Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 maja 202612:40

Uroczyste ślubowanie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych na dziedzińcu zamku w Raciborzu

Uroczyste ślubowanie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych na dziedzińcu zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyło się, 26.05., uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych oddziału przygotowania mundurowego oraz przygotowania wojskowego Zespołu Szkół Ekonomicznych. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodziny oraz zaproszeni goście.

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Przysięgę złożyło łącznie 48 uczniów – 32 osoby z klasy pierwszej Oddziału o Profilu Mundurowym oraz 16 uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz, służb mundurowych, rodziny uczniów oraz zaproszeni goście.

Uroczystość odbyła się w historycznej scenerii Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Rozpoczynając wydarzenie podkreślono szczególny charakter dnia, przypominając również o obchodzonym kilka dni wcześniej Dniu Kadeta – święcie ustanowionym przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku, które upamiętnia rolę młodych ludzi w walce o niepodległość i suwerenność Polski.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia pod batutą starszego sierżanta Piotra Dziadkowca. Uroczystość rozpoczęła się od przybycia dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu dr. Jacka Pierzchały, któremu meldunek złożył dowódca uroczystości – kadet Artur Świtała, uczeń klasy III.

Po powitaniu gości odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Poczet flagowy wystawiła klasa III S, a tworzyli go: kadet Oskar Kidon, kadet Julia Panek oraz kadet Gabriel Poznakowski.

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły dr Jacek Pierzchała. Po przemówieniu rozpoczęła się główna część uroczystości – ceremonia ślubowania uczniów klas pierwszych Oddziału o Profilu Mundurowym oraz Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Podczas ceremonii przed uczestnikami zaprezentował się poczet sztandarowy w składzie: kadet Tobiasz Czmiel, kadet Klaudia Piszczan oraz kadet Amelia Kania.

Szczególny moment stanowiło złożenie ślubowania na sztandar szkoły przez wyróżnionych uczniów. Z Oddziału Przygotowania Wojskowego byli to kadet Tomasz Ludwikowski oraz kadet Diana Kozub, natomiast z Oddziału o Profilu Mundurowym – kadet Milena Niżborska oraz kadet Karol Tumula.

W obecności zgromadzonych uczniowie wypowiedzieli słowa roty ślubowania, zobowiązując się między innymi do wierności ojczyźnie i jej tradycjom, poszanowania narodowego dziedzictwa, rzetelnego wykonywania obowiązków uczniowskich oraz dbania o dobre imię szkoły.

Kolejnym elementem było wręczenie kadetom klas pierwszych naszywek dla uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz Oddziału o Profilu Mundurowym. Uroczystego wręczenia dokonali dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych dr Jacek Pierzchała oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście, wśród nich wspomniany starosta raciborski Grzegorz Swoboda, wicestarosta Ewa Lewandowska a także komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej podpułkownik Łukasz Dziadkowiec oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Po części oficjalnej odegrano „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego” – „My, Pierwsza Brygada”, po czym uczestnicy mogli obejrzeć uroczystą defiladę uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Dowódcą uroczystości był kadet Artur Świtała.

Przed zgromadzonymi zaprezentowały się: kompania honorowa prowadzona przez kadeta Adama Pacha, pododdziały klas pierwszych OPM prowadzone przez kadetów Zuzannę Pelowską i Dawida Polaka oraz pododdział klasy pierwszej OPW pod dowództwem kadeta Tomasza Ludwikowskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się program artystyczny przygotowany przez Ewelinę Achtelik, Julię Panek oraz Szymona Degorskiego. Całość komentowała plutonowa Straży Granicznej Krystyna Niklewicz.

Ślubowanie 48 pierwszoklasistów stało się symbolicznym początkiem nowego etapu ich edukacji i służby w szkolnych formacjach mundurowych.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202611:33

Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO]

Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Unii Racibórz odbyła się kolejna odsłona międzynarodowego turnieju piłkarskiego V4Cup o Puchar Jacka Wojciechowicza - Prezydenta Miasta Raciborza. W rywalizacji wzięło udział 25 drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, co nadało wydarzeniu wyraźnie międzynarodowy charakter.

Oskar Tomeczek
Reklama
Aktualności15 czerwca 202614:21

Sukcesy zawodników z Łamatora Racibórz

Sukcesy zawodników z Łamatora Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.