Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lutego 202218:48

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe na ziemi raciborskiej po 1945 - sympozjum w gmachu Sądu Krajowego

Reklama
Racibórz:

Prelekcje, który celem było nakreślenie tła historycznego dotyczącego polskiego podziemia po zakończeniu wojny oraz jego raciborskich epizodów, poprzedziło odsłonięcie dziś, 27.02., Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Czy Racibórz ma związek z żołnierzami niezłomnymi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, sięgających pamięcią do historii Śląska oraz Raciborza, do 1945 r. miasta III Rzeszy. Od 2017 r. mamy Rondo Żołnierzy Niezłomnych, a od dziś Pomnik Żołnierzy Wyklętych w parku przy ZK Racibórz - projekt i dzieło dr. hab. Kazimierza Frączka. O niezłomnych w Raciborzu i okolicach wciąż jednak wiadomo niewiele.

Tymczasem, jak przekonywał Beno Benczew, na co dzień związany z katowickim IPN-em, w naszym regionie nie tylko działała Armia Krajowa, ale i żołnierze Polski Podziemnej trafiali na tzw. Ziemie Odzyskane z Kresów oraz innych regionów przedwojennej II RP. Tu znajdowali nową przestrzeń do życia, a nierzadko także działali na rzecz podziemia niepodległościowego.

Raciborskie więzienie, obok sądów i koszar, zachowanych z sowieckiej pożogi kwietnia 1945 r., stało się miejscem kaźni żołnierzy niezłomnych, a cmentarz Jeruzalem, tzw. raciborska Łączka zapomnianym przez lata miejscem ich spoczynku. Dopiero od niedawna IPN prowadzi tu prace poszukiwawcze oraz ekshumacje ofiar stalinowskich prześladowań. To bezpośrednio nim poświęcony jest pomnik, ale jednocześnie otwiera on szersze pole badawcze dla historyków Raciborza. W dziejach naszego miasta dokonano już bowiem rozrachunku z PRL-em, wskrzeszono pamięć o dawnym Ratibor, ale niewiele miejsca poświęcono ludziom związanym z polskim ruchem niepodległościowym, rzuconym tu po II wojnie światowej. Wśród nich było wielu zasłużonych, jak chociażby zmarły niedawno pułkownik Marian Szlapański czy cichociemny, por. Eugeniusz Chyliński "Frez".

Seminarium otworzył wiceminister Michał Woś. - Siła tych osób, etos, który przekazali, jest zaczynem gotowości do obrony. Ich działania inspirują - mówił raciborski parlamentarzysta o wyklętych.

Na seminarium swoje wystąpienia zaprezentowali: dr Andrzej Sznajder - dyrektor IPN Katowice (Żołnierze Wyklęci - poszukiwania, identyfikacja, upamiętnienie), Kajetan Rajski - Redaktor Naczelny kwartalnika „Wyklęci” (Czy nadal Wyklęci – upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w III RP”, Beno Benczew - historyk ziemi raciborskie (Tropem Żołnierzy Wyklętych na ziemi raciborskiej) oraz Grzegorz Wawoczny - red. nacz. naszraciborz.pl, regionalista (Racibórz końca wojny, moderacja).

K. Rajski nawiązał do bieżących wydarzeń, związanych z wojną na Ukrainie. - Pokazują, że musimy całkowicie zredefiniować kwestię naszego przywiązania do niepodległości. To nie mrzonka, mit, przeszłość. To jest teraźniejszość. Mylili się lub cynicznie kłamali ci, którzy twierdzili, że to jest koniec historii, a wszystkie narody będą zmierzać do świetlanej przyszłości - przekonywał.

Autor: red., fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Sport4 grudnia 202215:16

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.