Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 201010:32

Wykład o traktowaniu zwłok

Wykład o traktowaniu zwłok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zwłoki na śmieci czy na cmentarz? Tak szokujący temat poruszono na wykładzie ks. Piotra Morcinca, profesora Uniwersytetu Opolskiego, 25 marca w I LO. - Będziemy mówili o nieboszczykach, o których, z racji długoletnich badań, mogę już mówić "moi sztywniacy" - rozpoczął gość.

- Ten ceniony w Polsce i zagranicą bioetyk znalazł czas także i dla nas - na przywitanie i przedstawienie gościa, powiedział organizator spotkania Krystian Łyczek, nauczyciel WOS-u i historii w I LO - jest to szczególne wyróżnienie, zwłaszcza dlatego że ksiądz profesor niedawno siedział po waszej stronie.

W podobnym tonie, już w pierwszych słowach wypowiedział się ks. Morciniec - trzydzieści jeden lat temu, mając niezłą zabawę na komersie, aula wydawała mi się większa - powiedział, dodając, że pewnie z wiekiem świat staje się coraz bardziej nam znany, a co za tym idzie, to, co kiedyś było wielkie, teraz staje się coraz mniejsze.

Dobrze się dzieje, że w dniu, kiedy Kościół obchodzi Dzień Życia, my będziemy mówili o nieboszczykach, o których, z racji długoletnich badań mogę już mówić "moi sztywniacy" - w tak nie codzienny sposób rozpoczął swój wykład, który zatytułował: "Temat dla żywych: biodegeneracja, recykling czy wieczny odpoczynek? Czyli jak traktować ludzkie zwłoki."

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o zwyczajach panujących w innych krajach, psychologii pogrzebu i żałoby czy stanowisku kościoła wobec kremacji. – Za pochówkiem tradycyjnym stoi 20 wieków tradycji, nauczanie Biblii i chrześcijańska wizja zmartwychwstania. Poza tym zgoda na kremację otwiera drogę do dziwactw, które nie mają nic wspólnego z godnym traktowaniem zwłok, na przykład do robienia z prochów ceramiki czy malowania nimi obrazów. Skrajnością jest palenie zwłokami w ciepłowni (w Szwecji) - przedstawił sytuację ks. Morciniec. Odrzucał także argumenty dotyczące braku miejsca na cmentarzach. Jeśli chodzi tylko o miejsce, to proszę zacząć od rozebrania Powązek! Przyszłość potrzebuje pamięci i za to płaci się pewną cenę. W tym kontekście obserwacja dotycząca Niemiec: z oszczędności miejsca i kosztów propaguje się kremację i kolumbaria, natomiast nikt nie próbuje zamykać cmentarzy dla zwierząt - mówił. Na pytania młodzieży odpowiadał rzeczowo i dowcipnie, dzięki czemu zyskał sobie jej przychylność, czego świadectwem mogą być długie brawa po wykładzie, co nieczęsto się zdarza współczesnym młodym ludziom, zwłaszcza jeśli ktokolwiek mówi dłużej niż lekcyjne 45 minut - dopowiada Krystian Łyczek.

- Dla mnie najbardziej szokujące były informacje o paleniu zwłokami w ciepłowniach Sztokholmu - mówi Dawid Wiśniewski, uczeń klasy trzeciej humanistycznej. Dla mnie jeszcze gorsza była informacja o zamienianiu prochów ludzkich w kawę i grzebaniu w ekologicznych pogrzebach - dodaje Natalia Tokarczyk, tegoroczna maturzystka. Dobrze się stało, że nam, młodym osobom, nie myślącym na co dzień o śmierci, czy o ludzkich zwłokach, ktoś powiedział parę rozsądnych, prawdziwych zdań, otwierających na szerszą perspektywę tej problematyki - powiedział, zapytany o wrażenia po wykładzie Michał.

Spotkanie zakończył dyrektor szkoły - Wojciech Janiczko - dziękując za poświęcony czas i wyrażając nadzieję, że wykład przyczyni się do normalnych zachowań młodych, wobec tak trudnego tematu jakim jest śmierć człowieka i traktowanie jego ciała.

Michał Woś

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.