Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 września 202415:39

Wody Polskie zwiększyły odpływ ze zbiornika Racibórz. Służby spodziewają się dużej fali na Odrze [FOTO z drona i WIDEO]

Wody Polskie zwiększyły odpływ ze zbiornika Racibórz. Służby spodziewają się dużej fali na Odrze [FOTO z drona i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Na wlocie do zbiornika, na wysokości gminy Krzyżanowice, spodziewane jest 2800 m sześc. na sek. Mimo ładnej pogody, zagrożenie nie mija.

Po ulewach raciborzanie wykorzystali słoneczną pogodę, by śledzić to, co dzieje się na zbiorniku Racibórz. Obiekt, największy tego typu w kraju, mający chronić dorzecze Odry aż do Wrocławia, pracuje od wczesnego ranka 15 września. Powoli się napełnia. Może przyjąć 185 mln m sześc. wody.

- Informujemy, iż w chwili obecnej dokonywany jest zwiększony odpływ ze Zbiornika Racibórz Dolny celem osiągnięcia odpływu około 1210 m3/s. O dalszych ustaleniach będziemy informować odrębnym komunikatem - podały przed 13.00 Wody Polskie. Dla Raciborza oznacza to bezpieczny poziom około 7 m.

Służby kryzysowe spodziewają się na wlocie zbiornika około 2800 m sześc./sek. To więcej niż w 1997 r.

Zbiornik Racibórz rankiem 15.09.2024 r.

Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze Wód Polskich w Gliwicach. Aktualizacja z dnia 15.09.2024 r., godz. 12.00

Utrzymują się trudne warunki na ciekach i zbiornikach wodnych województwa śląskiego i opolskiego. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach intensyfikują czynności terenowe i podejmują interwencje oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Kontrolują również prawidłowe działanie urządzeń hydrotechnicznych, obsługując m.in. zbiorniki, jazy, pompownie.

Aktualnie w Regionie Wodnym Górnej Odry utrzymują się stany alarmowe, które odnotowane zostały na piętnastu posterunkach wodowskazowych: Jarnołtówek (rz. Złoty Potok), Prudnik (rz. Prudnik), Racławice Śląskie (rz. Osobłoga), Branice (rz. Boczne koryto Opawy), Dobra (rz. Biała), Krapkowice (rz. Odra), Grabówka (rz. Bierawka), Bojanów (rz. Psina), Krzyżanowice (rz. Odra), Chałupki (rz. Odra) oraz Ruda Kozielska (rz. Ruda), gdzie utrzymują się trendy rosnące. Alarmowy stan wód przekroczony został na wodowskazach Olza (rz. Olza), Racibórz-Miedonia (rz. Odra), Cieszyn (rz. Olza) oraz Gliwice (rz. Kłodnica). Tutaj utrzymuje się trend malejący. Ponadto, odnotowane zostały trzy stany ostrzegawcze na posterunkach wodowskazowych Kamionka (rz. Stradunia, trend rosnący), a także Opole-Groszowice i Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend rosnący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stany alarmowe przekroczone zostały na piętnastu wodowskazach: Goczałkowice (rz. Wisła), Bojszowy (rz. Gostynia), Jeleń (rz. Przemsza), Brynica (rz. Brynica), Piwoń (rz. Przemsza) i Jawiszowice (rz. Wisła), gdzie występuje trend rosnący. Ponadto, stan alarmowy został odnotowany na posterunkach wodowskazowych Ustroń-Obłaziec (rz. Wisła), Górki Wielkie (rz. Brennica), Skoczów (rz. Wisła), Podkępie (rz. Wapienica), Czechowice-Bestwina(rz. Biała), Czechowice-Dziedzice (rz. Iłownica), Szabelnia (rz. Brynica), Kozłowa Góra (rz. Brynica) oraz Pszczyna (rz. Pszczynka). Tutaj obserwowany jest trend malejący i niezmienny.

W województwie opolskim do poziomu krytycznego zbliża się stan wód w zbiorniku Jarnołtówek. Po nocnych opadach deszczu i dopływie do zbiornika wody przelewają się wód przez przelew boczny korony zapory, mimo że urządzenia zrzutowe zbiornika są sprawne i pracują cały czas. Wody Polskie w Gliwicach informują, że przebywanie w pobliżu obiektu wiąże się z zagrożeniem. Sytuacja poniżej zapory zbiornika w korycie rzeki Złoty Potok również jest trudna. Dalszej erozji ulegają brzegi potoku poniżej zapory.

W województwie śląskim ze względu na trudną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w dniu 14 września 2024 r. o godzinie 18:00 Prezydent Miasta Gliwice ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie Miasta Gliwice obowiązujący do odwołania. Również w sobotę 14 września 2024 r. alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od godziny 14:00 ogłosił Starosta Raciborski. Alarm obowiązuje na terenie gmin powiatu raciborskiego: Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik. Dziś w godzinach porannych alarm przeciwpowodziowy ogłosił Starosta Bielski, który obowiązuje na terenie gmin powiatu bielskiego: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. W tym rejonie ze względu na wysoki poziom rzek i zalania przeprowadzona została ewakuacja mieszkańców, między innymi Czechowic-Dziedzic.

W posiedzeniach WCZK oraz powiatowych uczestniczą przedstawiciele PGW WP, będąc do dyspozycji służb zarządzania kryzysowego.

Wody Polskie w Gliwicach informują, że na zbiornikach wielofunkcyjnych znajdujących się na obszarze naszego działania zachowana pozostaje rezerwa powodziowa, często większa niż wymagana (m. in. zbiornik Wisła Czarne – 103%, zbiornik Turawa – 215%, zbiornik Przeczyce 441%). Część zbiorników korzysta z przygotowanej rezerwy przyjmując nadmiar wód z koryt rzecznych. W pozostałych zbiornikach rezerwa będzie pożytkowana wraz z dopływem do nich. Ponadto, dziś około godziny 4:20 uruchomiony został Zbiornik Racibórz Dolny, który rozpoczął piętrzenie wezbranych wód na rzece Odrze. Niezmiennie razem z tym obiektem pracuje Polder Buków, również przyjmując nadmiar wód (w części niesterowalnej i sterowalnej). Wszytskie zbiorniki wielofukcyjne w zarządzie RZGW w Gliwicach są w pełni sprawne i pracują prawidłowo, urządzenia upustowe i inne sterowalne mechanizmy są czynne i podejmują pracę.

W zbiorniku Krzanowice działa przelew boczny z uwagi na poziom wód.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.

Autor: red., fot. waw, lotnicze Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 grudnia 202407:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Kolejny weekend adwentu dostarczy wielu ciekawych doznań. Sprawdź, co będzie działo się w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.