Związki Rafako mają jeszcze nadzieję. Apelują o wycofanie wniosku o upadłość
- Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, którym los RAFAKO nie jest obojętny, o podjęcie wszelkich możliwych działań by ocalić Zakład przed zniszczeniem oraz by nie robić z ratowania RAFAKO areny walki politycznej, bo to nigdy nie było naszym celem. Dobro obywateli nie ma barw politycznych i zachęcamy do licznego udziału w NWZA wszystkich akcjonariuszy oraz mediów - piszą związkowcy.
Pismo wysłano do: Do: Zarządu i Rady Nadzorczej Rafako S.A., PBG S.A., Obllgatarluszy PBG S.A., PFR TFI S.A., KUKE S.A., Eko-Okna S.A. ARP S.A., PKO BP S.A., PZU S.A., BGK, mBank S.A, JSW Koks S.A., Allor Bank S.A. oraz wszystkich niewymienionych Akcjonariuszy i Wierzycieli.
Do wiadomości: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju I Technologii
OM NSZZ „SOLIDARNOŚĆ" RAFAKO S.A.
NSZZPZP RAFAKO S.A.
ZZP RAFAKO S.A.
Apel organizacji związkowych Rafako S.A.
Szanowni Państwo,
Decyzją Zarządu Rafako S.A. z 26 września 2024 r., po 75 latach działalności ważą się losy dalszego istnienia naszego Zakładu, zasłużonego i uznawanego tak w Polsce jak i daleko poza granicami kraju. Złożonym w Sądzie wnioskiem o upadłość położono na szali jego przyszłość a tym samym przyszłość wielu związanych z nim ludzi, którzy nie potrafią zrozumieć, że dziwne dla nich partykularne interesy mogą już wkrótce wymazać RAFAKO z gospodarczej mapy Polski.
Nie możemy przejść obojętnie wobec pozbawionego racjonalności (dla tych wszystkich, którzy znają kompetencje i potencjał Zakładu) szkodliwego społecznie i gospodarczo działania, podejmowania ważkich decyzji bez oglądania się na dobro wspólne.
Dzisiaj jest już bardzo późno ale nadal nie jest jeszcze za późno, by RAFAKO uratować. Dzisiaj jest jeszcze możliwe wycofanie wniosku o upadłość! Trzeba tylko chcieć to zrobić, chcieć się porozumieć!
Apelujemy do Zarządu oraz wszystkich podmiotów, prywatnych i państwowych, od których zależy przyszłość Spółki - usiądźcie do negocjacyjnego stołu, wypracujcie porozumienie ponad dzisiejszymi podziałami ze względu na różnice interesów! To jedyna, słuszna droga! Tylko dalsza działalność RAFAKO gwarantuje wszystkim odzyskanie choć części pieniędzy a pracownikom spokojną przyszłość! Wezwanie syndyka oznacza tylko jedno - wszyscy zostaniemy z niczym!
Czas ucieka bardzo szybko. Podejmijcie raz jeszcze wysiłek przywrócenia RAFAKO na właściwe tory dla dobra ogółu! Mamy świadomość, że nie jest to łatwe ale to nie oznacza, że niemożliwe. Trudno oczekiwać, że już jutro pojawi się tak wyczekiwany inwestor, ale można stworzyć w miarę szybko sprzyjające warunki, by go zachęcić. Przy braku środków na obsługę obowiązującego układu, można przecież wystąpić o jego zmianę zgodnie z art. 173 Prawa restrukturyzacyjnego. Oczywiście wymaga to zgody wierzycieli, ale to na pewno lepsze rozwiązanie niż pozostanie z niczym. Dodatkowo dobrze prosperujące RAFAKO to zyski, które zapewnią spłatę zadłużenia i godziwą wartość akcji. Warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Na nasz wniosek na 16 października zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafako S.A. Wreszcie zostały przygotowane projekty uchwał, które usuwają wszystkie wprowadzone wcześniej kwestie sporne, będące dla wielu nie do zaakceptowania. W przypadku ich podjęcia, umożliwią zamianę wierzytelności na akcje bez żadnych dodatkowych warunków i uprzywilejowań. To nadal może być pierwszy, bardzo ważny krok na drodze do porozumienia. Mamy nadzieję, że PBG i jego obligatariusze są gotowi na daleko idące ustępstwa względem wcześniejszych decyzji oraz że spółki Skarbu Państwa z grupy PFR zechcą aktywnie włączyć się w proces ratowania RAFAKO.
Zwracamy się także do Przewodniczącego Rady Nadzorczej Rafako S.A., Pana Piotra Zimmermana, który pod koniec ubiegłego roku oświadczył, że oczekiwania Rady Nadzorczej są niezmienne: wyprowadzenie Spółki na prostą, oddłużenie jej z jednoczesnym zapewnieniem finansowania, zachowanie know-how Rafako i uratowanie miejsc pracy, a co za tym idzie zapewnienie bezpiecznej przyszłości pracowników. Panie Przewodniczący, mamy te same oczekiwania! Złożenie wniosku o upadłość na pewno nie jest drogą do tego celu.
Wnioskowaliśmy o jeszcze jeden punkt porządku obrad na Walnym, o zmiany w składzie Rady Nadzorczej, który nie został uwzględniony. Dlatego zwracamy się do Pana z prośbą, by zgodnie z naszym wnioskiem z opublikowanego oświadczenia z dnia 11 września 2024 r., zaoferować podmiotom z grupy PFR szerszą reprezentację w Radzie Nadzorczej dla większej kontroli nad Spółką, co w naszej ocenie byłoby gwarancją dla wszystkich interesariuszy na ochronę ich majątku oraz pomyślny przebieg procesu restrukturyzacji. Istnieje bowiem duże ryzyko nagłej likwidacji PBG S.A., co może w przyszłości być problemem. Liczymy również, że Zarząd Spółki jest gotów już dziś przedstawić wierzycielom i akcjonariuszom wiarygodny plan na wyprowadzenie Spółki na prostą i sposób na odzyskanie dodatnich kapitałów, a więc argumenty, które przekonają, że stabilna kontynuacja działalności jest możliwa.
Apelujemy do wszystkich osób i instytucji, którym los RAFAKO nie jest obojętny, o podjęcie wszelkich możliwych działań by ocalić Zakład przed zniszczeniem oraz by nie robić z ratowania RAFAKO areny walki politycznej, bo to nigdy nie było naszym celem. Dobro obywateli nie ma barw politycznych i zachęcamy do licznego udziału w NWZA wszystkich akcjonariuszy oraz mediów.
Nie zmarnujmy tej szansy! Kolejnej już nie będzie! Nie dopuśćmy do tego, by Polak był znowu mądry po szkodzie!
Komentarze (13)
Dodaj komentarz