Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lutego 202218:48

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe na ziemi raciborskiej po 1945 - sympozjum w gmachu Sądu Krajowego

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe na ziemi raciborskiej po 1945 - sympozjum w gmachu Sądu Krajowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prelekcje, który celem było nakreślenie tła historycznego dotyczącego polskiego podziemia po zakończeniu wojny oraz jego raciborskich epizodów, poprzedziło odsłonięcie dziś, 27.02., Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Czy Racibórz ma związek z żołnierzami niezłomnymi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, sięgających pamięcią do historii Śląska oraz Raciborza, do 1945 r. miasta III Rzeszy. Od 2017 r. mamy Rondo Żołnierzy Niezłomnych, a od dziś Pomnik Żołnierzy Wyklętych w parku przy ZK Racibórz - projekt i dzieło dr. hab. Kazimierza Frączka. O niezłomnych w Raciborzu i okolicach wciąż jednak wiadomo niewiele.

Tymczasem, jak przekonywał Beno Benczew, na co dzień związany z katowickim IPN-em, w naszym regionie nie tylko działała Armia Krajowa, ale i żołnierze Polski Podziemnej trafiali na tzw. Ziemie Odzyskane z Kresów oraz innych regionów przedwojennej II RP. Tu znajdowali nową przestrzeń do życia, a nierzadko także działali na rzecz podziemia niepodległościowego.

Raciborskie więzienie, obok sądów i koszar, zachowanych z sowieckiej pożogi kwietnia 1945 r., stało się miejscem kaźni żołnierzy niezłomnych, a cmentarz Jeruzalem, tzw. raciborska Łączka zapomnianym przez lata miejscem ich spoczynku. Dopiero od niedawna IPN prowadzi tu prace poszukiwawcze oraz ekshumacje ofiar stalinowskich prześladowań. To bezpośrednio nim poświęcony jest pomnik, ale jednocześnie otwiera on szersze pole badawcze dla historyków Raciborza. W dziejach naszego miasta dokonano już bowiem rozrachunku z PRL-em, wskrzeszono pamięć o dawnym Ratibor, ale niewiele miejsca poświęcono ludziom związanym z polskim ruchem niepodległościowym, rzuconym tu po II wojnie światowej. Wśród nich było wielu zasłużonych, jak chociażby zmarły niedawno pułkownik Marian Szlapański czy cichociemny, por. Eugeniusz Chyliński "Frez".

Seminarium otworzył wiceminister Michał Woś. - Siła tych osób, etos, który przekazali, jest zaczynem gotowości do obrony. Ich działania inspirują - mówił raciborski parlamentarzysta o wyklętych.

Na seminarium swoje wystąpienia zaprezentowali: dr Andrzej Sznajder - dyrektor IPN Katowice (Żołnierze Wyklęci - poszukiwania, identyfikacja, upamiętnienie), Kajetan Rajski - Redaktor Naczelny kwartalnika „Wyklęci” (Czy nadal Wyklęci – upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w III RP”, Beno Benczew - historyk ziemi raciborskie (Tropem Żołnierzy Wyklętych na ziemi raciborskiej) oraz Grzegorz Wawoczny - red. nacz. naszraciborz.pl, regionalista (Racibórz końca wojny, moderacja).

K. Rajski nawiązał do bieżących wydarzeń, związanych z wojną na Ukrainie. - Pokazują, że musimy całkowicie zredefiniować kwestię naszego przywiązania do niepodległości. To nie mrzonka, mit, przeszłość. To jest teraźniejszość. Mylili się lub cynicznie kłamali ci, którzy twierdzili, że to jest koniec historii, a wszystkie narody będą zmierzać do świetlanej przyszłości - przekonywał.

Autor: red., fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.