Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 lutego 202210:06

Piłkarze i działacze Unii Racibórz wysłali list do radnych. Lenk: ta spółka to kuriozum

Piłkarze i działacze Unii Racibórz wysłali list do radnych. Lenk: ta spółka to kuriozum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Tak były prezydent określił funkcjonowanie Unii Racibórz jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Publikujemy obszerny list piłkarzy i działaczy Unii Racibórz.

Były prezydent nawiązał do obaw radnych, artykułowanych w momencie, kiedy prezydent Dariusz Polowy proponował utworzenie spółki komunalnej - klubu. Rada dała jednak na to zgodę. Potem okazało się, że Unia generuje straty, a lwia część jej przychodów to miejskie dotacje. Pojawił się też problem z boiskiem. Środowisko zgłosiło apel o obiekt ze sztuczną murawą. Odbyło się szereg spotkań. Klub i prezydent widzą ją w miejscu obecnej, przy Srebrnej. Rządząca większość Razem dla Raciborza oraz Radni Niezależni M. Fity chcieli jej najpierw przy Zamkowej, na zapleczu aquaparku, potem na Płoni, ale na sąsiednim terenie, tak by pozostawić obecną murawę. Do budżetu wpisano 1,2 mln zł na ten cel. Trwają rozmowy z właścicielami działek niezbędnych do inwestycji.

Wczoraj, podczas omawiania zmian w budżecie, pojawił się wątek listu, jaki działacze klubu wystosowali do radnych. Pełną treść datowanej na 20 lutego korespondencji prezentujemy poniżej. Nie podjęto żadnych decyzji, ale w ławach rządzącej większości pozostał niesmak. Krytyczny był były prezydent. Jego zdaniem, tworzenie klubu spółki bez majątku to nonsens. Przypomniał, że klub ma zabiegać o to, co zapisano w umowie spółki. Nie krył zdumienia treścią pisma. - Niech prezes Paruzel sobie wybuduje boisko i zadba o własną bazę - skwitował. - To jakiś szczyt - zakończył.

Racibórz, dnia 20 lutego 2022 roku


Pan
Dariusz Polowy
Prezydent Miasta Racibórz

Radni
Rady Miasta Racibórz

APEL UNII RACIBÓRZ o oddanie do użytku pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną w 2022 roku!

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni Rady Miasta Racibórz.

Ponieważ stale nosimy w sobie pewność, o konieczności posiadania pełnej infrastruktury sportowej w mieście tej wielkości, dlatego z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy zapowiedź budżetu Miasta Racibórz na rok 2022. To zaskoczenie jest spowodowane brakiem ujęcia w nim budowy pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną. Z jednej strony można się do tego z perspektywy ponad dekady przyzwyczaić, bo temat ten kolejny już raz przerasta rządzących, ale tak oczywistego i coraz bardziej doskwierającego braku po prostu nie da się zaakceptować.

Dlatego dalej stoimy na stanowisku, że jedyną realną, najszybszą, najbardziej ekonomiczną lokalizacją dla takiego boiska jest obiekt przy ulicy Srebrnej 12. A powinno tam ono powstać w miejscu aktualnie usytuowanego boiska trawiastego. Dlaczego tak właśnie uważamy? Poniżej w kilku punktach to przedstawiamy.

1. Czy jest lepsza lokalizacja dla takiego boiska?
Od wielu lat nikt nie potrafi przedstawić realnej lokalizacji, która jednocześnie nie będzie kolidować z innymi obiektami oraz jest własnością inwestora, czyli Miasta Racibórz. Obiekt na Srebrnej jest w całości terenem miejskim. Bez potrzeby wykupu dodatkowego gruntu, nie jest wymagana zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, teren nie koliduje z innymi obiektami użyteczności publicznej, z budownictwem mieszkaniowym. Posiada on niezbędne zaplecze socjalne (szatnie) oraz funkcjonuje na nim parking. Dojazd do obiektu jest dogodny dla każdego mieszkańca miasta, a także miejscowości ościennych – lada moment zostanie przecież otwarta nowa obwodnica miasta, która z nim sąsiaduje. Są plany kolejnych inwestycji drogowych w tym rejonie miasta Racibórz. Dojazd do tego piłkarskiego kompleksu sportowego już jest dobry, a będzie idealny.

2. Mamy gotową dokumentację projektową.
Miasto Racibórz posiada opracowaną dokumentację projektową, bo takowa już istnieje. Wydano na nią pieniądze. Co prawda kolejna opieszałość rządzących spowodowała, że zawarty w niej kosztorys jest już tylko … pięknym wspomnieniem, ale dokumentacja jest wykonana.

3. Likwidacja naturalnej murawy?
Syntetyczna murawa ma umożliwić trenowanie w całym roku kalendarzowym. Na terenie miasta znajduje się wystarczająca ilość boisk z naturalną trawiastą murawą, które wykorzystywane są okresowo i spełniają swoją funkcję. Najlepszej jakościowo murawy syntetycznej nie wstydzą się uznane kluby w wielu krajach europejskich do tego stopnia, że rozgrywane są na niej mecze Ligi Mistrzów (Berno) czy reprezentacji narodowych (Helsinki). Boisko ze sztuczną nawierzchnią ma prawie każda Akademia Piłkarska w Polsce a Racibórz znowu jest w tyle.

4. Podobno zawodnicy nie chcą grać na sztucznej trawie?
Stanowisko trenera drużyny seniorów i zawodników jest jednoznaczne – jeśli będzie to trawa syntetyczna najnowszej generacji, to na takim boisku chcemy grać oraz trenować przez cały rok. Jako doskonały przykład podawane jest tutaj boisko w Myszkowie, na którym zawodnicy Unii mieli ostatnio przyjemność rywalizować. W takim samym tonie wypowiadają się trenerzy grup młodzieżowych. Trawa syntetyczna nowej generacji jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem na stadionach sportowych. W kilkudziesięciu klubach zawodowych od Hiszpanii po Skandynawię jest ona umieszczana na płycie głównej obiektu, gdzie wcześniej była naturalna trawa. Jej niewątpliwą zaletą jest niecodzienna wytrzymałość pozwalająca na nieprzerwane użytkowanie. Trawa naturalna z natury rzeczy, aby spełniała swoje właściwości, może być użytkowana przez maksymalnie kilka godzin tygodniowo. Dla nawierzchni syntetycznej nie ma takiego ograniczenia i może być z powodzeniem użytkowana przez kilkanaście godzin dziennie.

5. Boisko będzie nie tylko dla Unii.
Gdziekolwiek boisko zostanie zlokalizowane, trzeba będzie ustalić kto i kiedy ma z niego korzystać, dlatego ulokowanie go na Srebrnej nie będzie dodatkowym problemem. Raciborskie kluby jakiś czas temu podpisały porozumienie o wspólnym udostępnianiu obiektów i Unia nie ma zamiaru się z tego wycofywać. Środowisko Unii właśnie na to liczy najbardziej: że obiekt będzie codziennie tętnił życiem w pełnym wymiarze czasowym. Finalnie tego typu obiekt będzie własnością miasta, a nie któregoś z klubów zlokalizowanych na jego terenie.

6. Ekonomia.
Jesteśmy trenerami, piłkarzami, działaczami i sympatykami piłki nożnej, ale jesteśmy również mieszkańcami Raciborza. Wiemy, że każda dziedzina życia w mieście wymaga nakładów finansowych. Oczekujemy budowy boiska, ale rozumiemy również, że finanse miasta są ograniczone. Stale rosnące ceny usług i materiałów sprawiają, że każde opóźnienie w podjęciu tej decyzji będzie skutkowało uzupełnieniem kolejnych środków finansowych. Dlatego lokalizacja na Srebrnej jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie i w najmniejszym stopniu obciąża budżet miasta. W środowisku piłkarskim co jakiś czas pojawiają się inne lokalizacje, ale bliżej im do mrzonek – bo czy miasto w obecnej sytuacji stać na wydatek rzędu 10-15 milionów związanych z jakimiś abstrakcyjnymi lokalizacjami – niż do realnych i faktycznych realizacji. Długofalowo boisko ze sztuczną nawierzchnią jest także tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne. Oszczędność wody, bez potrzeby koszenia i innych kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych to ewidentne korzyści.

Czy stać nas na kolejne stracone lata i ciągłe, jałowe dyskusje o boisku? W ostatnich latach miejscowości zdecydowanie mniejsze od Raciborza oddawały, takie oczywiste obiekty sportowe do użytku nie dywagując na ten temat ponad dekadę. Myszków 30 tysięcy mieszkańców, Radlin 17 tyś, Głuchołazy 10 tyś, Głogówek 5 tyś. A w Raciborzu dla odmiany trenerzy i zawodnicy stale są zmuszeni przemierzać długie trasy, aby móc w okresie przygotowawczym rozegrać mecz kontrolny na boisku to umożliwiającym. Rodzice stale zmuszeni są do udzielenia odpowiedzi na “klasyczne” już pytanie: dlaczego znowu gdzieś jedziemy, dlaczego my nie możemy zagrać sparingu u siebie?

Jest przykro, kiedy zdolni zawodnicy po zakończeniu szkoły podstawowej opuszczają Racibórz, kontynuując szkolenie w innych klubach, których baza nie jest tak uboga i mizerna.
Jest duże i realne ryzyko, że kiedy dziecko już wyjedzie do Bielska-Białej, Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy Łodzi to nie powróci już do Raciborza. Zgłaszające się po zawodników kluby oferują przejście do szkoły średniej, gwarantując jednocześnie doskonałe warunki do treningu.

Dlatego oczekujemy podjęcia jednoznacznych, szybkich i zdecydowanych działań, których realnym efektem będzie oddania do użytku boiska z syntetyczną nawierzchnią w roku bieżącym, czyli w 2022 roku.

unia4

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202219:50

Kryzys bez precedensu. Polowy u Morawieckiego

Kryzys bez precedensu. Polowy u Morawieckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
źródło: KPRM
Aktualności6 października 202208:34

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO]

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności6 października 202218:26

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. TBIT/pixabay.com
Aktualności5 października 202208:52

Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Odrzańskiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Odrzańskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności7 października 202209:43

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: KPP Racibórz, fot. policja.pl
Reklama
Aktualności6 października 202219:14

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera, fot. Artimex RRK, pixabay.com/ckstockphoto i herbert11timtim
Reklama
Reklama
Aktualności7 października 202212:03

Jest termin jarmarku bożonarodzeniowego i nowy regulamin

Jest termin jarmarku bożonarodzeniowego i nowy regulamin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/jarmark 2021
Reklama
Biznes7 października 202210:28

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202212:07

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Kultura i edukacja5 października 202222:17

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Danuta Płaczek
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Reklama
Aktualności5 października 202212:18

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
PUP Racibórz, fot. pixabay.com/jarmoluk
Reklama
Aktualności6 października 202217:29

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności6 października 202208:56

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/informacja prasowa spółki
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.