Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

Pożwirowe wyrobiska, dobrze skomunikowane z centrum, przy nowej obwodnicy, z kilkoma akwenami i dużymi połaciami terenów do plażowania, należą do miasta. Dziś teren dzierżawi Polski Związek Wędkarski. Obowiązuje tu zakaz kąpieli, niestety notorycznie łamany. Ten rok był najtragiczniejszy w ostatnich dekadach. Już na progu wakacji utonęły tu trzy osoby. Policja wzmocniła patrole, a w łonie samorządu znów wybuchł spór co do przyszłości żwirowni.

Umierająca Polska Ludowa, siłą czynu społecznego i raciborskich zakładów pracy, postanowiła tu w latach 80. zbudować wielki betonowy basen. Kiedy nastała gospodarka wolnorynkowa z byłych przedsiębiorstw państwowych, a wtedy już prywatnych, przestała płynąć darmowa siła robocza, sprzęt i materiały. Władze miasta próbowały jednak dokończyć inwestycję, ale ostatecznie spasowały. Wszystkich przerażały koszty, m.in. uzdatniania wody. Stare betonowe niecki rozebrano przy okazji budowy wschodniej obwodnicy. Zrobił to wykonawca w zamian za miejsce do parkowania pojazdów.

Pierwsza śmiała wizja innego zagospodarowania żwirowni to słynne Acapulco Jana Osuchowskiego. Na przeszkodzie znów stanęły pieniądze - ponad 20 mln zł, jakie trzeba tu było wydać. W latach 2002-2006 była to ogromna kwota, a lista potrzeba miasta ogromna.

Czytaj: Sen o Acapulco. Śmiałe wizje utopione w śmieciach i betonie [FOTO]

Potem, w związku z planami budowy zbiornika Racibórz, miał się tu przenieść właściciel ośrodka Raj w Nieboczowach. Znów skończyło się na planach, ale nie dyskusjach. Temat żwirowni od trzech dekad co jakiś czas wypełnia samorządowe dysputy.

Nie ominęły również te kadencji. Były wiceprezydent Michał Fita widział tu miejsce na wzór Parku Gród w Jaworznie. Jednocześnie na stole leżała oferta przedsiębiorcy z powiatu raciborskiego, który deklarował zakup terenu i adaptację terenu na Brick Resort - kąpielisko, plaże, marina, amfiteatr, boiska i ciąg gastronomiczny.

Czytaj więcej:

Żwirownie na Ostrogu jak Malediwy. To jest możliwe!

Żwirownie wyceniono na 3,2 mln zł. Prezydent przeciw sprzedaży, ale radni dali zgodę

By do zakupu doszło potrzebna jest nie tylko zgoda Rady Miasta, co zresztą nastąpiło, ale formalne działania zmierzające do przetargu ze strony prezydenta, co do dziś nie miało miejsca, mimo że rządząca w Radzie Miasta większość wpisała do tegorocznego budżetu wpływy ze sprzedaży żwirowni.

- Prezydent pomimo wyrażenia przez Radę Miasta Racibórz w dniu 30.09.2020 r. zgody na sprzedaż działek położonych w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej celem utworzenia ogólnodostępnego kompleksu sportowo -rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów nie podjął działań w tym zakresie. Należy podkreślić, że do UM Racibórz na początku 2020 r. wpłynął list intencyjny przedsiębiorcy zainteresowanego zakupem nieruchomości zainwestowaniem w budowę kompleksu sportowo -rekreacyjnego w wysokości 60 mln złotych - to cytat z uzasadnienia komisji rewizyjnej, która negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium.

- Brak realizacji uchwały Nr XXIII/321/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 30.09.2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działek gruntu położonej w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej – dotyczy działek oznaczonych ewidencyjnie nr 963/883, 907/884, 716/189 i 640/132 k.m. 3 obręb Ostróg. Przedmiotowa nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 40 ha, jest w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona w przeważającej części pod tereny sportu i rekreacji oraz stanowi obszar porośnięty zróżnicowaną roślinnością, łącznie z zadrzewieniami oraz w dużej mierze pokryty wodami stojącymi. Oczekiwanym sposobem jej zagospodarowania, jest utworzenie ogólnodostępnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów wodnych. Jednocześnie informuję, że prowadzone było postępowanie w sprawie geodezyjnego wydzielenia fragmentu działki, będącej częścią kompleksu przy ul. Rudzkiej, opisanej ewidencyjnie nr 963/883, z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej, oznaczonej adresowo ul. Rudzka 74. Postępowanie procedowano z wniosku właściciela przedmiotowej nieruchomości zabudowanej i do czasu formalno-prawnego zakończenia podziału geodezyjnego nieruchomości, nie było możliwości przeznaczenia terenu po byłej żwirowni do sprzedaży. Decyzja w sprawie podziału nieruchomości stała się prawomocna w dniu 31 marca br. Biorąc pod uwagę charakterystykę nieruchomości oraz jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, należy zwrócić uwagę, iż oferta ta jest skierowana do potencjalnego inwestora z konkretnej branży. Popyt na tego typu nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, w odniesieniu do terenów o przeznaczeniu przemysłowym lub mieszkaniowym - to z kolei wyjaśnienie wiceprezydenta Dominika Koniecznego, wyrażone przed głosowaniem nad absolutorium.

Prezydent absolutorium nie dostał, spór pozostał, podobnie jak zarośnięte chaszczami tereny przy Rudzkiej-Grzonki, przy których jeszcze na długo pozostanie zakaz kąpieli, tym bardziej, że miasto pozyskało niedawno ponad 30 mln zł na budowę basenu zewnętrznego przy H2Ostróg (czytaj więcej TUTAJ)

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202221:31

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. pixabay.com/Salamandern
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:29

Złoci medaliści z Rotterdamu wrócili już do Raciborza [WIDEO]

Złoci medaliści z Rotterdamu wrócili już do Raciborza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RTK, fot. Reprezentacja Polskich Strażaków WPFG Rotterdam 2022
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202205:50

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/DajToGłośniej
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.