#Spotkajmy się. Na dworcu w Raciborzu powstało laboratorium społeczne

Tak otwarty dziś, 17 lipca, urban lab nazwał prezydent Jacek Wojciechowicz. W nowej przestrzeni, którą miasto wynajmuje od PKP, otwarto miejsce spotkań, dyskusji i narodzin nowych idei, które mają ubogacać tkankę społeczną Raciborza i sprzyjać rozwojowi miasta.
Hasło #spotkajmy się okazało się trafne, bo na otwarcie przyszli radni opozycji, w tym dwaj byli wiceprezydenci Dawid Wacławczyk i Dominik Konieczny. Pomysł utworzenia urban labu zrodził się w minionej kadencji. Wtedy też nabrał kształtu. Obecne władze dokończyły dzieła.
Prezydent Jacek Wojciechowicz dziękował poprzednikom, a wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska wszystkim, który przyczyniło się do realizacji projektu, w tym urzędnikom.
Na spotkanie – choć bez zaproszenia – przyszedł też spóźniony poseł i były wiceminister Michał Woś, przypominając, że staraniem jego i M. Fity doprowadzono do przebudowy dworca w obecnym kształcie. To pozwoliło wygospodarować przestrzeń pod Urban Lab i stację miejską. Ta druga placówka, prowadzona przez bibliotekę, działa już od wielu miesięcy. Urban lab od dziś. Wynajęcie przez miasto powierzchni było warunkiem budowy dużego dworca. PKP bowiem nie potrzebuje już aż tak wielu przestrzeni. Miasto zapłaciło za adaptację - ponad 1,8 mln zł.
Dalsza część pod wideo
- Przyszedłem zobaczyć z satysfakcją jak ludzie Tuska z Raciborza oklaskują inwestycje rządu PiS i poprzedniego samorządu. Chciałbym móc oklaskiwać inwestycje PO dla miasta, ale ani jednej na horyzoncie nie widać - napisał Woś w oświadczeniu przesłanym redakcji.
Urban Lab Racibórz to nowoczesna przestrzeń społeczna, która ma służyć integracji lokalnej społeczności i rozwojowi obywatelskiej aktywności. Powstała w budynku dworca PKP przy pl. Dworcowym 1. Nowy punkt na mapie Raciborza ma stać się forum dialogu między mieszkańcami, samorządem, organizacjami pozarządowymi, środowiskiem akademickim i sektorem prywatnym.
Urban Lab ma charakter otwarty – to przestrzeń dla spotkań różnych pokoleń, wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów. Twórcy inicjatywy stawiają na współpracę i kreatywność, chcąc rozwijać miasto w duchu zrównoważonego rozwoju. W planach są działania edukacyjne, kulturalne i społeczne, a także wsparcie dla oddolnych inicjatyw mieszkańców.
Integralną częścią przestrzeni jest Urban Lab Cafe, której operatorem została Halso Lab Sp. z o.o. – firma stworzona przez twórców Migawki i Miga Coffee Roasters. Ich koncepcja zwyciężyła w konkursie rozstrzygniętym 12 lutego. Nowa kawiarnia zajmuje 60 m² i łączy funkcję gastronomiczną z rolą przestrzeni integracyjnej. Jak zapowiadają właściciele, oferta kawiarni będzie odpowiadać na potrzeby miejsca: ma być jakościowa, kreatywna i sprzyjająca dialogowi.
Otwarcie Urban Labu to także realizacja postulatu lepszego wykorzystania miejskiej infrastruktury. Dzięki modernizacji dworca i zaangażowaniu wielu stron, Racibórz zyskał przestrzeń, która ma szansę stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie lokalnych inicjatyw.
Komentarze (6)
Dodaj komentarz