasta i powiatu. Uczczono również pamięć o Mieszku IV Laskonogim – księciu raciborsko-opolskim, dzięki inicjatywie Bractwa i samorządu lokalnego.
W czasie uroczystości nie zabrakło oficjalnych podziękowań i gratulacji. Na ręce Hetmana Józefa Karola Pluty listy gratulacyjne oraz słowa uznania przekazali m.in. prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz, wicestarosta raciborski Marek Kurpis, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk. Wszyscy podkreślali ogromne znaczenie Bractwa dla lokalnej społeczności, jego wkład w kultywowanie tradycji oraz wspieranie wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i społecznych. Sami też odebrali podziękowania i kokoty. Takowe przypadły także naszej redakcji. Odebrał je prezes zarządu wydawcy i redaktor naczelny Grzegorz Wawoczny.
Obchody jubileuszowe były okazją do wspomnień, wzruszeń i planów na kolejne lata działalności. Przez dwie dekady Bractwo aktywnie uczestniczyło w życiu Raciborza i regionu – organizując wystawy, przemarsze, turnieje i uroczystości, a także reprezentując miasto na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Ostatnim wielkim sukcesem było zdobycie przez Hetmana Plutę tytułu Króla Europejskich Strzelców Historycznych na lata 2024–2027 podczas spotkania w austriackim Mondsee.
W dowód uznania dla raciborskiej tradycji strzeleckiej w 2022 roku jeden ze skwerów przy ul. Długiej nazwano „Skwerem Bractw Strzeleckich”, gdzie dziś znajduje się symboliczny obelisk i armata przypominająca o długoletnim wkładzie lokalnych bractw w historię miasta.
Wystawa w raciborskim muzeum pozostanie dostępna dla zwiedzających, stanowiąc nie tylko świadectwo 20 lat działalności współczesnego Bractwa, ale także pomost między dawnymi i nowymi pokoleniami raciborzan kultywujących honor, tradycję i wspólnotę.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany