Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202210:45

Ciemność, widać ciemność. Radny Wierzbicki pisze do starosty

Ciemność, widać ciemność. Radny Wierzbicki pisze do starosty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szereg raciborskich przejść dla pieszych zostało w ostatnim czasie doświetlonych, ale nie to w ciągu ul. Opawskiej, przy rondzie na placu Konstytucji 3 Maja. Temat zgłębiał radny powiatowy Artur Wierzbicki (PO), szef komisji budżetowej.

Do starosty raciborskiego skierował interpelację w sprawie "Oświetlenia światłami LED przejścia dla pieszych na ul. Opawskiej w Raciborzu (DP 3548 S), a dalej sygnalizacji świetlnej na tym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w okolicy ul. Pomnikowej w Raciborzu i kościoła rzymskokatolickiego pw. NSPJ w Raciborzu".

- Zgłaszam potrzebę oświetlenia światłami LED przeJsc1a dla pieszych na ul. Opawskiej w Raciborzu (Droga Powiatowa 3548 S). Przejście znajduje się w okolicy budynku nr 94 na wymienionej wcześniej ulicy. Zamieszczone zdjęcia barwne ilustrują widoczność pieszego na tym odcinku drogi powiatowej po zmroku. Wydaje się, że to przydrożne komercyjne sklepy doświetlają to przejście, nie licząc sprawne światła mijania w każdym samochodzie, który tędy jedzie - czytamy w piśmie.

- Na ulicy Opawskiej w Raciborzu między rondem (zbieg ulic: Opawska, Warszawska, Łąkowa, Marii Skłodowskiej-Curie), a skrzyżowaniem z ul. Pomnikową nie ma oświetlenia ulicznego - analizuje radny. - Trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy oświetlenie z przydrożnych punktów komercyjnych pomaga w nocy dostrzec pieszego, czy przeszkadza oślepiając kierowcę. Jednak dobrze oświetlony w nocy komercyjny punkt Kebab Time (dawny Nazar Kebab) przy ul. Opawskiej 91 w Raciborzu praktycznie wydobywa z mroku przejście dla pieszych, które znajduje się na bardzo ruchliwym odcinku drogi powiatowej.

To przejście dla pieszych znajduje się na ruchliwym trakcie pieszym, z którego korzystają mieszkańcy osiedla na ul. Pomnikowej i innych licznych mniejszych ulic sąsiadujących. Przez wiele lat trwały starania, by zbudować tu przejście z sygnalizacją świetlną wzbudzaną przez pieszych. Trudno teraz jednoznacznie ocenić co zaważyło, że Starostwo Powiatowe w Raciborzu od 2014 roku nie zainwestowało na tym odcinku w bezpieczeństwo na drodze. Temat pozostaje otwarty.

W tym roku pojawiły się informacje, że przy współudziale firmy Eko-Okna S.A., i na jej wniosek, zostanie wyremontowana ul. Wiejska w Raciborzu, która też znajduje się w śladzie DP 3548 S. Nie jest tajemnicą, że zwiększenie przepustowości ul. Wiejskiej będzie miało wpływ na ilość przejeżdżających samochodów w rejonie przejścia na ul. Opawskiej 94 w Raciborzu. W związku z tym zabezpieczenie przejścia dla pieszych wydaje się konieczne. Optymalne jest wybudowanie oświetlonego przejścia dla pieszych, na którym ruch będzie regulowany sygnalizacją świetlną z dodatkową opcją, gdzie pieszy będzie wzbudzał zielone światło, by przejść na drugą stronę ulicy.

Nadmienię, że wnioski o remont ul. Wiejskiej w Raciborzu pojawiały się w interpelacjach radnych powiatowych i miejskich co najmniej od roku 2014. Cenię obecny zarząd za skuteczność.

Mając na uwadze obecny stan bezpieczeństwa na przedmiotowym przejściu dla pieszych i zapowiadany dodatkowy przepływ szybkich pojazdów; działając na rzecz mieszkańców Powiatu Raciborskiego, a szczególnie mieszkańców ul. Pomnikowej i ulic przylegających; proszę, aby na tym przejściu przynajmniej rozważyć niezwłoczne zamontowanie dodatkowego oświetlenia LED. Poprzez dodatkowe oświetlenie LED na przejściu rozumiem, że przy przejściu zamontowane zostaną dwa słupy oświetleniowe z oprawami dedykowanymi dla przejścia dla pieszych. Dodatkowo zainstalowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu, w postaci punktowych elementów odblaskowych - tzw. kocie oczy. Wymienione zostaną ponadto słupki dla znaku informacyjnego przejście dla pieszych (D6) na słupki odblaskowe. Podejrzewam, że w przypadku rzetelnej analizy potrzeb bezpieczeństwa dla tego miejsca zostanie wzięta pod uwagę ilość zdarzeń drogowych i wypadków w obrębie tego przejścia dla pieszych z ostatnich 3 lat (System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych) oraz dane (ostanie dostępne) dotyczące ilości pojazdów w ciągu doby na tym odcinku drogi i ilości pieszych, korzystających z przedmiotowe przejścia w ciągu doby - zakończył radny.

przejscie25012022

Odpowiedź starosty raciborskiego

1. W dokumentacji projektowej dla Przebudowy drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od Placu Konstytucji 3 Maja do ul. Gwiaździstej, od ul. Wandy oraz do rejonu skrzyżowania z ul. Sejmową przewidziano m.in. doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych oprawami oświetleniowymi typu LED (w tym w okolicy budynków ul. Opawska 93,95) na rondzie Placu Konstytucji 3 Maja w Raciborzu. Ponadto przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Pomnikowej z ul. Opawską ustawiono nową latarnię oświetlenia ulicznego z oprawą oświetleniową typu LED.

2. Zgodnie z Projektem docelowej organizacji ruchu znaki pionowe będą posiadać lica z folii odblaskowej typu 2.

3. Przed przejściami dla pieszych na rondzie, znaki D-6 zabudujemy na słupkach odblaskowych a przed pasami dla ruchu pieszych zabudujemy punktowe elementy odblaskowe tzw. kocie oczka.

4. Ze względu na lokalizację omawianego przejścia dla pieszych (obok budynku ul. Opawska 94). w bezpośredniej bliskości ronda Placu Konstytucji 3 Maja, nie ma zasadności zabudowy na tym przejściu dla pieszych sygnalizacji świetlnej wzbudzanej. Każde włączenie sygnału czerwonego dla pojazdów, będzie prowadziło do zatrzymań pojazdów, co spowoduje powstawanie kolejek wjazdu na rondo oraz kolejek na opuszczenie ronda, czyli zmniejszy się jego przepustowość. W obecnej formie funkcjonowania tego przejścia (czyli bez sygnalizacji świetlnej) na tym skrzyżowaniu dróg z ruchem okrężnym, obserwuje się, że korzystanie z przejścia dla pieszych powoduje zatrzymanie potoku pojazdów, tworzenie się kolejek pojazdów, utrudnienie, a nawet chwilowe uniemożliwienie wykonania innych relacji - w tym wjazdu na skrzyżowanie, szczególnie od ul. Opawskiej i ul. Warszawskiej. W przypadku wykonania i użytkowania sygnalizacji świetlnej wzbudzanej, ilość takich sytuacji uległaby zwiększeniu, zwłaszcza w tzw. "godzinach szczytów", a czas blokowanie skrzyżowania zostałby znacznie wydłużony.

- Jednocześnie informujemy, iż zadanie pn. "Przebudowa drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od Placu Konstytucji 3 Maja do ul. Gwiaździstej, od ul. Wandy do rejonu skrzyżowania z ul. Sejmową i od skrzyżowania z ul. Węgierską do działki nr 106 oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od działki nr 59 do drogi wojewódzkiej nr 416", zostało ujęte na liście zadań powiatowych rekomendowanych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i przy współfinansowaniu Miasta Racibórz jest planowane do realizacji w okresie czerwiec 2022 r - listopad 2023 r. - poinformował Grzegorz Swoboda.

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 maja 202215:23

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny przyjęto dziś, 16.05, w godzinach rannych. Po raz ostatni był widziany w sobotę 14 maja.

red., fot. OSP Markowice, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności17 maja 202211:07

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO]

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia w raciborskim Urzędzie Stanu Cywilnego spotkało się dziś osiem par z Raciborza.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności17 maja 202215:10

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Wisienką na torcie będzie wieczorny, warty 40 tys. zł pokaz laserów. Firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies ma na koncie mapping 3D raciborskiego INTRO Festivalu.

red., fot. arch. portalu/INTRO Festival 2019
Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
54
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202219:15

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO]

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nasz sobotni artykuł miał blisko 40 tys. odsłon, a w niedzielę park dosłownie pękał w szwach. Obiekt powstał dzięki unijnemu wsparciu. Dziś mieliśmy okazję zdobyć więcej informacji na jego temat.

(waw)
Reklama
Aktualności16 maja 202208:36

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę (14 maja br.) w ramach „Dnia Otwartego” kilkadziesiąt osób, wśród których dominowały dzieci zwiedziło Przedszkole Terapeutyczne i Szkołę pod szyldem Słonecznej Krainy. Zobaczcie, jak zmienił się budynek dawnej bursy, potem filii SP 15 oraz PWSZ przy Lwowskiej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:24

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali cztery zdarzenia. Działania prowadzono w Nędzy, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202213:36

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO]

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Nędza:

Wielomilionowa inwestycja w gminie Nędza nie tylko odpowiada na wezwania do ochrony środowiska - ochrony czystości wód, ale także otwiera szerokie pole do inwestowania w gminie. Bez kanalizacji sanitarnej trudno liczyć na nowych mieszkańców oraz inwestorów.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202212:09

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO]

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

W poniedziałek, 16 maja władze miasta w osobach prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka z udziałem dyrekcji Sądu Rejonowego w Raciborzu, Marzeny Korzonek i Krzysztofa Miki dokonały symbolicznego posadzenia kolejnych krzewów w raciborskim Szlaku azalii i różaneczników.

(greh)
Reklama
Aktualności17 maja 202209:37

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Damian Matioszek
Aktualności16 maja 202220:57

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zamek piastowski w Raciborzu. Tu historia łączy się z nowoczesnością. Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

ogłoszenie
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:12

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prace trwają od późnej jesieni 2020 r. Jak dotąd nie udało się pozyskać wsparcia z resortu kultury. - Kolejny raz raciborski wniosek nie zyskał wsparcia w Warszawie - ogłoszono w niedzielę z ambony.

(waw), fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności16 maja 202208:21

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta będą mogli zadecydować na co wydana zostanie część pieniędzy z raciborskiego budżetu. Nikt lepiej niż sami raciborzanie nie może wiedzieć na co najlepiej spożytkować te pieniądze. 

red., UM
Reklama
Aktualności16 maja 202209:34

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Czternaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Działania prowadzono praktycznie w całym powiecie. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

(waw)
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności16 maja 202220:33

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. - Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek - piszą na portalu zrzutka.pl.

red.
Kultura i edukacja17 maja 202217:34

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od kilku lat raciborska biblioteka propaguje sztukę pięknego pisania wśród młodzieży poprzez organizację konkursu kaligrafii dla uczniów. Po raz pierwszy jednak organizatorzy zadali dorosłym pytanie, czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo?

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.