Dwadzieścia lat i jeszcze więcej. Jubileusz współpracy Raciborza i Leverkusen [FOTO]
![Dwadzieścia lat i jeszcze więcej. Jubileusz współpracy Raciborza i Leverkusen [FOTO] Dwadzieścia lat i jeszcze więcej. Jubileusz współpracy Raciborza i Leverkusen [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
W obecności byłych prezydentów Adama Hajduka i Mirosława Lenka, obecny włodarz Dariusz Polowy i Bürgermeister Bernhard Marewski dokonali pamiątkowego wpisu oznaczającego, że miasta chcą dalej współpracować.
Minione dwie dekady zintegrowały wiele środowisk w Raciborzu i Leverkusen, wpisujących się we współpracę kulturalną, edukacyjną, gospodarczą a także turystyczną. Stoją za tym – jak podkreślał prezydent Dariusz Polowy – konkretni ludzie, którym podziękował za inicjatywy i wkład w działania, deklarując, że to, co dotąd wypracowano, będzie kontynuowane.
Na ludzi wskazał też Bürgermeister Bernhard Marewski (Oberbürgermeister Uwe Richrath w ostatniej chwili musiał odwołać przyjazd do naszego miasta), wskazując, że poznanie historii sprzyja wzajemnemu poznaniu oraz obronie wypracowanych wartości, co ma szczególne znaczenie w obliczu wojny na Ukrainie i nieludzkich działań Rosji.
Poza wpisem przedstawiciele miast wymienili się obrazami i słodkościami – do Leverkusen pojedzie widok Rynku z Kolumną Maryjną i kosz lokalnych produktów, w Raciborzu zostanie artystyczna wizja niemieckiego miasta oraz słodkie wyroby z Niemiec, m.in. truskawkowa tonka.
Współpraca Leverkusen z Raciborzem, podobnie jak z Opawą czy niemieckim Roth, ma szczególne znaczenie. Miasta łączy historia, w przypadku Leverkusen powojenna. To tam w 1945 r. trafiło wielu niemieckich uchodźców z Raciborza. Tam zaczęli nowe życie, tam też - obok Roth - na zjazdach gromadziło się raciborskie ziomkostwo. Wielu mieszkańców tego niemieckiego miasta ma raciborskie korzenie. Są tam również zgromadzone liczne pamiątki z przedwojennego Ratibor. Część z nich można zobaczyć na specjalnej wystawie w raciborskim Muzeum, dokumentującej powojenne losy raciborzan.
Wydarzeniu towarzyszył wykład z prezentacją multimedialną dr Renaty Sput pt. „Kamienie milowe historii Śląska”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz