Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 października 202208:58

Urban Lab - pomysł na biznesowe wykorzystanie dworca

Reklama
Racibórz:

"Laboratorium Rozwoju Społecznego - Raciborskie Centrum Rozwoju" - o takim projekcie rozmawiano na poniedziałkowej komisji finansów Rady Miasta.

Początek nowego tygodnia w raciborskim magistracie przebiegał pod znakiem obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Radni zajęli się sprawami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców. Jednym z punktów posiedzenia była prezentacja pt. "Laboratorium Rozwoju Społecznego - Raciborskie Centrum Rozwoju". Przedstawieniem zagadnienia zajął się raciborski przedsiębiorca, Ireneusz Burek.

- Chciałem przekazać, kim jesteśmy i z kim współpracujemy. Śląskie Porozumienie Gospodarcze powstało trzy lata temu. Zaproponowaliśmy połączenie wysiłków na rzecz wzmocnienia Regionalnych Izb Gospodarczych w Subregionie Zachodnim. Zawiązano memorandum polsko-czeskie, po czym przygotowaliśmy program wsparcia gospodarczego regionu. Zdefiniowano w nim trzy obszary, w których powinniśmy współpracować. Naszymi celami są poprawa środowiska, jakości życia i ekologia, poprawa rynku pracy oraz integracja i współpraca gospodarcza. Memorandum podpisało dwanaście samorządów z Polski i Czech skupionych w Subregionie Zachodnim. Miasto Racibórz jako pierwsze podpisało się pod tym memorandum. W ostatnim czasie w Raciborzu zorganizowano specjalną konferencję w czasie której odbywały się spotkania i debaty. Rozmawialiśmy między innymi o sytuacji gospodarczej samorządów Polski i Czech. Obecnie w gronie sygnatariuszy mamy czterdzieści instytucji. Oznacza to, że środowiska gospodarcze utożsamiają się z naszym programem. Przez dwa lata prowadziliśmy szereg rozmów i projektów transgranicznych. Te wszystkie działania pozwoliły dojść do celu, jakim jest powołanie tzw. Urban Labu. Podobne zostały już wprowadzone między innymi w Rzeszowie i Gdyni. Zdaniem ekspertów tworzenie urban labów jest korzystne dla rozwoju kapitału społecznego, wymiany doświadczeń. Rozmawiałem z prezydentem Dawidem Wacławczykiem i wspólnie doszliśmy do wniosku, że w Raciborzu idealnym miejscem na urban lab będzie przyszły dworzec. Nie chcemy jednak czekać dwa lata, bo już teraz widać, że jest zapotrzebowanie. Rozmawiałem już z wieloma instytucjami w Raciborzu i mogę powiedzieć, że jest spore zapotrzebowanie. Wyznaczyliśmy sobie cztery obszary: inkubator innowacji (w edukacji, innowacyjne doradztwo zawodowe, innowacyjne miasto), innowacje społeczne (wsparcie dla nowo powstałych firm i stowarzyszeń, punkt informacyjny dla osób zainteresowanych założeniem działalności), integracja społeczna z obcokrajowcami (punkt informacyjny, wsparcie obcokrajowców), innowacje technologiczne oraz Rac Cafe (fizyczne miejsce pozwalające na spięcie wszystkich wyżej wymienionych). Nie wyobrażamy sobie jednak, by do takiego projektu nie zaprosić partnerów. Obecnie nawiązaliśmy współpracę z Miastem Racibórz, Powiatem Raciborskim, Gminami Powiatu Raciborskiego, Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz wieloma innymi instytucjami z miasta i powiatu. Na zakończenie chciałem powiedzieć, z czym dziś przyszedłem. Chciałem przedstawić wniosek o wpisanie do budżetu na rok 2023 kwoty 250 tys. złotych. Bez funduszy nie możemy pracować. Kwota ta pozwoliłaby na osiągnięcie naszych założeń. Mamy jednak nadzieję, że inni partnerzy również się dołożą, bo pukamy, gdzie tylko możemy – referował I. Burek.

- Nasza współpraca trwa już długo i muszę powiedzieć, że ten program się mocno rozwija. Choćby przez to, że powołano strefę gospodarczą czy to przy Bartka Lasoty, czy 1 Maja. Trzeba też zauważyć, że bez kapitału społecznego nie ma mowy o rozwoju – mówił przewodniczący Mirosław Lenk.

- Strefa jest doskonałym przykładem rozwoju. Ale jeśli już w szkole podstawowej i później w średniej nie podejmiemy odpowiednich kroków, by tych ludzi odpowiednio ukształtować, to o dalszym rozwoju możemy zapomnieć – zauważył Ireneusz Burek.

- Szczególnie cieszy, że współpracę udało się nawiązać z powiatem, a nie zawsze się to udawało – dodał M. Lenk.

Do dyskusji jako pierwsza włączyła się radna Anna Szukalska. - Wszystkie zmiany w zakresie przedsiębiorczości są pożądane. To co pan pokazał, bardzo mi się podobało. To co mamy, powstało jednak za poprzedniej kadencji. Mam jednak wątpliwości co do finansowania. Myślę, że skoro pana instytucja jest stowarzyszeniem, warto byłoby sięgnąć po wnioski z konkursu – stwierdziła radna.

- Dokładnie z takim zapytanie zwróciłem się z do wiceprezydenta Wacławczyka. Nie jestem specjalistą od samorządu i tych ścieżek nie znam. Naszą propozycją jest między innymi zaproszenie do współpracy Inkubatora Przedsiębiorczości, który obecnie jest mało aktywny, ogranicza się jedynie do konsultacji. Jeśli chodzi o formę finansowania, jestem otwarty. Może być złożony zarówno przez samo stowarzyszenie, jak i w partnerstwie – odparł raciborski przedsiębiorca.

- Tutaj inicjatywa jest wyraźnie po stronie podmiotów zewnętrznych, nie miasta. I jeśli mielibyśmy to finansować, to właśnie przez tryb konkursowy – zauważył przewodniczący komisji.

- Kwota jaką przedstawiłem, to nie jest cały potrzebny budżet. Nie powiem, że jest to kropla w morzu potrzeb. Zgłaszamy się jednak do innych partnerów o pomoc. Myślę, że skoro miasto i tak planuje stworzyć takie miejsce na przyszłym dworcu, to wydaje mi się, że najbliższe dwa lata można przeznaczyć na przeprowadzenie eksperymentu, by sprawdzić jak będzie to działać i jak się sprawdzi – mówił Ireneusz Burek.

Radna Krystyna Klimaszewska wyraziła słowa uznania. - Bardzo ładne są priorytety. Środowisko i jakość życia. Wzmacnianie kapitału społecznego też jest niezwykle ważna. Wasza działalność to jasny sygnał dla samorządów, by was wspierać, by wasze działania były jeszcze bardziej prężne. Sama już ponad 20 lat pracuję jako wolontariusz. Chodziłam na wiele różnych spotkań i słyszałam, jakie niektórzy mieli oczekiwania. Co jednak zrobić, by wpłynąć na jakość życia, by w Raciborzu lepiej się żyło? Gra jest warta świeczki, ale chcielibyśmy wiedzieć, jak to zrobić? - pytała radna.

- Takie miejsce jest możliwością konsultowania i wykluwania się nowych pomysłów na miasto. To właśnie one mogą wpłynąć na jakość życia. Kapitał społeczny to przede wszystkim rozwój osobisty każdego mieszkańca. Owoce może przynieść łączenie wysiłków i wiedzy doradztwa zawodowego. To jednak nie etap, który kończy się na etapie szkoły. Dorosły człowiek też może się rozwijać.

To miejsce nie będzie skierowane tylko dla młodzieży. Skorzystać z niego będą mogły osoby szukające prace, małe i średnie przedsiębiorstwa. Praktycznie wszyscy – odparł przedsiębiorca.

- Zauważył pan, że kapitał społeczny jest bardzo ważny. W związku z tym wyszukujmy liderów, którzy w tym pomogą – stwierdziła radna K. Klimaszewska. Radna Anna Wacławczyk pytała o miejsce realizacji pomysłu. – Wspomniał pan, że widział pan odpowiednie miejsce na nowym dworcu, ale szkoda czekać dwóch lat. Gdzie jednak działać do tego czasu? - dociekała. - Widziałbym takie miejsce w miejscu, gdzie obecnie prowadzę działalność. Z końcem roku będę przenosił działalność w inne miejsce, w związku z czym stowarzyszenie mogłoby otrzymać lokal o powierzchni 180 m2, w części już przystosowany do wspomnianego zadania – powiedział Ireneusz Burek.

Przewodniczący komisji na zakończenie dyskusji złożył wniosek o wsparcie działań wskazanych w projekcie Śląskiego Porozumienia Gospodarczego pt. "Laboratorium Rozwoju Społecznego - Raciborskie Centrum Rozwoju". Zgłoszony wniosek poddano pod głosowanie. Dziewięciu radnych głosowało za poparciem. Jeden rajca był nieobecny.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202315:32

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz!

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.