Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 września 201920:47

Nowy most w Rudach po próbach wytrzymałościowych [FOTO]

Nowy most w Rudach po próbach wytrzymałościowych [FOTO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Przeprawa na rzece Rudzie w ciągu DW 919 przeszła je pomyślnie i wkrótce zostanie oddana do użytku. Znacznie to ułatwi przejazd trasie Racibórz-Rudy-Sośnicowice. 

Prace przy budowie nowego mostu na rzece Ruda w Rudach wchodzą w końcową fazę. Chcąc się o tym przekonać wystarczy wybrać się na krótki spacer w okolice miejsca budowy. Na dziś gotowa jest konstrukcja betonowa mostu oraz jego konstrukcja stalowa. Zarówno na moście jak i na drogach dojazdowych w stronę Gliwic i w stronę centrum Rud położona jest już zasadnicza warstwa nawierzchni asfaltowej. Ostatnia warstwa – ścieralna ułożona zostanie w ostatnim etapie. Gotowy w zasadniczym fragmencie jest również nowy chodnik prowadzący do mostu z jednego i drugiego kierunku. Na nowym moście budowane jeszcze będą barierki zabezpieczające.

Kolejny zakres prac to demontaż elementów rusztowania spod nowego mostu, podpierających olbrzymi betonowy odlew zbudowany na czas budowy przeprawy Po wykonaniu tych prac nastąpi odbudowa koryta rzeki i jego nabrzeży. Te prace ruszą już niebawem.

Za wykonawcą jest już strategiczne badanie nośności mostu. Bardzo widowiskowe i ciekawe próby wytrzymałościowe wykonywane były w minioną środę. Przeprowadzono badania statyczne oraz dynamiczne. W pierwszych udział wzięły 4 samochody ciężarowe typu wanna załadowane masą do łącznej wagi 40 ton każdy, razem 160 ton! W trakcie badań statycznych 4 samochody wjechały na most jednocześnie (po 2 na każdym pasie ruchu) a służby techniczne ZDW Katowice prowadziły badania nośności. Próby dynamiczne polegały na pomiarze parametrów nośnych w trakcie przejazdu ciężarówek z różną prędkością (40 do 80 km/h). Najazd samochody wykonywały z 2 kierunków – od Gliwic i od centrum Rud. Bardzo widowiskowa była ostatnia próba przejazdu z ładunkiem przez progi zwalniające i to z dużą szybkością. W ten sposób zasymulowane było dynamiczne obciążenie mostu (tąpnięcie ) mogące się pojawić w trakcie jego eksploatacji. Badania trwały kilka godzin. Według naszych informacji wynik badań był pozytywny.

Wykonawca oczekuje zgody na częściową eksploatację mostu. Po jej otrzymaniu ruch prowadzony będzie po jednym pasie, a więc nadal z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Jednocześnie nastąpi remont drugiego pasa drogi. Po jego zakończeniu ruch będzie już dwustronny, bez sygnalizacji. Według zapewnień przedstawicieli Wykonawcy wszystkie prace mają zostać zakończone do 31.10.2019 r. W listopadzie nastąpią odbiory. Oddanie do użytkowania nastąpi w grudniu.

Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Koszt inwestycji po przetargu to 8,952 mln zł. Wykonawcą jest firma Nowak-Mosty sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej.

Autor: znadrudy.pl, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 października 202514:14

Emeryci świętowali w restauracji Raciborska. Dla seniorów zaśpiewał finalista The Voice Kids [FOTO i WIDEO]

Emeryci świętowali w restauracji Raciborska. Dla seniorów zaśpiewał finalista The Voice Kids [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu zorganizował doroczne obchody Dnia Seniora. Wydarzenie odbyło się w gościnnych progach restauracji Raciborska przy Rynku i zgromadziło licznie przybyłych członków związku, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości. Spotkanie, jak co roku, stało się okazją do wspólnego świętowania, podsumowania działalności organizacji oraz uhonorowania zasłużonych seniorów.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 października 202518:21

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Podczas weekendu nie brakowało sportowych emocji. Grały ligi piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 października 202523:17

Najbliższy wyjazd Unii zakończony pewną wygraną [FOTO]

Najbliższy wyjazd Unii zakończony pewną wygraną [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W XII kolejce trzeciej grupy klasy okręgowej drużyna Unii Racibórz rozegrała mecz wyjazdowy, choć tym razem nie musiała ruszać w daleką podróż. Spotkanie z LKS Gamów odbyło się na stadionie przy ulicy Łąkowej w Raciborzu, gdzie ekipa ze Srebrnej zmierzyła się z zespołem, który swoje domowe mecze rozgrywa właśnie na obiekcie Rafako.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Nasz Racibórz 10.10.2025
10 października 202508:24

Nasz Racibórz 10.10.2025

Nasz Racibórz 03.10.2025
2 października 202517:23

Nasz Racibórz 03.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.