Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ranna w wypadku 17-latka czekała pół godziny na karetkę z... Rybnika
Ciężko ranna na Kozielskiej raciborzanka czekała około pół godziny aż przyjedzie do niej karetka z Rybnika. Raciborska stacja pogotowia znajduje się około 500 metrów od miejsca zdarzenia.
Do wypadku doszło dokładnie o godz. 18.22 na ul. Kozielskiej, w ciągu Drogi Krajowej nr 45, w rejonie skrzyżowania z ul. Gdyńską i Ligonia. Raciborska stacja pogotowia znajduje się około 500 metrów dalej, z łatwym dojazdem od zaplecza szpitala przez Cegielnianą i Ligonia na Kozielską. - Bylibyśmy w ciągu 3 minut - powiedziała nam szefowa raciborskich ratowniczek i ratowników medycznych, Alicja Skowronek.
O 18.25 na miejsce dysponowane są patrole policji. Pierwszy radiowóz przyjechał o 18.30. Ranna 17-latka leżała na jezdni. Przytomna. Był z nią kontakt. Pojawiła się ratowniczka medyczna z Raciborza. Jechała akurat do pracy. Przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy.
O 18.29 informację – tzw. formatkę z WCPR – otrzymują strażacy. Dwa zastępy (średni wóz bojowy i wóz ratownictwa technicznego) wyjeżdżają z komendy na Reymonta o 18.30. O 18.33 są na miejscu. Oświetlają miejsce zdarzenia i przystępują do akcji udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Służby rozglądają się za karetką. Przychodzi informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że ambulans został zadysponowany z Rybnika. Pojawia się na miejscu po około pół godzinie. Przez Lyski i Raszczyce ma do pokonania blisko 30 km. Przepisowo pokonanie tego dystansu zajmuje około 45 minut. Alarmowo kwadrans szybciej.
Groźne potrącenie na ulicy Kozielskiej. Młoda dziewczyna ciężko ranna
17-latka ma uraz głowy i dwie złamane nogi. Trzeba ją przetransportować do Katowic-Ligoty. Lekarz wzywa śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Otrzymuje odpowiedź, że nie ma obecnie dyspozycyjnych maszyn. Karetka transportowała więc ranną do Katowic.
Dlaczego na Kozielskiej nie pojawiła się jedna z dwóch karetek z Raciborza albo Krzyżanowic czy Kuźni Raciborskiej? - Wszystkie były wcześniej zadysponowane do pacjentów - tłumaczy Alicja Skowronek. Raciborscy ratownicy medyczni, jak słyszymy, przeżyli mocno sytuację, ale akurat w tym momencie nie mogli przystąpić do działań. Zespoły udzielały pomocy w innych miejscach.
Problem jest poważny. Jak się dowiadujemy, ratownicy otrzymują coraz więcej zgłoszeń do błahych przypadków. Ludzie mają problem z dostaniem się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej więc wzywają pogotowie, podając nieraz w zgłoszeniu nieprawdziwe informacje. Do tego dochodzi konieczność transportowania pacjentów wymagających hospitalizacji do ościennych szpitali w Rybniku czy Wodzisławiu Śl. To zajmuje sporo czasu, nieraz godzinę-półtorej. Raciborski szpital działa w formie hybrydy. 175 łóżek zarezerwowano dla chorych na COViD-19. Niecałe 60 łóżek jest dla pacjentów non-covid. Jednak - poza porodami - lecznica nie przyjmuje nagłych przypadków. Chirurdzy oraz ortopedzi wykonują tylko planowe zabiegi.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Straż pożarna wyłączyła z użytkowania parking podziemny przy Podwalu
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [19.01.20210]
4 835 nowych zakażeń w Polsce, 368 na Śląsku oraz 9 w powiecie raciborskim, w tym, niestety, 3 zgony. W ciągu doby wykonano ponad 48,4 tys. testów.
Więcej »Aquapark H2Ostróg wymaga pilnej naprawy. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo
Już 15 lutego powinny rozpocząć się prace naprawcze w aquaparku H2Ostróg. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców decyzję o ich przeprowadzeniu podjął prezydent Dariusz Polowy. Aquapark od 2015 roku boryka się z nawracającymi problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. Wynikają one z wad technicznych obiektu powodując wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu. Miało to miejsce w grudniu 2018 roku. - Nie możemy sobie na to dłużej pozwolić – uważa prezydent – konieczna jest pilna naprawa systemu uzdatniania, dzięki której osiągniemy bezpieczeństwo bakteriologiczne. – podkreśla Dariusz Polowy.
Więcej »O dachu i kosztach. Konferencja prezydenta w sprawie lodowiska
Trwa ofensywa medialna prezydenta Dariusza Polowego, poprzedzająca głosowanie radnych nad budżetem na 2021 r. Tym razem głowa miasta skupiła się na dachu lodowiska oraz kosztach jego funkcjonowania. Padło zapewnienie, że do utrzymania obiektu miasto nie będzie dopłacać.
Więcej »Firma KOLTECH Sp. z o.o. poszukuje pracowników
Firma Koltech światowej klasy producent obrabiarek dla transportu szynowego poszukuje kandydatów na stanowisko: Pracownik Serwisu Obrabiarek oraz Monter Obrabiarek i Urządzeń.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |