Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport2 czerwca 202208:50

Raciborzanin spełnił marzenie. Pobiegł w Bostonie

Raciborzanin spełnił marzenie. Pobiegł w Bostonie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Maraton w Bostonie to marzenie wielu osób biegających długie dystanse. To legendarny bieg, uważany za najstarszy nie tylko maraton, ale w ogóle najstarszy bieg na świecie. Pierwsza edycja odbyła się już w 1897 roku, czyli rok po I Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Dlaczego więc Maraton Bostoński uchodzi za najstarszy bieg? Chodzi o najstarszy cyklicznie (rokrocznie) odbywający się bieg, A Maraton Bostoński rozgrywany jest od 1897 r. Wyłom nastąpił dopiero w 2020 roku, kiedy to plany organizatorów pokrzyżowała pandemia COVID-19, a bieg odbył się jedynie w wersji wirtualnej (formalnie jednak zachowano numerację i bieg ten był 124. edycją imprezy). Był to pierwszy taki przypadek w historii tego maratonu, choć już ponad 100 lat wcześniej, w 1918 roku w ramach solidarności z żołnierzami walczącymi w na frontach I Wojny Światowej, bieg przeprowadzono nie w tradycyjnej formie, ale w formie sztafety wojskowej. Z kolei w 2013 roku bieg został przerwany z uwagi na zamach bombowy, który odbił się dość szerokim echem na całym świecie. Choć to bieg, który w jakiś sposób zdefiniował podejście do maratonu, to paradoksalnie wyniki osiągane na jego trasie nie mogą być uznawane za oficjalne rekordy w myśl wytycznych World Athletics, gdyż trasa nie spełnia wymogów takich jak odległość startu od mety oraz różnica wysokości. W biegu udział bierze około 30 tysięcy biegaczy. Do tego dochodzi około milion kibiców na trasie.

W tym roku odbywała się już 127 edycja biegu. Dodatkowo był to jubileuszowy 50 bieg, w którym mogły startować kobiety. Wcześniej formalnie nie było to możliwe. Słynne jest zdjęcie, na którym dyrektor biegu próbuje siłą ściągnąć kobietę, która razem z mężczyznami biegnie w Maratonie Bostońskim. Ostatecznie Katherine Switzer, bo to o niej mowa dobiegła do mety, a cała sytuacja miała miejsce w 1967 roku, choć już rok wcześniej Roberta Gibb przebiegła trasę maratonu, tyle, że bez rejestracji i bez numeru startowego, stąd nie została sklasyfikowana.

Dostanie się do Maratonu Bostońskiego, zaliczanego do cyklu Abbott World Marathon Majors, obejmującego sześć najważniejszych światowych maratonów (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork) nie jest sprawą prostą. O ile na pozostałe z szóstki wielkich światowych maratonów można dostać się poprzez losowanie lub przez zakup pakietów z biur podróży, o tyle do Maratonu Bostońskiego można dostać się głównie poprzez kwalifikację czasową.

Pewna pula pakietów jest też przeznaczona dla organizacji charytatywnych. Wymogi kwalifikacyjne są dopasowane do płci i do wieku uczestników, ale pomimo to ich spełnienie nie jest takie proste i wielu chętnych mimo zaliczenia pozostałych biegów z Wielkiej Szóstki ma problemy z zakwalifikowaniem się do maratonu w Bostonie. Dodatkowo w przypadku Maratonu Bostońskiego samo spełnienie limitu kwalifikacyjnego nie daje jeszcze prawa startu, gdyż zależy to od ilości osób, które te minimum spełnią. Jeśli osób tych będzie więcej niż przewidziana przez organizatorów liczba miejsc, do startu dopuszczeni zostaną ci z najlepszymi czasami w danych kategoriach. A ukończenie wszystkich sześciu biegów z cyklu daje wpis na listę Six Star Finishers, a także specjalny medal za ich ukończenie. Powoduje to, że chętnych do startu w biegach z tzw. Wielkiej Szóstki jest kilka, a nawet kilkanaście razy więcej niż pula dostępnych miejsc.

Do Maratonu Bostońskiego zgłosiłem się pod koniec 2021 roku. Nie miałem jednak jakichś bardzo wielkich nadziei, gdyż mój czas kwalifikacyjny był tylko o 1 minutę i 13 sekund lepszy od podanego przez organizatorów minimum, a historycznie trzeba było mieć nieco większy zapas. Trzeba jednak zaznaczyć, że od 2020 roku organizatorzy zaostrzyli wymogi kwalifikacyjne, podnosząc limity w poszczególnych kategoriach o 5 minut, co teoretycznie przy spełnieniu minimum powinno ułatwić zakwalifikowanie się, ale z drugiej strony poziom i ilość biegaczy amatorów zwiększyły się w ostatnich latach, więc wiadomo było, że łatwo dostać się nie będzie. Czas kwalifikacyjny 3:18:47 uzyskałem w maratonie w Nowym Jorku pod koniec 2019 roku, ale z uwagi, na pandemię i niewielką ilość biegów w 2020 roku, organizatorzy wydłużyli okres kwalifikacyjny z 1 roku do 2 lat.

Jakież było moje zdziwienie, gdy 18 listopada 2021 r., organizatorzy ogłosili, że wszyscy, których spełnienie limitów kwalifikacyjnych potwierdzą (pozytywnie zweryfikują) organizatorzy, otrzymają prawo startu w Maratonie Bostońskim. Radości nie było końca. 2 grudnia formalnie otrzymałem od organizatorów potwierdzenie zakwalifikowania mnie do maratonu w Bostonie.

Wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, ale nagle miesiąc wyjazdem zaczęły się perturbacje zdrowotne. Najpierw COVID-19, a później kuracja antybiotykowa związana z usuniętym zębem, stąd jechałem do Stanów Zjednoczonych nieco zestresowany. Jedynym plusem było to, że przed wylotem jako ozdrowieniec zwolniony byłem z wykonywania testów na COVID-19.

Jakby mało było problemów, dzień przed samym maratonem solidnie mnie przemoczyło i przewiało. Na dodatek według zapowiedzi meteorologów w dzień startu rano miało być zaledwie około 3 stopni Celsjusza.

Maraton Bostoński jako jedyny z maratonów z Wielkiej Szóstki odbywa się w poniedziałek (pozostałe maratony są w niedziele). Jest to trzeci poniedziałek kwietnia. W stanach Maine i Massachusetts obchodzi się tego dnia Dzień Patriotów, który upamiętnia bitwy pod Lexington i Concord. W tym roku data ta pokryła się dodatkowo z II dniem Świąt Wielkanocnych, który akurat w Stanach Zjednoczonych nie jest za bardzo obchodzony.

Ogromne wrażenie robi już samo EXPO, czyli stoiska sponsorów i partnerów maratonu, które jest naprawdę sporych rozmiarów. Można się tam zaopatrzyć w różnego rodzaju pamiątki związane z maratonem, zrobić sobie ciekawe zdjęcia, wziąć udział w konkursach czy panelach dyskusyjnych czy pobrać darmowe gadżety i próbki przydatnych biegaczom odżywek i napojów. W hali, w której było EXPO pobierało się również pakiety startowe. To co rzuca się w oczy, to spokój i uśmiech na twarzach wolontariuszy i ogólnie mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy generalnie nigdzie nie widzą problemów i do życia podchodzą na luzie i z dystansem.

W związku z dużą liczbą uczestników (ostatecznie bieg ukończyło prawie 25 tysięcy biegaczy), maratończycy zostali podzieleni na cztery strefy startowe, a każda strefa dodatkowo na około 9 podgrup. Mnie zakwalifikowano do II strefy, która start miała wyznaczony na godzinę 9.25. Maraton W Bostonie jest dosyć specyficzny, gdyż start od mety dzieli dystans ponad 40 km, stąd uczestnicy maratonu dowożeni są na miejsce startu specjalnymi autobusami.

Autobusy dla osób ze strefy II miały odjeżdżać od godziny 7.30, stąd pobudkę zaplanowałem po godzinie 6. Nie powiem, żebym się specjalnie wyspał. Swoje zrobił stres, do tego zimno po przemarznięciu i różnica czasu (w Bostonie jest 6 godzin wcześniej niż w Polsce). W zlokalizowanym w okolicach mety depozycie w specjalnym dostarczonym przez organizatorów worku złożyłem odzież na zmianę po biegu i drogą przez park udałem
się do miejsca, z którego odjeżdżać miały autobusy. Kolejka osób oczekujących na transport była już dosyć duża, na szczęście wszystko szło szybko i sprawnie. W Dzień Patriotów szkoły są nieczynne, stąd maratończyków do miejsca startu przewożą słynne żółte autobusy szkolne.

Po dojeździe do Hopkinton, czyli miejsca, gdzie odbywa się start maratonu, uczestnicy oczekują na start swojej strefy w specjalnie przygotowanej w tym celu wiosce startowej. To ogromna przestrzeń na kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w której można spokojnie oczekiwać na swój start. Organizatorzy przygotowali też dla oczekujących na start maratończyków napoje oraz żele. W wiosce startowej nie można już oddawać rzeczy do depozytu, stąd cała odzież, której biegacze pozbywają się przed biegiem trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących.

Po zrobieniu sobie zdjęcia przy pamiątkowej tablicy z nazwą miejscowości rozpoczynającej bieg i spokojnym relaksie w strefie startowej w grupie poznanych Amerykanina i Norwega udałem się na linię startową, która jest oddalona od wioski startowej o jakieś 800 m. Co ciekawe pogoda zmieniła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ni stąd ni zowąd zaczęło mocno świecić słońce, co uznałem za dobry znak. Po drodze pozbyłem się też zbędnych spodni i bluzy dresowej, za to mój strój startowy wzbogacił się o żółtą - niebieską wstążkę, symbolizującą więź z mieszkańcami Ukrainy. Co ciekawe barwy żółta i niebieska to także od lat barwy maratonu w Bostonie.

Stojąc na starcie czuje się nagły i potężny wzrost adrenaliny. W końcu świadomość, że biegnie się w najstarszym biegu na świecie sprawia, że człowiek czuje się jakoś wyjątkowo. Od początku biegło mi się dobrze, choć cały czas miałem wrażenie, że biegnę za szybko i że w końcu przyjdzie mi za to zapłacić. Trasa maratonu w Bostonie jest o tyle specyficzna, że mało jest na niej płaskich odcinków, zazwyczaj biegnie się lekko w górę lub w dół. Na szczęście spadek terenu jest większy niż wzrost. Przez większość trasy biegnie się poprzez mniejsze miejscowości, pomimo to na trasie jest dosyć sporo kibiców, którzy nie tylko dopingują biegaczy, ale i częstują ich różnymi przekąskami i napojami,

Najbardziej charakterystycznym miejscem na trasie jest punkt znajdujący się w okolicach półmetka (21 km), na którym uczestnikom kibicują uczennice collegu z Wellesley, które z ochotą dają się całować wszystkim chętnym maratończykom. Na punkcie panuje duży hałas, a dziewczyny słychać już z daleka.

Kilkakrotnie na trasie mijałem też Polaków, z którymi zawsze zamieniłem kilka zdań, życząc im powodzenia w biegu.

Wyzwanie czeka na biegaczy w okolicach 30 km. Znajdują się tam cztery podbiegi z najsłynniejszym około 800-metrowym Wzgórzem Złamanego Serca (Heartbreak Hill), którego nazwa pochodzi od tego, ze na tym podbiegu Ellison „Tarzan” Brown w 1936 roku dogonił Johnny’ego Kelley’a, co gazety podsumowały pisząc, że Ellison „złamał mu serce”). Ostatnie kilometry maratonu przypadają na Boston. Biegło mi się nadal bardzo dobrze, a na 34 km przybiłem chyba z kibicami najwięcej piątek w życiu.

Od 35 km maraton dal mi się już jednak mocniej we znaki i tempo na ostatnich kilometrach nieco już mi spadło. Biegłem już wówczas siłą rozpędu i świadomością, że do mety zostało już tak niewiele. Pomimo to był to już taki moment, kiedy każdy kilometr zaczynał się nieco dłużyć.

W końcu udało mi się dotrzeć na metę. Pojawiła się wówczas ogromna radość z tego, że udało mi się ukończyć bieg mimo różnych perturbacji i zmęczenia. Wkrótce na mojej szyi zawisł medal z jednorożcem, którego wizerunek od lat znajduje się na medalu Maratonu Bostońskiego. Maraton udało mi się ukończyć w bardzo dobrym, zważając na moje wcześniejsze problemy zdrowotne czasie 3:22:21.

Na mecie jeszcze seria zdjęć z polską flagą i grupą spotkanych na trasie biegu Polaków, mieszkających w Stanach Zjednoczonych, kilka zdjęć zrobionych przez oficjalnych fotografów maratonu, odbiór pakietu z jedzeniem i piciem i można udać się po odbiór rzeczy z depozytu. Zmęczenie po tak dużym wysiłku jest spore, ale radość jeszcze większa. Za to wrażenia i emocje z samego biegu są wręcz nie do opisania.

Autor: materiał nadesłany/Krzysztof Jeremicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202212:41

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Policjanci z raciborskiej prewencji zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który mając przy sobie tasak straszył przypadkowego przechodnia, a następnie groził stróżom prawa. Teraz mieszkaniec Raciborza za swoje negatywne zachowanie może spędzić nawet 3 lata w więzieniu - informuje KPP.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, escape room, sale do ćwiczeń, balowa a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.