Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lipca 202220:10

Przed sądem w Rybniku zeznawała żona Radosława Ś., oskarżonego o zabójstwo asp. Michała Kędzierskiego

Przed sądem w Rybniku zeznawała żona Radosława Ś., oskarżonego o zabójstwo asp. Michała Kędzierskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W Sądzie Okręgowym w Rybniku odbyła się dziś, 22.07., druga rozprawa w procesie 41-letniego Radosława Ś., oskarżonego o zabójstwo, 4 maja 2021 r., asp. Michała Kędzierskiego. Jego żona przekonywała, że to dobry człowiek. Policjantowi, który jechał z nim w karetce, utkwiły w pamięci słowa o zmarłym funkcjonariuszu raciborskiej KPP.

Przed sądem jako świadek stanęła 44-letnia żona oskarżonego. Wraz z teściową obecna była już na pierwszej rozprawie, 6 lipca. Ta pierwsza odmówiła wtedy składania zeznań. Urszula Ś. wniosła przesłuchanie jej dziś, 22 lipca. Dwa tygodnie temu – jak uzasadniała - nie była na to przygotowana. Wyjaśnień nie chciał natomiast składać obecny dziś w sądzie ojciec oskarżonego. Skorzystał z prawa do odmowy.

Posiedzenie rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem, około godz. 10.30. Oskarżony jest dowożony do Rybnika z aresztu w Tarnowie. Wniósł, by przenieść go bliżej Raciborza. ZK w rodzinnym mieście ze względów proceduralnych jest wykluczony.

Zeznania Urszuli Ś., którą oskarżony poznał w Holandii, korespondują z jego wyjaśnieniami, złożonymi podczas śledztwa, a odczytami w sądzie 6 lipca. Wybrzmiewa z nich przekaz o kochającym syna człowieku po przejściach, mającym problemy emocjonalne i trudne relacje z byłą partnerką.

Radosław Ś. – przypomnijmy - przyznał się do stawianych mu zarzutów z wyjątkiem próby zabójstwa dwóch pozostałych policjantów. Żałuje tego, co zrobił. – Nie chciałem nikogo skrzywdzić. To nie byłem ja. Diabeł we mnie wstąpił – oznajmił podczas przesłuchania przed prokuratorem.

Jego obrońca chce obserwacji psychiatrycznej oskarżonego w warunkach zamkniętych, które ma dać odpowiedź na pytanie o jego poczytalność w chwili popełnienia czynu. Opinię z aktu oskarżenia, która mówi o poczytalności, uznał za lakoniczną.

Drogi Radosława i Urszuli Ś. zeszły się w Holandii. Oboje są po rozpadach pierwszych związków. Pozostały po nich dzieci. Ś. kochał swojego syna. Doradził pasierbowi studia. Był troskliwy i szczery. Mówił o poprzednim związku i konfliktach z prawem, w tym karze pozbawienia wolności i dozorze kuratora. Zapewniał, że się zmienił.

Spotykali się coraz częściej. Urszula Ś. go pokochała. - Poczułam, co to znaczy być kochaną kobietą. To naprawdę dobry człowiek – tak jeszcze w maju zeszłego roku mówiła o oskarżonym na łamach Faktu. Dziś dodała, że dzięki Ś. czuła się dowartościowana. - Oświadczył mi się na święta, powiedział, że jestem jego ostoją i z nikim się nie czuł tak, jak ze mną – zeznała. Zapowiedziała, że będzie czekać na męża do końca życia. W sądzie posyłali sobie całusy i serduszka.

Mówiła, że Radosław Ś. jest mocno związany z 10-letnim synem, poświęcał mu każdą wolną chwilę, emocjonalnie reagował na telefony z Raciborza, jak ten sprzed około dwóch lat, kiedy z płaczem prosił ojca, by przyjechał. Z trudem go wtedy uspokoiła. Wziął leki i poszedł spać.

Wiedziała, że się leczy, że miewa zmienne nastroje, od euforii przez smutek do furii, że pije alkohol, najczęściej piwo, po kilka naraz. W furii stawał się nieobliczalny. Brał coraz więcej tabletek, ale odmienne stany emocjonalne nie mijały.

- Były sytuacje, że mąż budził się w nocy, wychodził z pokoju i szedł do drugiego. Wracał i nie pamiętał, co robił i po co tam szedł. Zdarzało się też, że cały czas powtarzał to samo, jakby nie pamiętał, co mówił wcześniej – relacjonowała.

Razem z teściami zabiegała, by Ś. poddał się terapii. Bywało, że cały dzień milczał. Innym razem chciał być sam. Zaczynała się go bać. Dziwne, niepokojące stany pojawiły się na przełomie stycznia i lutego 2021 r. Raz - w kwietniu 2021 r. - wyrzucił ją z domu. Innym kazał jechać do teściów do Raciborza.

Urszula Ś. nie wiedziała nic o uprawie marihuany. Nic o przetrzymywanej w domu w Siemoni broni i mundurze policjanta. Mogła jednak nabrać podejrzeń, bo przy okazji oglądania filmu akcji podpytywał ją, jak myśli – ma czy nie ma broni? Dobrze się orientował w jej nazwach. Zabraniał pytać, co jest w pomieszczeniu, gdzie uprawniał konopie. To było zakazane dla niej miejsce.

Przed tragicznym 4 maja spędzili majówkę z synem Radosława. Na czas odwieźli go do Raciborza, by uniknąć problemów z kontaktami w przyszłości. - Był wystraszony i nie chciał wracać do domu, bo tam cały czas słyszy, że mama źle mówi o tacie i o mnie – mówiła Urszula Ś. przed sądem. - 3 maja Radek stał się nieobecny, nieswój, nie słuchał co do niego mówię - dodała.

Już w drodze powrotnej do domu w Siemoni Ś. kupił piwo. Po przyjeździe pił. Narastała w nim agresja. Krzyczał. Nakręcał się. Mówił, że nikt nie jest z nim szczery, że nikt go nie kocha, w tym żona. Dla jej dobra kazał się oddalić. - Nie potrafiłam dotrzeć do niego. Zaczęłam się go bać, stwierdziłam, że lepiej będzie jak wyjdę z domu, żeby się uspokoił – zeznała kobieta.

Urszula Ś. spędziła noc w budynku gospodarczym za domem w Siemoni. Kilka razy do niej dzwonił. Wiedziała, że jest wzburzony. Mówiła, że wróci jak się uspokoi.

Rankiem około 6.00 dom był pusty. Z telefonicznej rozmowy dowiedziała się, że pojechał do Raciborza. Powiedział, gdzie zostawił klucze. Zadzwoniła do jego rodziców. Powiedziała, że Radek do nich jedzie i ona również dojedzie. Wypożyczyła auto. Z radia dowiedziała się o zabójstwie.

Sąd na wniosek policjanta, który tego dnia pełnił służbę z asp. Michałem Kędzierskim, utajnił jego zeznania.

Zeznawał za to drugi funkcjonariusz, którego wysłano rankiem około 8.00 na stację paliw do Markowic. Przyjęto stąd zgłoszenie o mężczyźnie w stroju policjanta, który kupił alkohol i wygląda na nietrzeźwego. - Dojechaliśmy z partnerem do stacji, ale mężczyzny i samochodu już nie było. Dyżurnemu zgłosiliśmy ten fakt, skierowaliśmy się do miasta. Niedługo później dyżurny wezwał kolejny patrol, w którym był Michał. Wynikało, że zgłaszający dalej jedzie za pojazdem i kieruje się w ul. Chełmońskiego. Pojechaliśmy w tamtą stronę – zeznał mundurowy.

Na Chełmońskiego zauważyli stojący przy renault radiowóz. Z usłyszanej rozmowy wynikało, że mężczyzna w stroju policjanta sprawia problemy podczas legitymowania. – Weź, daj spokój! – miał usłyszeć Kędzierski.

Partner zeznającego wysiadł z radiowozu. On zaś odjechał, by zaparkować pojazd. Chwilę potem doszło do dramatycznych wydarzeń. Zeznający policjant szedł w kierunku renault, kiedy Radosław Ś. otworzył tylne drzwi pojazdu. Był pochylony, szukał czegoś. Zaraz potem padły strzały. M. Kędzierskie padł na ziemię. - Zauważyłem mężczyznę z bronią, miał ją skierowana przed siebie – zeznał policjant.

Skierował się do radiowozu, słysząc za plecami strzały (jedna z kul utkwiła w radiowozie). Świadkowi na balkonie polecił, by wezwał pomoc. Dotarł do radiostacji i przekazał dyżurnemu, co się stało. Potem podbiegł do dwóch leżących osób – rannego funkcjonariusza i Radosława Ś. – Policja, odłóż broń! – padła komenda. Ś. nie reagował. Funkcjonariusz oddał strzał ostrzegawczy. Broń wypadła z ręki oskarżonego.

- Nie było widać krwi, ale miał problem z oddychaniem – to fragment dotyczący rannego Michała Kędzierskiego. - Obok przechodził jakiś chłopak. Poprosiłem, by został z Michałem, a ja skierowałem się w stronę innego policjanta, żeby udzielić mu pomocy. Mimo że sprawca był postrzelony w nogę, założyliśmy kajdanki. To było trudne ze względu na jego opór – zeznał dziś świadek. Postrzelony funkcjonariusz charczał. Nie reagował na słowa. Chwilę później zauważono ślad po kuli na wysokości żeber.

W renault była amunicja, pistolet maszynowy scorpion, kajdanki, gaz i startery do telefonu.

Zeznający dziś policjant jechał z rannym Radosławem Ś. do szpitala. Po drodze oskarżony zapytał, co z postrzelonym. - Ch... z nim, niech zdycha - wyparował. Policjant zapamiętał, że w szpitalu Radosławowi Ś. zaaplikowano potężną dawkę środków uspokajających, jak dla czterech osób. Anestezjolog miała z tym ogromny problem.

Rok temu Urszula Ś. na łamach Faktu prosiła rodzinę zamordowanego asp. Kędzierskiego o przebaczenie. Dziś również wyraziła współczucie, ale jak dodała, z rodziną męża również czują się pokrzywdzeni, bez niczyjej pomocy, pod pręgieżem opinii publicznej i mediów. - Syn stracił ojca, rodzice ostatniego syna, moje dzieci przyjaciela, ja straciłam męża. Chcę by sąd dał jeszcze jedną szansę, by proces był sprawiedliwy – wyliczała.

Sąd przedłużył tymczasowe aresztowane o trzy miesiące. Rozprawa zakończyła się przed 15.00. Kolejna 7 września.

Autor: red., TK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Reklama
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Reklama
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności8 sierpnia 202218:38

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202205:20

Będą szukać talentów przy zamkowej studni

Będą szukać talentów przy zamkowej studni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Aktualności9 sierpnia 202205:25

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pexels.com/Victoria Borodinova
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.