W Krowiarkach jak w Ziemi Świętej. Winobranie 2023 [FOTO i WIDEO]
![W Krowiarkach jak w Ziemi Świętej. Winobranie 2023 [FOTO i WIDEO] W Krowiarkach jak w Ziemi Świętej. Winobranie 2023 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Grupa przyjaciół, niewielka winnica i po słonecznym końcu lata winobranie na ziemi raciborskiej, ale za to w strojach z czasów, kiedy Jezus chodził po Galilei.
Winnica w Krowiarkach zajmuje pole w gospodarstwie rodzinnym Bolików. W rolę właścicieli i nadzorców winobrania wcieli się bracia Szymon i Tomasz. Do pracy stawiła się grupa ich znajomych i przyjaciół. Warunek był jeden – stroje jak w starożytności. Wynagrodzeniem była sarnina z baranem w soczewicy i kapka wina z pierwszego winobrania sprzed dwóch lat.
Ziemia raciborska nie ma takich tradycji winiarskich jak położone na południu Morawy. Liczne wzmianki źródłowe wskazują jednak, że w zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, w rejonie Raciborza uprawiano winorośle. W 1345 roku papież Klemens VI zatwierdził przywileje i wziął pod swoją opiekę posiadłości dominikanek -raciborskich. Wśród ich dóbr wymieniono winnice. Z 1642 roku pochodzi wzmianka o zagrodzie z domkiem, nazywanym Winnica. Posiadłość położona była w Starej Wsi i należała do raciborskiego dominikanina Alanusa Sulika. Wino produkowali cystersi z Rud. Pozostała po nich Winna Góra w Zwonowicach.
W XIX wieku Racibórz stał się znany za sprawą winiarni Przyszkowskich, choć tu akurat przywożono a następnie rozlewano węgierskiego Tokaja. Przyszkowscy byli znani w całych Niemczech, ciesząc się nawet tytułem dostawców na dwór cesarski.
Dziś produkcja wina na ziemi raciborskiej ma charakter hobbystyczny, na własne potrzeby.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany