Od czego zależy, czy dostaniesz pożyczkę i na jaką kwotę?

Nagłe i niespodziewane wydatki mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. O ile nie posiadamy oszczędności, czeka nas pilne poszukiwanie wyjścia z zaistniałej sytuacji. Jedną z opcji, którą możemy brać pod uwagę, jest pożyczka pozabankowa. W poniższym tekście przyjrzymy się kryteriom, od których zależy, czy otrzymamy pożyczkę. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, czy wnioskowana kwota może mieć wpływ na ostateczną decyzję o jej przyznaniu.
Pożyczki potrafią mocno różnić się między sobą
Nawet jeśli co do zasady działanie wszystkich pożyczek jest podobne, to zagłębiając się w szczegóły, widać spore różnice. I tu dochodzimy do sedna sprawy, a więc do kryteriów, które należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę.
Każda z firm pożyczkowych ma ich listę. W jednych o pożyczkę jest łatwiej, w innych zdecydowanie trudniej.
Pewne minimum musi jednak spełniać każdy klient składający wniosek o jej przyznanie. O jakich kryteriach mowa?
1. Wiek
Zazwyczaj do otrzymania pożyczki wystarczy pełnoletność. Są jednak firmy, które wymagają od pożyczkobiorców nieco wyższego wieku. Przykładowo w VIVUS jest to 19 lat, ale bywa, że wymagane minimum to lat 21. Takie pozornie łatwe do wypełnienia kryterium bywa częstą przyczyną odmowy udzielenia pożyczki w sytuacji, gdy niedoszły pożyczkobiorca nie doczytał w porę, kto może się o nią ubiegać.
2. Obywatelstwo
Przeważająca część firm pożyczkowych kieruje swoją ofertę jedynie do osób posiadających polskie obywatelstwo. Do złożenia wniosku będziemy potrzebować też podstawowych danych z dowodu osobistego.
3. Konto osobiste
Posiadanie konta to warunek wymagany w większości instytucji pożyczkowych.. Po pierwsze, pozwala ono na dokonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego – najpopularniejszej formy potwierdzenia tożsamości klienta. Po drugie, na wskazane konto przelewana jest pożyczka. Po trzecie, jeśli z dowolnego powodu pożyczkobiorca nie chce lub nie może zrealizować przelewu w celu weryfikacji, odbywa się ona za pośrednictwem specjalnych aplikacji typu Kontomatik czy KontoConnect. W ramach jednorazowego wglądu na konto klienta firma pożyczkowa uzyskuje zarówno potwierdzenie jego tożsamości, jak i dokonuje oceny sytuacji finansowej. Widać zatem, że bez konta osobistego cały proces udzielenia pożyczki staje się utrudniony, a często wręcz niemożliwy.
4. Zdolność kredytowa
To klucz do uzyskania pożyczki, szczególnie jeśli w grę wchodzą kwoty wyższe niż 2000-3000 złotych. Firma pożyczkowa musi mieć pewność, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Podejście do zdolności różni się też w zależności od rodzaju pożyczki. Te krótkoterminowe, takie jak chociażby wspomniana już od firmy Vivus Finance Sp. z o.o., która udzielana jest na stosunkowo niewielkie kwoty i krótki okres (do 61 dni), nie wymagają jej szczegółowego badania.
5. Uzyskiwane dochody
Trudno wyobrazić sobie otrzymanie pożyczki na wysoką kwotę bez przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Na tym tle atrakcyjnie wypadają pożyczki krótkoterminowe w kwotach do 5000-8000, które bardzo często udzielane są na podstawie oświadczeniu klienta o źródle dochodu lub całkowicie bez weryfikacji.
6. Dobra historia w Biurze Informacji Kredytowej i nie tylko
To chwila prawdy dla każdego pożyczkobiorcy. Nawet jeśli spełni on powyższe kryteria, zła historia w BIK lub innym rejestrze np. w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) praktycznie zamyka drzwi do nowych pożyczek.
Firmy pożyczkowe dają w ten sposób jasny komunikat w stronę osób, które liczą, że po odmowie udzielenia kredytu w banku otrzymają ją bez większych problemów u nich.
A jak ma się do powyższych kryteriów kwota pożyczki?
Tu zależność jest dość prosta. Im wyższa jest wnioskowana kwota, tym rosną wymagania wobec klientów. Jest to zrozumiałe. Pożyczając 1000-2000 złotych ryzyko, jakie bierze na siebie firma pożyczkowa, jest stosunkowo niewielkie. Ze zgoła odmienną sytuacją mamy do czynienia, jeśli klient ubiega się o 20-30 lub więcej tys. złotych pożyczki. Istnieją bowiem firmy, które takie kwoty udostępniają. W ich przypadku procedura udzielenia pożyczki jest bardzo podobna jak podczas ubiegania się o kredyt. Wymagane jest przede wszystkim zaświadczenie o dochodach i udzielenie odpowiedzi na pytania pozwalające ocenić zdolność kredytową. Bywa, że klient otrzymuje propozycję udostępnienia niższej kwoty, niż pierwotnie zakładał, ale nadal może liczyć na pożyczkę.
Innym przykładem, o którym warto wspomnieć, jest oferowanie wyższych kwot pożyczek klientom, którzy brali już i spłacili w terminie co najmniej jedną pożyczkę. Taką opcję ma w swoje ofercie m.in. wspomniany już Vivus Finance Sp. z o.o. Mówimy wówczas, że klienci dzielą się na nowych i stałych, przy czym zarówno jedni, jak i drudzy, mogą liczyć na nieco inne przywileje.
I tak nowym klientom proponuje się pożyczkę na kwotę do 3000 złotych na okres 61 dni. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi dla niej 0% pod jednym warunkiem – pożyczkę należy spłacić w terminie.
Dla stałych klientów powstała tzw. kolejna pożyczka, która może opiewać na kwotę aż 7500 złotych. Jest to w pewnym stopniu wyraz zaufania do klientów, którzy po raz kolejny decydują się skorzystać z produktu w tej samej instytucji.
Podsumowując
Przyznanie pożyczki zależy zawsze od spełnienia kilku podstawowych kryteriów. Im niższa kwota, tym są one mniej rygorystyczne. Przy wyższych oczekiwaniach należy się liczyć z możliwością otrzymania innej – niższej niż pierwotnie wnioskowaliśmy – sumy pieniędzy. Pamiętajmy też, że spora część firm ma zachęty dla nowych klientów, jak również docenia lojalność tych, którzy regularne korzystają z ich usług.
Artykuł został przygotowany we współpracy z VIVUS
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.