Gimnazjum nr 5 ma patrona

Dzisiaj, istniejącemu od dziesięciu lat Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, nadano imię papieża Polaka, Jana Pawła II. Starania, aby szkoła mogła mieć swojego patrona trwały dwa lata. Decyzję zaaprobowała Kuria Biskupia w Opolu, a ordynariusz dał szkole swoje błogosławieństwo.
- Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły. Gimnazjum nr 5 stanęło przed koniecznością odpowiedzi na pytanie – kto ma być wzorem do naśladowania dla młodzieży? Padło wiele propozycji, z których żadna nie uzyskała jednomyślnej aprobaty wszystkich organów szkoły. Dopiero pomysł przyjęcia za patrona Jana Pawła II został jednogłośnie zaakceptowany przez Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz Radę Pedagogiczną – mówił Dariusz Malinowski, dyrektor Gimnazjum nr 5.
- Jan Paweł II został wybrany spośród sześciorga kandydatów. Wśród nich byli m.in. Matka Teresa z Kalkuty, Josef Eichendorff i Janusz Korczak. W czasie lekcji wychowawczych zapoznawaliśmy się z sylwetką każdej z tych postaci. Później przyszła pora na wybory. Była urna, komisja i liczenie głosów. Zdecydowana większość wybrała Jana Pawła II – relacjonuje Anna Skierska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
- Jan Paweł II jest bardzo dobrym przykładem dla młodzieży i wspaniałym autorytetem. To wielki człowiek, który przez całe życie uważał się za kogoś zwyczajnego. To najlepszy patron, jakiego mogliśmy mieć – stwierdza Tomasz Klaja, uczeń G 5.
W czasie uroczystości, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, wielu raciborskich instytucji i placówek oświatowych, dyrektorzy szkół, delegacja z Kuratorium Oświaty oraz pracownicy i uczniowie gimnazjum, wygłoszono szereg przemówień oraz gratulacji.
- Dziesięć lat to czas, który pozwolił na wypracowanie tradycji, zasad postępowania i reguł działania. Gimnazjum dziedziczy jednak potężne tradycje po funkcjonującej kilkadziesiąt lat Szkole Podstawowej nr 11. Mam nadzieję, że dalej będzie próbowało iść drogą, którą podążał Jan Paweł II – mówił Mirosław Lenk.
Wiceprezydent Nowacka nazwała papieża Polaka autorytetem XXI wieku, zaś przewodniczący Rady Miasta odczytał decyzję nadania imienia szkole.
Warto wspomnieć, że jednymi z wielu elementów przygotowujących uczniów do pogłębiania wiedzy o nowym patronie były konkursy: plastyczny Migawka z życia Jana Pawła II, na album o Janie Pawle II, wiedzy o życiu i działalności papieża, na prezentację multimedialną oraz na wiersz o Janie Pawle II. Dzisiaj Ludmiła Nowacka wręczyła nagrody ich laureatom: Michałowi Dutkiewiczowi, Marcinowi Młynarczykowi, Janowi Młynarczykowi, Magdalenie Klain, Marii Kappa, Tomaszowi Klaji, Martynie Mularczyk, Katarzynie Kappa, Wojciechowi Kozubskiemu, Krzysztofowi Śmiecińskiemu, Justynie Sikorze, Sabinie Sikorze, Justynie Frencel, Bartoszowi Rudkowi, Sabinie Kwaśny, Jakubowi Kwaśny, Alinie Jałowieckiej, Michałowi Sebastianowi, Patrycji Swaczynie i Joannie Kulinacz.
Wręczono także podziękowanie sponsorowi, a jednocześnie twórcy tablicy pamiątkowej – Józefowi Dradrachowi, który nie po raz pierwszy wspierał inicjatywy placówki. Dobroczyńcy nadano również tytuł Przyjaciela Szkoły. – Zdecydowałem się podarować tablicę, dlatego, że zależy mi na wychowaniu młodzieży. Moja żona i córka były związane z oświatą, przyjaźnię się z dyrektorem Malinowskim, dlatego temat szkolnictwa jest mi bardzo bliski – powiedział nam Józef Dradrach. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Adam Rogalski.
Uroczystość zakończył program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II, przygotowany przez uczniów.
Dariusz Malinowski zdradził, że w tej chwili dyrekcja Gimnazjum nr 5 zabiega jeszcze o to, by szkoła w najbliższym czasie miała także swój sztandar, jednak szczegółów nie chciał na razie ujawnić. W każdym razie jednym z elementów tych działań jest sprzedaż cegiełek w cenie 10 zł, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup jednego z najważniejszych symboli szkoły.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany