Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 października 202212:09

Czy raciborski dworzec to wszystko pomieści? Lawina pomysłów z Batorego

Reklama
Racibórz:

Pochodzący z kolejarskiej rodziny radny Piotr Klima dołączył do grona lokalnych polityków snujących plany wobec dworca. Decydenci nie omijają żadnej okazji, by ogrzać się w blasku kolejowej inwestycji.

Podtopiony w 1997 r. dworzec w Raciborzu latami czekał na decyzję o remoncie bądź przebudowie. Modernistyczna konstrukcja z 1979 r. zastąpiła historyczny budynek z poł. XIX w., wpisując się w brutalizm architektoniczny powojennego Raciborza. Spalone przez Rosjan miasto odbudowywano szybko, ale bez ładu i składu, w socrealistycznej manierze, choć potrafiono sięgać do historycznych kształtów (zachodnia pierzeja Rynku, Długa). Gdyby ponad 40 lat temu ostudzono ówczesny zapał architektów i urbanistów, postawiono na odbudowę starego dworca, moglibyśmy się dziś cieszyć odrestaurowanym historycznym obiektem, jak na przykład we Wrocławiu. 

Czytaj: Paweł Newerla, Dworce kolejowe Raciborza

Stało się inaczej. Piękna kolejowa karta historii miasta przeszła do historii. Kolejni popowodziowi prezydenci zabiegali o remont PRL-owskiego klocka, uwiecznione w filmie Rojst. Pojawiały się śmiałe architektoniczne wizje, łącznie z kładką prowadzącą od peronów wprost na Mickiewicza. Czasy Jana Osuchowskiego (2002-2006) a potem Mirosława Lenka (2006-2018) wypełniła nawet dyskusja o przejęciu dworca przez miasto. Sprawa była już daleko posunięta, ale NIE dla komunalizacji nieruchomości powiedziała ekipa skupiona wokół Tadeusza Wojnara. Jak wskazywano, to PKP a nie miasto powinno wyłożyć miliony.

Ratusz jednak nie odżegnał się od dworca, deklarując wynajęcie części powierzchni - odnowionej bądź nowej kolejowej budowli – na komendę straży miejskiej. Potem dochodziły inne pomysły, w tym na centrum informacji turystycznej.

Schyłek rządów M. Lenka, a konkretnie 2016 r., to czas, kiedy osiągnięto architektoniczny kompromis na finał dyskusji, do której zaproszono także architektów. Wydawało się, że trzeba tylko decyzji w Warszawie o finansowaniu zadania i trwająca od 1997 r. epopeja będzie miała szczęśliwy finał.

Na początku tej kadencji samorządu PKP obwieściło, że przebuduje raciborski dworzec. Dobra z pozoru wiadomość nie wprawiła nikogo w zachwyt, bo okazało się, że zamiast PRL-owskiej budowli z 1979 r. ma stanąć mały dworzec systemowy. Wspominano o nim już w 2015 r., a teraz, wbrew wszelkim dotychczasowym ustaleniom z władzami miasta, koncepcję zamierzano wcielić w życie.

Sprawami dworca przy Batorego zajmował się wtedy wiceprezydent Michał Fita, ówczesny koalicjant Dariusza Polowego z II tury wyborów. Razem z wiceministrem Michałem Wosiem interweniowali w PKP, by wstrzymać plany. Z punktu widzenia Warszawy temat dworca byłby rozwiązany, ale w Raciborzu widok małego budynku przy peronach zamiast radości wzbudziłby oczywistą konsternacje. Działania okazały się skuteczne, a po odwołaniu Fity sprawy wziął pod swoje skrzydła prezydent Dariusz Polowy. Miasto zapewniło PKP, że wynajmie powierzchnie, jeśli ta zdecyduje się na wzniesienie większej konstrukcji.

Ostatecznie stanęło, że następca obecnego dworca o powierzchni 2233 m kw. będzie miał 1600 m kw. To blisko 30 proc. mniej. Więcej jednak w Raciborzu nie trzeba. Miasto się wyludnia, w ciągu trzech ostatnich dekad liczba połączeń kolejowych spadła, a i zapotrzebowanie na powierzchnie komercyjne nie jest takie, jak by się mogło wydawać. Bilety kupujemy on-line, a wiadomości czytamy w Internecie. Kasy i kioski przechodzą powoli do historii.

Problem dotyczył właściwie wyglądu bryły, tak by estetycznie domykała od wschodu układ urbanistyczny śródmieścia. Czy się podoba? Rzecz gustu. Architekci, którzy konsultowali pomysły w czasach Lenka, dziś nie chcą się wypowiadać.

Budowa nowego, choć mniejszego dworca to historyczne wydarzenie. Nic więc dziwnego, że przy blasku centralnej, wartej 30 mln zł inwestycji chcą się ogrzać lokalni decydenci. Prezydent Polowy wizytuje teren inwestycji i kontenerowy dworzec tymczasowy, wcześniej asystując przedstawicielom PKP przy przekazaniu placu budowy, a potem rozwieszając bilbordy i plakaty ze swoim wizerunkiem na tle wizualizacji nowej konstrukcji, co spotkało się z dezaprobatą opozycji w Radzie Miasta. Wiceprezydent Dawid Wacławczyk wspólnie z lokalnym przedsiębiorcą, jak zapewnia ten drugi, snuje plany adaptacji części nowego dworca na urban lab. To Laboratorium Rozwoju Społecznego mające ożywić raciborski biznes.

Najdalej jednak poszedł na ostatniej sesji opozycyjny radny Piotr Klima, wcześniej koalicjant Polowego. Na długiej liście funkcji, jakie ma spełniać dworzec, znalazły się: schron, punkt medyczny potrzebny w razie udarów i na szczepienia, makieta z ruchem pociągów "dla dużych chłopaków", kącik muzealny i przechowalnia bagażu. Klima dodał, że dworzec musi mieć swoją nazwę, a na otwarcie należy zaprosić przedstawicieli państw, do których można było dojechać w złotych czasach raciborskiej kolei. A był to nie tylko Berlin, ale i Stambuł (Konstantynopol) w Turcji.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności6 lutego 202309:39

Nowa Wioska doczekała się średniego wozu bojowego

Nowa Wioska doczekała się średniego wozu bojowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/UG Krzyżanowice
Aktualności4 lutego 202310:12

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. diecezja gliwicka
Reklama
Sport5 lutego 202320:57

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe weekendowe emocje za nami. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 lutego 202309:34

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. pixabay.com/tookapic
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.