Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lutego 202218:48

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe na ziemi raciborskiej po 1945 - sympozjum w gmachu Sądu Krajowego

Polskie powojenne podziemie niepodległościowe na ziemi raciborskiej po 1945 - sympozjum w gmachu Sądu Krajowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prelekcje, który celem było nakreślenie tła historycznego dotyczącego polskiego podziemia po zakończeniu wojny oraz jego raciborskich epizodów, poprzedziło odsłonięcie dziś, 27.02., Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Czy Racibórz ma związek z żołnierzami niezłomnymi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, sięgających pamięcią do historii Śląska oraz Raciborza, do 1945 r. miasta III Rzeszy. Od 2017 r. mamy Rondo Żołnierzy Niezłomnych, a od dziś Pomnik Żołnierzy Wyklętych w parku przy ZK Racibórz - projekt i dzieło dr. hab. Kazimierza Frączka. O niezłomnych w Raciborzu i okolicach wciąż jednak wiadomo niewiele.

Tymczasem, jak przekonywał Beno Benczew, na co dzień związany z katowickim IPN-em, w naszym regionie nie tylko działała Armia Krajowa, ale i żołnierze Polski Podziemnej trafiali na tzw. Ziemie Odzyskane z Kresów oraz innych regionów przedwojennej II RP. Tu znajdowali nową przestrzeń do życia, a nierzadko także działali na rzecz podziemia niepodległościowego.

Raciborskie więzienie, obok sądów i koszar, zachowanych z sowieckiej pożogi kwietnia 1945 r., stało się miejscem kaźni żołnierzy niezłomnych, a cmentarz Jeruzalem, tzw. raciborska Łączka zapomnianym przez lata miejscem ich spoczynku. Dopiero od niedawna IPN prowadzi tu prace poszukiwawcze oraz ekshumacje ofiar stalinowskich prześladowań. To bezpośrednio nim poświęcony jest pomnik, ale jednocześnie otwiera on szersze pole badawcze dla historyków Raciborza. W dziejach naszego miasta dokonano już bowiem rozrachunku z PRL-em, wskrzeszono pamięć o dawnym Ratibor, ale niewiele miejsca poświęcono ludziom związanym z polskim ruchem niepodległościowym, rzuconym tu po II wojnie światowej. Wśród nich było wielu zasłużonych, jak chociażby zmarły niedawno pułkownik Marian Szlapański czy cichociemny, por. Eugeniusz Chyliński "Frez".

Seminarium otworzył wiceminister Michał Woś. - Siła tych osób, etos, który przekazali, jest zaczynem gotowości do obrony. Ich działania inspirują - mówił raciborski parlamentarzysta o wyklętych.

Na seminarium swoje wystąpienia zaprezentowali: dr Andrzej Sznajder - dyrektor IPN Katowice (Żołnierze Wyklęci - poszukiwania, identyfikacja, upamiętnienie), Kajetan Rajski - Redaktor Naczelny kwartalnika „Wyklęci” (Czy nadal Wyklęci – upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w III RP”, Beno Benczew - historyk ziemi raciborskie (Tropem Żołnierzy Wyklętych na ziemi raciborskiej) oraz Grzegorz Wawoczny - red. nacz. naszraciborz.pl, regionalista (Racibórz końca wojny, moderacja).

K. Rajski nawiązał do bieżących wydarzeń, związanych z wojną na Ukrainie. - Pokazują, że musimy całkowicie zredefiniować kwestię naszego przywiązania do niepodległości. To nie mrzonka, mit, przeszłość. To jest teraźniejszość. Mylili się lub cynicznie kłamali ci, którzy twierdzili, że to jest koniec historii, a wszystkie narody będą zmierzać do świetlanej przyszłości - przekonywał.

Autor: red., fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202212:48

Długi weekend w okolicy

Długi weekend w okolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sezon letniego długiego weekendu to czas, kiedy wraz z rodziną i przyjaciółmi możecie podarować sobie kilka dni odpoczynku. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli zorganizować wyjazdów - okazuje się, że nic straconego ponieważ, można odpocząć także na miejscu. Ośrodek wypoczynkowy AquaBrax w Szymocicach jest na to najlepszym miejscem i kusi nas wieloma atrakcjami.

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Sport12 sierpnia 202205:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja12 sierpnia 202222:38

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO]

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już drugi wakacyjny koncert na zamkowym dziedzińcu, tym razem Anny Kretek, Zofii Wysoczańskiej, Wiktorii Wydmuch, Michała Stuchłego, Błażeja Klimaszki oraz Piotra Thamma.

fot. Jan Ptak, wideo mwaw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.