Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 lipca 202309:24

Chcesz zbudować masę mięśniową – co musisz wiedzieć o białku i kreatynie?

Chcesz zbudować masę mięśniową – co musisz wiedzieć o białku i kreatynie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Temat budowania masy mięśniowej obrósł wieloma mitami. Dlatego warto wiedzieć, czym jest białko i jaka jest jego rola w tym procesie, a także jakie inne substancje mają wpływ na funkcjonowanie tkanki mięśniowej. Sprawdź, czy wiesz, jakich składników potrzebujesz i skąd je brać!

Masa mięśniowa to nie tylko atrakcyjna, muskularna sylwetka, ale również siła i wytrzymałość. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to jedynie domena mężczyzn – zdrowe, umięśnione ciało jest też celem wielu kobiet. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie pożądanej sylwetki wiąże się z koniecznością wykonywania regularnych treningów i trzymaniu diety. Niezbędna może okazać się też odpowiednio dobrana suplementacja, np. w postaci monohydratu kreatyny. Dlaczego białko i kreatyna są tak ważnymi dla sportowców składnikami diety?

Czym jest kreatyna?

Ten organiczny związek chemiczny jest zawarty w wielu produktach spożywczych. Spożycie z dietą wynosi przeciętnie kilka gramów na dobę. Jest to więc naturalny składnik pokarmowy, który cechuje się także bezpieczeństwem. Kreatyna poprawia tempo regeneracji mięśni po treningu i sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Ma także wpływ na zwiększenie siły, co pomaga w osiąganiu celów treningowych. 

Istnieje kilka sposobów obliczania optymalnej dawki kreatyny – uwzględniają one masę ciała oraz dni treningowe i nietreningowe. Jednak zwykle przyjmuje się, że suplementacja kreatyną powinna oscylować w przedziale 3-5g na dobę.

Białko w diecie sportowca

Kolejnym składnikiem, który jest niezwykle istotny dla osób budujących masę mięśniową, jest białko. Można je znaleźć w produktach takich jak mięso, ryby, nabiał i jaja. W diecie warto także uwzględnić białka roślinne, np. pochodzące z roślin strączkowych jak fasola, soczewica, ciecierzyca czy soja. Chociaż to produkty odzwierzęce są najlepszymi źródłami pełnowartościowego białka, to dieta bezmięsna nie jest przeszkodą w budowaniu masy mięśniowej – wystarczy, że będzie odpowiednio zbilansowana.

Osobom o wysokiej aktywności zaleca się dzienne spożywanie około 2 g białka na każdy kg masy ciała. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka z dietą może być trudne, szczególnie u osób z większym zapotrzebowaniem. Dlatego do swojego jadłospisu można wówczas włączyć np. jogurty i batony proteinowe oraz suplementację białkiem w różnych formach.

Nie tylko białko i kreatyna

Chociaż te dwa składniki są bardzo ważne, to na tempo budowania masy mięśniowej wpływ ma też wiele innych czynników. Największe znaczenie ma odpowiednio dobrany, regularny trening. Najskuteczniejsze są plany treningowe, które pozwalają stopniowo zwiększać obciążenie i pozostawiają odpowiednią ilość czasu na regenerację. To właśnie w trakcie odpoczynku budowana jest masa mięśniowa, dlatego bardzo ważne jest, aby nie zakłócać tego procesu.

Oprócz treningów istotna jest też zrównoważona dieta zawierająca wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Musi także być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego organizmu. 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.