Pracownicy zamykanej fabryki w Raciborzu dostaną wysokie odprawy

- Dodatkowe odprawy, świadczenia na dzieci, rekompensaty dla pracowników w wieku przedemerytalnym i kobiet w ciąży – to tylko część wsparcia, jakie otrzymają pracownicy odchodzący z raciborskiej fabryki koncernu Henkel. Tak korzystne warunki zwolnień grupowych są efektem starań „Solidarności”działającej w polskich zakładach koncernu - informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność.
O zamiarze zamknięcia zakładu produkcyjnego w Raciborzu zarząd koncernu poinformował pracowników pod koniec czerwca. Łącznie zwolnieniami grupowymi objęte zostaną 154 osoby, czyli prawie cała załoga raciborskiej fabryki. 10 lipca przedstawiciele „Solidarności” podpisali z pracodawcą porozumienie dotyczące warunków zwolnień.
Zapisy tego dokumentu stanowią, że obok ustawowych odpraw, odchodzący pracownicy otrzymają odprawy dodatkowe. Ich wysokość będzie uzależniona od stażu pracy w koncernie. Za każdy przepracowany rok będzie to równowartość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast dla osób z rocznym stażem przewidziana została odprawa w wysokości trzech miesięcznych pensji. – To jest bardzo dobre porozumienie. Dążyliśmy do tego, żeby wszyscy pracownicy zostali docenieni za swoją pracę, a jednocześnie, aby osłony socjalne, które otrzymają, były ponadstandardowe, i to się udało – mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.
Związkowcom zależało na zabezpieczeniu pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, czyli wychowujących dzieci. W efekcie tych starań na każde dziecko wypłacone zostanie dodatkowe świadczenie równe miesięcznemu wynagrodzeniu. Osoby wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają wyższe świadczenie. – Podczas rozmów z pracodawcą zwracaliśmy uwagę na trudną sytuację na raciborskim rynku pracy. Zwolnieni pracownicy będą zmuszeni do szukania zatrudnienia poza miastem, a to się wiąże ze sporymi kosztami i utrudnieniami, zwłaszcza dla osób wychowujących dzieci – dodaje Marcin Zabochnicki. Zaznacza, że na dodatkowe odprawy mogą też liczyć m.in. kobiety w ciąży. Natomiast pracownicy, którym do emerytury zostało mniej niż 4 lata, otrzymają rekompensaty. Za każdy rok brakujący do osiągnięcia wieku emerytalnego będzie to równowartość miesięcznego wynagrodzenia.
Porozumienia dotyczące rozwiązania stosunku pracy pracownicy będą podpisywali w okresie od 15 lipca do 15 sierpnia. Większość z nich odejdzie z pracy 30 listopada, czyli w momencie zakończenia produkcji. Osoby, które podpiszą porozumienie i będą pracowały do ostatniej chwili, otrzymają dodatkową premię, na czym związkowcom bardzo zależało. – Chodziło o to, żeby zmotywować ich do pracy do końca, żeby nie czuli się niepotrzebni z tego powodu, że pracodawca zamyka zakład – wyjaśnia Marcin Zabochnicki.
Związkowcy uzgodnili także z pracodawcą, że zwalniani pracownicy otrzymają pomoc psychologiczną oraz pomoc w znalezieniu pracy. Ponadto pracodawca pokryje koszty opieki medycznej każdego pracownika w Medicover przez okres sześciu miesięcy po rozwiązaniu umowy o pracę.
W Polsce działają dwie firmy należące do koncernu Henkel. Są to Henkel Polska i Henkel Polska Operations. Pierwsza z nich zajmuje się sprzedażą, druga produkcją. Obok fabryki w Raciborzu Henkel Polska Operations posiada zakłady produkcyjne w Dzierżoniowie i Stąporkowie.
źródło: solidarnosckatowice.pl
Komentarze (6)
Dodaj komentarz