Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 lipca 202309:24

Chcesz zbudować masę mięśniową – co musisz wiedzieć o białku i kreatynie?

Chcesz zbudować masę mięśniową – co musisz wiedzieć o białku i kreatynie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Temat budowania masy mięśniowej obrósł wieloma mitami. Dlatego warto wiedzieć, czym jest białko i jaka jest jego rola w tym procesie, a także jakie inne substancje mają wpływ na funkcjonowanie tkanki mięśniowej. Sprawdź, czy wiesz, jakich składników potrzebujesz i skąd je brać!

Masa mięśniowa to nie tylko atrakcyjna, muskularna sylwetka, ale również siła i wytrzymałość. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to jedynie domena mężczyzn – zdrowe, umięśnione ciało jest też celem wielu kobiet. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie pożądanej sylwetki wiąże się z koniecznością wykonywania regularnych treningów i trzymaniu diety. Niezbędna może okazać się też odpowiednio dobrana suplementacja, np. w postaci monohydratu kreatyny. Dlaczego białko i kreatyna są tak ważnymi dla sportowców składnikami diety?

Czym jest kreatyna?

Ten organiczny związek chemiczny jest zawarty w wielu produktach spożywczych. Spożycie z dietą wynosi przeciętnie kilka gramów na dobę. Jest to więc naturalny składnik pokarmowy, który cechuje się także bezpieczeństwem. Kreatyna poprawia tempo regeneracji mięśni po treningu i sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Ma także wpływ na zwiększenie siły, co pomaga w osiąganiu celów treningowych. 

Istnieje kilka sposobów obliczania optymalnej dawki kreatyny – uwzględniają one masę ciała oraz dni treningowe i nietreningowe. Jednak zwykle przyjmuje się, że suplementacja kreatyną powinna oscylować w przedziale 3-5g na dobę.

Białko w diecie sportowca

Kolejnym składnikiem, który jest niezwykle istotny dla osób budujących masę mięśniową, jest białko. Można je znaleźć w produktach takich jak mięso, ryby, nabiał i jaja. W diecie warto także uwzględnić białka roślinne, np. pochodzące z roślin strączkowych jak fasola, soczewica, ciecierzyca czy soja. Chociaż to produkty odzwierzęce są najlepszymi źródłami pełnowartościowego białka, to dieta bezmięsna nie jest przeszkodą w budowaniu masy mięśniowej – wystarczy, że będzie odpowiednio zbilansowana.

Osobom o wysokiej aktywności zaleca się dzienne spożywanie około 2 g białka na każdy kg masy ciała. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka z dietą może być trudne, szczególnie u osób z większym zapotrzebowaniem. Dlatego do swojego jadłospisu można wówczas włączyć np. jogurty i batony proteinowe oraz suplementację białkiem w różnych formach.

Nie tylko białko i kreatyna

Chociaż te dwa składniki są bardzo ważne, to na tempo budowania masy mięśniowej wpływ ma też wiele innych czynników. Największe znaczenie ma odpowiednio dobrany, regularny trening. Najskuteczniejsze są plany treningowe, które pozwalają stopniowo zwiększać obciążenie i pozostawiają odpowiednią ilość czasu na regenerację. To właśnie w trakcie odpoczynku budowana jest masa mięśniowa, dlatego bardzo ważne jest, aby nie zakłócać tego procesu.

Oprócz treningów istotna jest też zrównoważona dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Musi także być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego organizmu. 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.