30 mln zł trafi do Raciborza

Racibórz doczekał się wreszcie poważnej inwestycji centralnej. Kosztem blisko 30 milionów złotych powstanie w naszym mieście nowa siedziba Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich. Zaplanowane na trzy lata prace budowlane punktualnie o godzinie 9.00 ruszyły dziś na Płoni.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, w skład którego wchodzą Przedsiębiorstwo Usługowe „BORBUD” Sp. z o.o. z Raciborza oraz Głubczyckie Przedsiębiorstwo Budowlane „BUDOMEX” Sp. z o.o.
Nowopowstający budynek został zaprojektowany jako dobudowa do istniejących już od 2003 roku warsztatów szkolnych. Nowy obiekt będzie miał trzy, a częściowo cztery kondygnacje i zbudowany zostanie na planie litery „L”. Pomieści on internat z sześcioma blokami mieszkalnymi dla 72 wychowanków ( każdy blok z pełnym zapleczem socjalnym przeznaczony na potrzeby jednej grupy ), zespół żywieniowy, zespół szkolny z częścią sportową, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze.
Na parterze projektowanego budynku zaprojektowano hol wejściowy, pokój odwiedzin wychowanków, portiernię z zapleczem socjalnym dla strażników i portierów, jadalnię z zapleczem kuchennym, izby chorych, przejściowe i izolacyjne, dwukondygnacyjną halę sportową z zapleczem, siłownię i pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze piętro zostanie zagospodarowane na potrzeby szkoły, administracji i opieki zdrowotnej, zaś piętra II i III przeznaczone są dla internatu. Na terenie przyległym do obu budynków ( istniejącego i budowanego ) przewidziano kompleks boisk z bieżnią lekkoatletyczną oraz tereny rekreacyjne. Całość kubatury nowego budynku wynosić będzie blisko 21 tysięcy m2.
- O inwestycji tej mówiło się od kilku lat – informuje Grzegorz Bulenda, dyrektor raciborskiego poprawczaka – i z niecierpliwością czekaliśmy na jej rozpoczęcie. Utrzymywanie obecnie zajmowanego przez nas budynku stawało się coraz bardziej nieekonomiczne, ponieważ jest to budynek wiekowy i wymaga sporych nakładów finansowych. Nigdy nie był też budowany z myślą o specyficznych wymaganiach takiej placówki jak nasza – dodaje Bulenda. Od 1894 roku była to siedziba Sądu Krajowego, a po wojnie, przez krótki okres, polskiego sądu okręgowego.
Niewątpliwym ułatwieniem dla pedagogów poprawczaka będzie scentralizowanie wszystkich obiektów placówki w bezpośrednim sąsiedztwie. Zniknie tym samym potrzeba codziennego przemarszu wychowanków na zajęcia warsztatowe – obrazek charakterystyczny dla Raciborza, który wciąż jest jedyną placówką w Polsce z warsztatami oddalonymi od macierzystego budynku. Niewątpliwym wsparciem dla działań wychowawczych i sportowych będzie posiadanie własnego kompleksu obiektów sportowych i rekreacyjnych – dotąd wychowankowie zmuszeni byli korzystać z gościny okolicznych szkół.
Ale przeprowadzka do nowej siedziby budzi też pewne obawy.
- Obecna lokalizacja zakładu w ścisłym centrum miasta w znacznym stopniu osłabiała poczucie izolacji wychowanków – dodaje zastępca dyrektora, Andrzej Tomczyk - Niejako naturalnie byli oni włączeni w codzienny rytm funkcjonowania miasta. Zakład w nowym miejscu będzie znacznie lepiej zabezpieczony, dlatego pojawi się pełny monitoring i ogrodzenie – zabezpieczenia w niewielkim zakresie funkcjonujące w budynku przy ul. Wojska Polskiego. Tym samym może pojawić się niebezpieczeństwo poczucia izolacji u wychowanków od funkcjonowania w środowisku lokalnym, wzrost poczucia zamknięcia i stałej kontroli. Zdaniem Tomczyka kompetentna i doświadczona kadra placówki poradzi sobie z tym wyzwaniem, a recepta wydaje się prosta: jak najwięcej zajęć poza murami placówki, jak najwięcej wycieczek i pełnego udziału w kulturalnym i sportowym życiu Raciborza.
A.T.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany