Jak wprowadzić praktyki zero waste w ogrodzie? Arboretum zaprasza

- Chcesz założyć warzywniak w sposób nowoczesny i przyjazny środowisku, czy wiesz co to są skrzynie permakulturowe? Serdecznie zapraszamy na warsztaty, na których nie tylko spędzimy miło wspólnie czas, ale również pozyskamy wiedzę, która może być bardzo przydatna w prowadzeniu naszego ogródka - informuje Urząd Miasta.
Kiedy: 7 czerwca 2025, 11:00 - 13:00
Gdzie: Arboretum Bramy Morawskiej, Markowicka 17, Racibórz
Gospodynie: Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej oraz Zuzanna Poprawka, ekodoradczyni Gminy Racibórz
Zapisy mailowo: [email protected]
Mail zwrotny z potwierdzeniem zgłoszenia jest potwierdzeniem możliwości udziału w warsztatach. Ograniczona liczba miejsc (20 osób)
Wydarzenie objęte zostało patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.
Inicjatywa jest oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
Jak prowadzić ogród w zgodzie z zasadami gospodarki cyrkularnej? Czy odpady zielone mogą stać się cennym zasobem? Na te i inne pytania odpowiedzą warsztaty otwarte dla mieszkańców Raciborza, organizowane przez ekodoradczynię Zuzannę Poprawkę pod patronatem Arboretum Bramy Morawskieji . Spotkanie poprowadzi dyrektor ABM Elżbieta Skrzymowska, ekspertka w dziedzinie ekologicznego ogrodnictwa.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak w praktyce stosować zasady zero waste w ogrodnictwie, minimalizując odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób efektywny. Gospodarka cyrkularna w ogrodzie to nie tylko sposób na ekologiczną uprawę, ale również realne oszczędności – zarówno finansowe, jak i środowiskowe.
Skrzynia permakulturowa – ogród w obiegu zamkniętym
Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie założą skrzynię permakulturową, która stanie się pokazowym przykładem uprawy roślin w zgodzie z naturą. Dowiedzą się, jak odpowiednio warstwować materiały, by uzyskać żyzną i zdrową glebę, nie stosując sztucznych nawozów.
Zero waste w ogrodzie – jak zagospodarować odpady zielone?
Prowadząca omówi różne sposoby ponownego wykorzystania resztek roślinnych, kompostowania oraz tworzenia własnych nawozów i ściółek. Uczestnicy poznają również ekologiczne metody pielęgnacji gleby oraz sposoby ograniczania marnowania zasobów wodnych.
Samodzielne rozmnażanie roślin – ogród bez zbędnych wydatków
Warsztaty pokażą, jak rozmnażać rośliny w sposób naturalny, bez konieczności ich zakupu. Uczestnicy dowiedzą się, jak pobierać sadzonki, dzielić byliny czy wysiewać nasiona, by wzbogacić swój ogród w nowe gatunki bez nadmiernej eksploatacji zasobów i generowania zbędnych odpadów.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają również wpływ zrównoważonego ogrodnictwa na jakość powietrza. Odpowiednie zarządzanie odpadami organicznymi i redukcja chemicznych środków ochrony roślin zmniejszają emisję szkodliwych substancji, a roślinność odgrywa kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla i poprawie lokalnego mikroklimatu.
„Cyrkularny ogród” to praktyczna lekcja ekologii, pokazująca, że każdy ogród może funkcjonować zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej, ograniczając odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób zrównoważony.

![ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176981318417698106294j0a5109-.jpg)

![Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769849790bez-nazwy-640-.jpg)
![Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17602642591743841189-dsc4072-.jpg)







![Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769851320617591947-1207325734919085-3305143841549238692-n-.jpg)



![Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769869648wodnik-.jpg)










![Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769892750gre04447-.jpg)
![Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769882541gre04350-.jpg)
















![Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769901177622382653-1384165090173481-6325711904540068174-n-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany