Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 września 202320:28

List otwarty do Prezydenta Miasta Racibórz. Konfederacja o jawnej agitacji wyborczej

List otwarty do Prezydenta Miasta Racibórz. Konfederacja o jawnej agitacji wyborczej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Zwracam się do Pana z poważnymi zastrzeżeniami dotyczącymi zachowań publicznych oraz przestrzegania przepisów prawa w kontekście zbliżających się wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - pisze Marek Songin, raciborski kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość w komunikacie przesłanym do mediów.

List otwarty do Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego

Szanowny Panie Prezydencie

W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej na terenie Miasta Racibórz plakatów, bilbordów i banerów z wizerunkiem Prezydenta Miasta Racibórz wraz z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego w okresie przedwyborczym, tj. przed ogłoszeniem terminu wyborów, które miały promować ww. osoby, zwracam się do Pana z poważnymi zastrzeżeniami dotyczącymi zachowań publicznych oraz przestrzegania przepisów prawa w kontekście zbliżających się wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały wyznaczone na niedzielę 15 października 2023 roku.
W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 sierpnia 2023 roku w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a termin wyborów został wyznaczony na niedzielę 15 października 2023 roku.

Jak Pan doskonale zdaje sobie sprawę, w dniu 10 sierpnia 2023 roku został utworzony Komitet Wyborczy PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, który jest odpowiedzialny za promowanie kandydatów z ramienia Partii PiS w Okręgu Wyborczym nr 30. Zgodnie z przepisami prawa, wszystkie materiały promujące kandydatów który były sfinansowane i opublikowane przed tym terminem powinny być usunięte.

Niemniej jednak, plakaty, bilbordy i banery z wizerunkiem Wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego nadal znajdują się w przestrzeni publicznej Miasta Racibórz, a brak wyraźnego oznaczenia pochodzenia tych materiałów narusza przepisy Kodeksu Wyborczego. Przepisy te jasno stanowią, że wszelkie materiały wyborcze muszą zawierać informacje o komitecie wyborczym i finansowaniu, a to, co zostało wywieszone, nie spełnia tych wymagań.

Powołując się na wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie udziału osób publicznych w kampanii wyborczej z dnia 18 sierpnia 2023 roku, chciałbym przypomnieć, że osoby publiczne, angażujące się w agitację na rzecz komitetów wyborczych, obowiązane są ściśle oddzielać taką działalność od swojej działalności związanej z wykonywaną funkcją publiczną, zawodową, gospodarczą, społeczną, kulturalną itp. Naruszenie tej zasady może prowadzić do wydatkowania na kampanię wyborczą środków przeznaczonych na finansowanie działań niezwiązanych z wyborami, co stanowi naruszenie zasad finansowania komitetów wyborczych określonych w Kodeksie Wyborczym.

Wskazując na wyjaśnienia dotyczące zasad finansowania kampanii wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 roku, Państwowa Komisja Wyborcza jasno wskazała, że taki rodzaj promocji może stanowić ukrytą formę agitacji wyborczej finansowaną ze środków publicznych Miasta Racibórz.

Ponadto, w dniu 3 września 2023 roku, Prezydent Miasta Racibórz wraz z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Pawłem Jabłońskim uczestniczył w miejscowej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu Markowicach. Niestety, taka jawna promocja i agitacja wyborcza przy współudziale Prezydenta Miasta Racibórz w czasie pełnienia zadań publicznych jest nie do zaakceptowania.

Wszystkie działania, które naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrej kultury politycznej oraz mogą być odbierane jako próba obejścia prawa.

W związku z powyższym, apeluję do Pana, szanowny Panie Prezydencie, o zaprzestanie takich działań oraz o natychmiastowe zdjęcie wywieszonych plakatów z wizerunkiem kandydatów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jako przedstawiciel władzy publicznej, Pan powinien być wzorem przestrzegania prawa i zachowania dobrych standardów etycznych w życiu publicznym.

Liczę na Pańskie odpowiednie działania w tej sprawie.

Z poważaniem,
Marek Songin – Kandydat w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 z listy KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Na zdjęciu z 19.08.2023 r. przedstawiciele Konfederacji WiN zbierają podpisy na Rynku, Marek Songin drugi od prawej. Temat finansowania kampanii D. Polowego i P. Jabłońskiego z środków miasta Racibórz podjęli również radni, wzywając do zaprzestania tych działań i zwrotu środków przez wiceministra, czytaj: Radni wezwali prezydenta, by zaprzestał finansowania z budżetu miasta kampanii wiceministra Jabłońskiego

Autor: list do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
40
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności25 września 202317:51

Zielona Energia Fest. Ekologiczny projekt w ZSP 4

Zielona Energia Fest. Ekologiczny projekt w ZSP 4 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.