Wznowienie dotacji do kotłów gazowych. Ostatnia szansa w programie Czyste Powietrze

Od 15 lipca 2025 r. właściciele domów jednorodzinnych, którzy między 28 maja a 31 grudnia 2024 r. wymienili stare źródło ciepła na kocioł gazowy i nie skorzystali wcześniej z dofinansowania, mogą ponownie ubiegać się o dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”. To ostatni taki nabór – od 2025 r. program nie będzie już wspierał urządzeń na paliwa kopalne. Wsparcie realizowane jest w ramach funduszy unijnych FEnIKS i wynosi 70 mln zł.
Wznowienie naboru dotyczy tylko inwestycji już zrealizowanych – tj. zakończonych do 31 grudnia 2024 r. i w pełni opłaconych do tego dnia. Warunkiem otrzymania dotacji jest trwałe wyłączenie z użytkowania starego źródła ciepła na paliwo stałe. W ramach dotacji można uzyskać wsparcie na zakup i montaż kotła lub całej kotłowni gazowej, instalacji c.o. i c.w.u. oraz dokumentacji projektowej.
Wnioski można składać od 15 lipca 2025 r. za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), w formie papierowej lub przez pełnomocnika w odpowiednim WFOŚiGW. Nabór obejmuje wyłącznie kotły gazowe, a nie olejowe – te nie są już objęte wsparciem. To ostatnia okazja na uzyskanie dotacji na urządzenia gazowe w ramach środków europejskich. Od 31 marca 2025 r. program „Czyste Powietrze” będzie wspierał wyłącznie odnawialne źródła energii (OZE), m.in. pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i rekuperację.
Szczegóły dotyczące aktualnych zasad finansowania zawarto w oficjalnym ogłoszeniu pn. „OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO 'CZYSTE POWIETRZE' I ROZPOCZĘCIU NABORU NA PODSTAWIE ZMIENIONEGO PROGRAMU”, opublikowanym na stronie programu.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Mateusz Pindel
Program „Czyste Powietrze” jest jednym z kluczowych instrumentów wsparcia walki ze smogiem i poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce. Reformy wprowadzone w ostatnich latach mają na celu skoncentrowanie finansowania na rozwiązaniach ekologicznych, które długofalowo ograniczają emisję i wspierają transformację energetyczną.
„Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja”.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.