Z kim dziś trzyma Racibórz? Miasto odpowiedziało radnemu Ficie na pytania o partnerstwa zagraniczne

Racibórz wciąż aktywnie współpracuje ze swoimi ośmioma miastami partnerskimi – tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Urząd Miasta na zapytanie radnego Michała Fity. W piśmie datowanym na 14 lipca 2025 r. prezydent Michał Kuliga przedstawił szczegółowy przegląd działań zrealizowanych w latach 2024–2025, ale też odniósł się do braku zaproszeń na Dni Raciborza i sytuacji partnerstw z Roth oraz Leverkusen.
Miasto partnerskie Opawa to zdecydowanie jeden z najaktywniejszych partnerów Raciborza. Wspólne projekty unijne, wyjazdy młodzieży, warsztaty i udział w obchodach jubileuszowych to tylko część współpracy. Podobnie intensywne relacje Racibórz prowadzi z Zugló – dzielnicą Budapesztu, z którą zorganizowano m.in. obozy sportowe, konferencje edukacyjne i wymiany nauczycieli. W 2025 roku dzieci i młodzież z Polski i Węgier wspólnie uczestniczyły w Dniach Raciborza oraz wyjeździe wakacyjnym do Budapesztu.
Leverkusen, choć nie było obecne na lokalnych uroczystościach, również angażuje się we wspólne inicjatywy. W 2024 roku rozpoczęto współpracę młodzieżowych rad miast, która rozwinęła się w międzynarodowy projekt z udziałem partnerów z Niemiec, Polski i Finlandii. W Leverkusen odbył się także festiwal historyczny, a projekt Erasmus+ z udziałem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej dotyczył edukacji dorosłych. Roth z kolei prowadzi regularne wymiany szkolne ze Szkołą Podstawową nr 18 oraz organizuje staże pracownicze i rewizyty samorządowe.
Inne partnerstwa, jak z Ostrawą-Porubą, Kędzierzynem-Koźlem, Tyśmenicą czy francuskim Villeneuve d'Ascq, mają charakter głównie korespondencyjny lub okazjonalny – np. pomoc humanitarna dla Ukrainy, udział w jarmarkach i koncertach, wspólna promocja.
Co ciekawe, ani w 2024, ani w 2025 roku Racibórz nie zaprosił żadnej delegacji partnerskiej na Dni Raciborza. Urząd tłumaczy to tym, że obecna współpraca skupia się przede wszystkim na wymianach dzieci i młodzieży oraz inicjatywach organizowanych przez instytucje, szkoły i stowarzyszenia, a nie na oficjalnych wizytach władz. Decyzje o zaproszeniach nie były wynikiem celowego wykluczenia kogokolwiek – miały charakter organizacyjny i finansowy, a priorytetem była kontynuacja działań edukacyjnych i projektowych.
Z odpowiedzi wynika, że Racibórz nie tylko utrzymuje, ale i rozwija kontakty międzynarodowe – choć niekoniecznie w widowiskowej formie oficjalnych wizyt podczas miejskich świąt. Urząd Miasta podkreśla, że aktywność partnerska wynika z potrzeb, zainteresowań i możliwości wszystkich stron.
Zapytanie radnego Michała Fity
Szanowny Panie Prezydencie,
Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania dotyczące współpracy Miasta Racibórz z jego miastami partnerskimi:
Jak obecnie wygląda współpraca Raciborza ze wszystkimi miastami partnerskimi? Proszę o wyszczególnienie partnerstw oraz zakresu i formy kontaktów (wymiany młodzieży, wydarzenia kulturalne, wizyty delegacji, wspólne projekty itp.) w roku 2024 oraz do dnia złożenia interpelacji w roku 2025.
Czy i z jakich powodów do tej pory nie nawiązano kontaktu z władzami Leverkusen i Roth? Czy planowane są działania zmierzające do odnowienia lub reaktywacji relacji partnerskich z tymi miastami?
Czy na tegoroczne Dni Raciborza zostali zaproszeni przedstawiciele miast partnerskich? Jeśli tak, to których? Proszę o wskazanie, które delegacje potwierdziły udział, a które – ewentualnie – odmówiły lub nie odpowiedziały.
Z jakiego powodu nie zaproszono przedstawicieli miast partnerskich z Niemiec? Czy decyzja ta miała charakter celowy, techniczny, finansowy, czy wynikała z innej przyczyny?
Podtrzymywanie i rozwijanie kontaktów międzynarodowych w ramach partnerstw samorządowych to ważny element promocji Raciborza, wymiany kulturalnej i edukacyjnej oraz budowania dobrego wizerunku miasta w Europie. Dlatego uprzejmie proszę o wyczerpującą i szczegółową odpowiedź w możliwie krótkim terminie.
Z poważaniem
Michał Fita
Radny Rady Miasta Racibórz
Odpowiedź na zapytanie
Pan Michał Fita
Radny Rady Miasta Racibórz
Dotyczy: zapytania w sprawie współpracy Raciborza z jego miastami partnerskimi
Odpowiadając na zapytanie z dnia 25 czerwca 2025 r. dotyczące współpracy Raciborza z miastami partnerskimi, informuję, co następuje:
Ad 1)
Racibórz posiada osiem miast partnerskich, z którymi współpraca została nawiązana w oparciu o stosowne umowy lub porozumienia. Poniżej przedstawiam informację na temat działań z miastami partnerskimi we wskazanym okresie:
a) Villeneuve d'Ascq
– współpraca korespondencyjna, wymiana życzeń i gratulacji.
b) Opawa
– współpraca korespondencyjna, wymiana życzeń i gratulacji,
– kierowanie zaproszeń do udziału w corocznym Koncercie Noworocznym Prezydenta i Starosty Raciborskiego,
– wspólne aplikowanie o środki na realizację projektu turystycznego „Opava i Racibórz – miasta bez granic” z funduszu Interreg na lata 2025–2027,
– IX–XII 2024 r. – realizacja projektu „Zdrowy Przedszkolak – Czech i Polak” (warsztaty dla dzieci w Opawie oraz dla nauczycieli w Raciborzu),
– IX 2024 r. – udział w obchodach 800-lecia Miasta Opawa, w tym delegacja z Raciborza, udział w biegu Opavska Mila oraz spotkanie z innymi delegacjami partnerskimi,
– IX 2024 r. – pomoc humanitarna dla Opawy w związku z powodzią,
– III 2025 r. – artykuł promujący Racibórz w opawskim czasopiśmie „Hláska” (publikacja: VI 2025 r.),
– IV 2025 r. – udział zespołu „Miraż” w Jarmarku Wielkanocnym i promocja oferty kulturalnej Raciborza,
– VI–VII 2025 r. – współorganizacja wyjazdu dzieci i młodzieży do Zugló (grupa polsko-czeska),
– X 2025 r. – organizacja konferencji nauczycieli z Opawy, Ostrawy i Zugló.
c) Ostrawa-Poruba
– współpraca korespondencyjna, wymiana życzeń i gratulacji,
– zaproszenia na Koncert Noworoczny Prezydenta i Starosty,
– wzajemna promocja wydarzeń miejskich,
– cykliczne spotkania online urzędników w ramach projektu CZ–PL,
– udział w targach „Dovolená” w Ostrawie (2024, 2025 – m.in. Drengowie znad Górnej Odry).
d) Kędzierzyn-Koźle
– współpraca korespondencyjna, wymiana życzeń i gratulacji,
– zaproszenia na Koncert Noworoczny,
– III–VII 2024 i 2025 r. – współorganizacja Pływadeł (udział urzędników, WOPR, OSP, stowarzyszeń),
– X 2025 r. – jubileusz 50-lecia miasta.
e) Roth
– współpraca korespondencyjna,
– II–IX 2024 r. – projekt „Języki jednoczą świat” (wymiana młodzieży ze SP 18 i gimnazjum w Roth),
– VI 2025 r. – dwutygodniowy staż pracownika z Roth w Urzędzie Miasta Racibórz,
– V–VI 2025 r. – kolejna edycja wymiany szkolnej (Racibórz → Roth planowany na IV kw. 2025 r.).
f) Leverkusen
– współpraca korespondencyjna,
– I 2024 r. – nawiązanie współpracy między młodzieżowymi radami,
– IX 2024 r. – udział w Festiwalu Historycznym w Leverkusen,
– IV 2025 r. – międzynarodowy projekt wymiany młodzieżowych rad (PL, DE, FI),
– V 2025 r. – udział TMZR w projekcie Erasmus+,
– stała pomoc organizacyjna przy transporcie humanitarnym dla Ukrainy.
g) Tyśmenica
– współpraca korespondencyjna,
– XII 2024 r. – transport z pomocą humanitarną,
– XII 2024 r. – spotkanie mera z władzami Raciborza,
– IV 2025 r. – zaproszenie na międzynarodowe forum partnerstw,
– VII 2025 r. – zaproszenie na obchody 34-lecia Niepodległości Ukrainy.
h) Zugló
– współpraca korespondencyjna,
– IV 2024 r. – spotkanie miast partnerskich w Zugló (udział Muzeum w Raciborzu),
– VI 2024 r. – wręczenie medalu Karolowi Palowi,
– VI 2024 r. – obóz sportowy dzieci z Zugló (Dni Raciborza),
– X 2024 r. – wizyta raciborskiej kadry pedagogicznej w Budapeszcie,
– IX–X 2024 r. – udział w obchodach 89-lecia Zugló,
– VI 2025 r. – udział dzieci z Zugló w turnieju piłkarskim w Raciborzu,
– VI 2025 r. – udział delegacji w III Konferencji Miast Partnerskich w Budapeszcie,
– VII 2025 r. – udział 22-osobowej delegacji Raciborza w obozie młodzieżowym w Budapeszcie.
Ad 2)
Miasto Racibórz utrzymuje stałe kontakty z partnerami niemieckimi. Realizowane są wymiany i projekty. Współpraca opiera się głównie na aktywności urzędów, szkół, stowarzyszeń i jednostek miejskich. Oficjalne spotkania władz odbywają się przy okazji realizacji projektów, rewizyt lub obchodów jubileuszowych. Miasto wspiera wymiany – finansowo i organizacyjnie – zależnie od możliwości i inicjatyw partnerów.
Ad 3)
Nie. W 2024 i 2025 roku Miasto Racibórz nie zapraszało przedstawicieli miast partnerskich na Dni Raciborza.
Ad 4)
Współpraca zagraniczna skupia się głównie na wymianach sportowych i kulturalnych, których zakres wynika z potrzeb, zainteresowań i dostępnych środków. Szczególną rolę odgrywa wymiana dzieci i młodzieży. Możliwości uczestnictwa w wydarzeniach partnerów definiują warunki finansowe, organizacyjne oraz dostępność czasowa poszczególnych stron.
Z up. PREZYDENTA MIASTA
Michał Kuliga
Zastępca Prezydenta
Komentarze (0)
Dodaj komentarz