Radna apeluje o badania przesiewowe wad postawy u uczniów. Raport z komisji oświaty

Wyjątkowo we wtorek, 21 września, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się XXXI posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Jej członkowie obradowali nad uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców. Poruszono także sprawy związane z oświatą, promocją i kulturą.
Pierwszym punktem posiedzenia były zagadnienia z oświatą, promocją i kulturą w pigułce. Przedstawieniem zagadnień dotyczących oświaty zajął się naczelnik Wydziału Oświaty, Krzysztof Żychski, który przypomniał między innymi, że w ubiegłym tygodniu odbyło się wręczenie nagród prymusom. – Była to kwota 57 300 złotych – mówił.
K. Żychski dodał także, że rozpoczęła się kampania dotycząca bezpiecznej drogi do szkoły. – Pierwszoklasiści otrzymują specjalne pakiety, które zawierają rzeczy wpływające na poprawę bezpieczeństwa, takie jak odblaski. Koordynacją działań zajmuje się ponownie straż miejska – dodał.
Naczelnik zwrócił także uwagę na inwestycje i remonty prowadzone w placówkach oświatowych miasta. – W przedszkolu nr 15 trwa remont generalny sal i toalet. Planowane zakończenie w listopadzie 2021. Z kolei w SP4 planowana jest inwestycja stricte ekologiczna. Mamy zamiar zainstalować fotowoltaikę, wymienić oświetlenie w szkole oraz na zewnątrz. Złożyliśmy już wniosek do WFOŚiGW i jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to szkoła ta będzie pierwszą w Raciborzu mającą własną zieloną energię – wymieniał Krzysztof Żychski.
W czasie swego wywodu naczelnik Wydziału Oświaty wspomniał także o dokonanych zakupach urządzeń na place zabaw w raciborskich przedszkolach i szkołach podstawowych. – Koszt na jednostkę to około 35 tys. złotych na jednostkę, co stanowi kwotę 430 tys. złotych na wszystkie nasze placówki. Już wkrótce wszystkie place zabaw będą wymienione, dzięki czemu w tej dziedzinie będziemy mieli spokój na kolejne lata – stwierdził K. Żychski.
Szef wydziału oświaty wspomniał także, że raciborskim magistrat jakiś czas temu nawiązał współpracę z Dziennikiem Zachodnim, dzięki czemu powstała specjalna broszurka dotycząca wpływu zdalnej nauki na dzieci. – Powstał także interaktywny film, w który możemy, że tak powiem zagrać – powiedział. Przewodnicząca Zuzanna Tomaszewska stwierdziła, że to ciekawe rozwiązanie i warto było by to wypromować. – Nie wiem jak państwo, ale ja dostrzegam w swym otoczeniu wśród dzieci zmiany w zachowaniu spowodowane właśnie taką nauką – mówiła.
Swą opinię o filmie wyraziła radna Justyna Henek-Wypior. – „Zagrałam” w ten film, bo zanim coś puszczę uczniom, muszę sama sprawdzić. Jest to dobre rozwiązanie, ale prosiłabym o jakąś szerszą promocję. Jak to się w ogóle stało, że ściągnął pan takie rozwiązanie do Raciborza? – dociekała.
– Ten film to jedno działanie związane ze współpracą z Dziennikiem Zachodnim. Co do promocji filmu, postaramy się to zrobić przez dziennik elektroniczny, bo jednak trzeba dotrzeć do ponad trzech tysięcy uczniów – odpowiedział K. Żychski.
Radna Ludmiła Nowacka zaproponowała zorganizowanie badań przesiewowych wad postawy dla uczniów. – Ja wiem, że to są koszty i konieczna byłaby współpraca ze starostwem. Rodzice są ciągle zabiegani, nie mają czasu, wielu rzeczy nie dostrzegają. Proszę rozważyć taką ideę. W poprzednich latach rodzice byli dobrym partnerem tej inicjatywy, a wsparcie po pandemii uczniom na pewno się przyda – stwierdziła była wiceprezydent Raciborza.
– Zastanawiamy się, czy w związku z brakiem takiego programu w ostatnich latach nie zrobić ich dla dwóch, trzech roczników od razu, a potem dla każdego rocznika z biegiem czasu – odparł naczelnik Wydziału Oświaty.
Rajca z Płoni, Paweł Rycka dociekał z kolei, ile placówek raciborskich przystąpiło do programu Poznaj Polskę. – Czy jakieś szkoły się zgłosiły? Jakie jest zainteresowanie? – pytał. – Z tego co wiem zainteresowanie jest spore. Z moich informacji wynika, że zgłosiły się wszystkie szkoły – odparł K. Żychski.
Głos zabrał radny Stanisław Borowik. – W ramach uzupełnienia tego pandemicznego wydawnictwa proponowałbym podać także numery telefonów do poradni, no i żeby czcionka była większa, szczególnie dla osób starszych – mówił.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz