Co dalej z obwodnicą Płonia-Sudół. Radny pyta, prezydent odpowiada

To odcinek planowanej drogi krajowej mającej łączyć węzeł przy Piaskowej z wylotem na drogę krajową nr 45 w rejonie Sudoła.
- Proszę o potwierdzenie, który wariant obwodnicy został wybrany. Jakie poczyniono czynności w zakresie dokumentacji, zezwoleń na realizację wykonania projektu i budowy obwodnicy. Proszę o przedstawienie harmonogramu działań w tej sprawie - to treść wystąpienia do prezydenta radnego Eugeniusza Wyglendy ze Studziennej.
- Preferowany przebieg Wschodniej Obwodnicy Miasta został przedstawiony podczas konsultacji społecznych, które rozpoczęły się 30 listopada 2020 r. Został on również szczegółowo omówiony na spotkaniu z Radnymi Rady Miasta, które odbyło się w dniach 14 i 18 grudnia 2020 r. Opracowana na początku 2022 r. analiza wielokryterialna wraz z analizą finansową potwierdziły słuszność w wyborze dotychczasowego wariantu II B, tj. zielonego jako preferowanego. W II połowie 2021 r. GDDKiA w Warszawie uzgodniła analizę i prognozę ruchu. Na początku 2022 r. zostało złożone do GDDKiA w Katowicach Studium korytarzowe. Na dniach ustalona zostanie data posiedzenia Zespołu Oceny Projektów Inwestycyjnych działającego przy Dyrektorze GDDKiA. Po tym ustalone zostaną dwa przebiegi, które zostaną skierowane do dalszego opiniowania. Po otrzymaniu opinii zespołu złożona zostanie, do właściwego organu ochrony środowiska, dokumentacja środowiskowa - odpowiedział prezydent.
Co zakłada wariant II B?
Urząd Miasta, przypomnijmy, zlecił w 2019 roku przygotowanie dokumentacji koncepcyjno–środowiskowej dla wschodniej obwodnicy Raciborza. Chodzi o odcinek od DK 45 na wysokości Sudoła i Studziennej wzdłuż Płoni do ul. Piaskowej. Opracowanie projektowe obejmuje m.in.:
- opracowanie studium korytarzowego;
- opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego;
- przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia;
- przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.
Opracowania winny zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad standardami. Przygotowuje je Biuro Konsultingowo – Doradcze EUROEKSPERT dr inż. Jacek Seweryński z Wymysłowa za cenę 491 077,50 zł. W listopadzie 2020 r. Seweryński przedstawił cztery warianty trasy.
Wariant IIB. PDF z trzema mapami można pobrać TUTAJ. Plik ma 19 MB.
Pozostałe warianty przebiegu obwodnicy
Przebieg wariantów (11,6 MB)
Raport zaawansowania prac projektowych dla Wschodniej Obwodnicy Raciborza (13.09.2021)
Lista rezerwowa
Obwodnica Raciborza jest na rządowej liście rezerwowej. Dysponując jednak dokumentacją, jak przekonywał wiceprezydent Dominik Konieczny, jest szansa, że znajdzie się na podstawowej. Miasto bierze na siebie prace koncepcyjno-dokumentacyjne, finansowanie zaś rząd poprzez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Kiedy można liczyć na wbicie pierwszej łopaty? Jak dodał wiceprezydent, realna jest przyszła kadencja samorządu 2023-2028. Również projektant założył ukończenie I etapu w 2028 r. W drugim proponuje przedłużenie i włączenie do obwodnicy ul. Łąkowej. W każdym z wariantów konieczne będzie wybudowanie mostu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz